Ljubljana, 08. 11. 2012 19.26 |

Slovenska hokejska reprezentanca, v kateri sta tokrat nastopila tudi NHL-ovca Anže Kopitar in Jan Muršak, je na prvi tekmi evropskega izziva v Tivoliju premagala Italijo s 4:0.

Slovenska reprezentanca je za prvega nasprotnika na turnirju evropskega izziva dobila Italijane. Reprezentanci se v dvorani Tivoli nista pomerila že dolgo let, za obračun z našimi zahodnimi sosedi pa je slovenski selektor Matjaž Kopitar v vrata postavil mladega Luka Gračnarja, ki zanesljivo raste v vrhunskega vratarja. A to ni vse. Risi so na led zadrsali v eni najmočnejših postav, med izbranci pa sta bila tudi Anže Kopitar in Jan Muršak, zvezdnika NHL.
V slovenskih vratih se je že v uvodnih minutah izkazal mladi Jeseničan Gračnar, ko je zaustavil strel iz neposredne bližine Italijanov. Domači so hitro odgovorili ter zagospodarili na ledeni ploskvi. Najprej je Anže Kopitar zadel okvir vrat. V šesti minuti je lepo kombinatorno akcijo risov z bližine zaključil branilec Aleš Kranjc in premagal vratarja Adama Dennisa. Varovanci selektorja Kopitarja so postajali vse bolj nevarni, a kljub obetavnim akcijam ob igri z igralcem več na ledu se italijanska mreža ni zatresla. Na odmor je Slovenija odšla z minimalno prednostjo.

Anže Kopitar z novim izgledom
Anže Kopitar z novim izgledom FOTO: Samo Vidic/HZS

Na začetku druge tretjine je že po 23 sekundah slovensko premoč ob igralcu več na ledu potrdil Žiga Jeglič. Po strelu Roberta Saboliča se je plošček od prečnika odbil na palico Jegliča, ki je povišal vodstvo na 2:0. V nadaljevanju smo spremljali enosmerni promet proti gostujočim vratom. V 26. minuti so domači hokejisti znova izkoristili prednost igralca več. Anže Kopitar je lepo namestil strel z modre črte Kranjcu, smer ploščku pa je pred vratarjem Dennisom spremenil Erik Pance in povišal prednost na 3:0. Risi so vodili igro po svojih željah. Jan Muršak in Jan Urbas sta v nadaljevanju izpeljala novo obetavno akcijo, po kateri je plošček spet zadel prečko. V zadnji tretjini sta slovensko premoč potrdila brata Kopitar. Anže je vpisal svojo tretjo podajo na tekmi, mlajši brat Gašper pa je dosegel svoj prvi gol za člansko moštvo risov (4:0). Odlično delo je v vratih Slovenije opravil mladi 18-letni vratar Luka Gračnar.  "Na začetku smo dali Italijanom preveč prostora, tako da so prišli do nekaj nevarnih priložnosti za gol. Potem pa smo se zbrali, ustavili plošček, ga imeli več v posesti, umirili igro in nadzirali nasprotnika in potek tekme. Italijanom nismo dali več prostora za igro in zaradi tega niso več prihajali v priložnosti za gol. Na koncu vsega pa je prišel še bonus, saj sem mrežo ohranil nedotaknjeno. Seveda je najbolj pomembna zmaga, šele nato se lahko ozrem na svoj dosežek. Ničla je največ, kar posamezni vratar na tekmi lahko doseže, pomeni mi pa vsekakor spodbudo za naprej."