Še eno priznanje za rise: Gračnar MVP turnirja, Muršak pa najboljši napadalec

Gojang, 26. 04. 2014 10.30 |

Slovenska hokejska reprezentanca si je z zmago nad Avstrijci (3:1) zagotovila vrnitev med svetovno hokejsko elito. Na odločilnem dvoboju sta mrežo tekmeca zatresla Jan Urbas (2 x) in Miha Štebih.

Avstrijska hokejska reprezentanca si je že pred zadnjim dvobojem svetovnega prvenstva divizije I zagotovila vrnitev med svetovno elito. Do tega so jim pomagali Japonci, ki so po izvajanju kazenskih strelov morali priznati premoč Madžarom. Slovenci pa so še naprej sami odločali o svoji usodi. Za četo Matjaža Kopitarja je igrala le zmaga. Zavedanje, da je skalp severnih sosedov nuja, je Janu Muršaku in druščini močno otežilo delo, saj so bile njihove priložnosti sila redke, pred vrata Bernharda Starkbauma pa je bilo skorajda nemogoče priti.

Jan Urbas
Jan Urbas FOTO: Damjan Žibert

Šele v drugem delu dvoboja se je priložnost ponudila najizkušenejšemu v slovenski zasedbi Tomažu Razingarju – v 31. minuti je bil uspešnejši avstrijski vratar - , to pa je bila napoved za učinkovitejše nadaljevanje. V 34. minuti se je napaka pripetila Mathiasu Ibererju, Marcel Rodman je njegovo darilo za vrati izkoristil, v gneči pa je bil natančen Jan Urbas in Slovenci so povedli z 1:0. A nasmeh z njihovega obraza je izginil samo dve minuti kasneje. Benjamin Petrik je ustrelil z modre črte, vratar Luka Gračnar je bil 'pokrit', in plošček je končal v slovenski mreži.

Pred zadnjimi dvajsetimi minutami rednega dela dvoboja je bil izid tako poravnan, začetek sklepnega dela tekme pa ne ravno obetaven. Slovenci so slabo drsali, še naprej igrali nepovezano, Avstrijci pa so postajali vse nevarnejši. A Gračnarjeve mreže niso zatresli drugič na dvoboju. Drugače je bilo, ko so se v 49. minuti pred vrati tekmeca znašli člani drugega napada; David Rodman je zaposlil Urbasa, Ljubljančan je zadel in zagotovil Sloveniji še drugo vodstvo na obračunu. A Avstrijci so skušali ekspresno vrniti udarec, imeli sedem minut pred iztekom dvoboja nekaj priložnosti za izenačenje, a Gračnar je spet dokazal zakaj je eden najbolj obetavnih čuvajev mreže v Evropi. Po koncu nevarne avstrijske akcije je moral na klop za izključene igralce Andrej Tavželj, a risi so se še enkrat več ubranili. In v 59. minuti zabili še tretji gol na dvoboju. Natančen je bil Miha Štebih, ki je zabil za končnih 3:1 in vrnitev Slovenije med svetovno elito.

Tja, kamor sodijo ...
"Bila je zelo težka tekma, sploh od začetka smo tudi mi igrali nervozno. To se je videlo na naših nepotrebnih napakah. V 3. tretjini smo stisni, dali tist gol in nato še tretjega. Zasluženo gremo tja, kamor sodimo. Avstrijci so dobro igrali v obrambi. Mi nismo igrali, kot znamo. Morda smo zaigrali celo preveč ležerno. Zdaj se bomo malo poveselili, malce počitka in potem razmišljanje o novi sezoni," je po zmagi in vrnitvi med svetovno elito povedal dvakratni strelec Urbas.

Selektor kar zadovoljen ...
"Tu je bil pomemben faktor, da so bili Avstrijci že pred tekmo uvrščeni naprej. Oni so igrali sproščeno, mi pa ... nekateri igralci si v teh vlogah, ki so jih morali imeti, niso odgovorili, ne da se niso znašli. Pritisk je bil velik. Zelo nervozno od začetka, trudili so se se, steklo pa ni. Bilo je zelo težko, zadnjo tretjino pa smo pokazali značaj, borbo, srce. Lahko rečem, da sem kar zadovoljen in smo zasluženo zmagali," je po zmagi nad severnimi sosedi povedal slovenski selektor Matjaž Kopitar, ki se je s svojimi izbranci v Južni Koreji veselil tudi zlate medalje za zmago na svetovnem prvenstvu divizije I.

Še eno priznanje za rise
Po zadnji tekmi svetovnega prvenstva pa so izbrali tudi najboljše posameznike na turnirju. Najkoristnejši igralec (MVP) turnirja je postal Luka Gračnar, Jan Muršak pa najboljši napadalec tekmovanja.