Danci ostajajo slovenska 'stranka': Risi na čelu z odličnim Krošljem boljši od tekmecev in sodnikov

Minsk, 02. 09. 2016 14.36 |

T.Š./J.K./STA
42

Slovenski hokejisti so se na drugi tekmi olimpijskega kvalifikacijskega turnirja za nastop na OI leta 2018 pomerili z reprezentanco Danske. Risi so v drugi tretjini ostali brez prestrogo izključenega branilca Robarja, a je blestel vratar Krošelj. Slovenci so dosegli izjemno zmago (3:0), drugo na turnirju, gole so dosegli Kovačević, Mušič in Urbas.

Hokejisti Slovenije so v Minsku dosegli še drugo zmago.
Hokejisti Slovenije so v Minsku dosegli še drugo zmago. FOTO: Damjan Žibert
Belorusi so na drugi tekmi drugega kroga v domačem Minsku ugnali Poljake (5:3). To pomeni, da bosta o prvem mestu na turnirju, ki edino vodi na olimpijske igre, v nedeljo odločali Slovenija in Belorusija. Belorusi so se po slabem začetku, Poljska jim je zabila dva zadetka v treh minutah (Aron Chmielewski in Bartlomiej Bychawski), vrnili v igro. Iz vrat je šel junak prve tekme z Dansko Kevin Lalande, v igro pa Mihail Karnauhov. Potem jim je steklo tudi v napadu, začeli so zadevati z igralcem več, do konca prvega dela so Andrej Stas, Romnan Graborenko, Andrej Stepanov in Nick Bailen že poskrbeli za preobrat. Po golu Andreja Kosticina v 39. minuti je bil poljski odpor končan, v zadnjem delu so Poljaki prek Bartolomieja Pochiece le še ublažili poraz.
V drugem krogu olimpijskih hokejskih kvalifikacij se je slovenska reprezentanca v Minsku pomerila z dansko izbrano vrsto. Risi so v prvem krogu visoko premagali Poljsko, Danci pa so kar presenetljivo visoko izgubili z gostitelji Belorusi, čeprav so pred začetkom turnirja veljali za prve favorite, v svojih vrstah imajo namreč kar osem igralcev iz lige NHL.

Slovenski selektor Nik Zupančič ni spreminjal postave po uspešnem uvodu in četrtkovi zmagi, v vratih je ostal Gašper Krošelj. Danci so začeli izjemno odločno, a so Slovenci hitro vzpostavili ravnotežje. Danci so imeli pobudo v prvih dvajsetih minutah tekme, a so risi odgovorno igrali v obrambi in pretili v protinapadih. Edino izključitev v prvi tretjini si je prislužil Anže Kopitar, a so Slovenci dobro opravili delo v obrambi. Žiga Pance je zadel vratnico na polovici uvodne tretjine, na drugi strani pa je nekajkrat izvrstno posredoval Krošelj. V prvi tretjini je bilo razmerje v strelih 10:4 za Dance.

Izenačeno srečanje se je nadaljevalo tudi v drugi tretjini, hokejisti obeh reprezentanc so bili predvsem zelo previdni v obrambi in so pazili, da bi naredili čim manj napak. In eno od danskih je izkoristil branilec Sabahudin Kovačević. Prestregel je plošček na modri črti, zadrsal v tretjino in nato z natančnim strelom med nogama premagal vratarja Frederika Andersena. Slovenci so v 25. minuti povedli (1:0). Kritične minute za Slovenijo so bile na sporedu v zaključku tretjine, ko je bil prestrogo v 37. minuti izključen Mitja Robar. Branilec je dobil kazen petih minut in še disciplinsko kazen, ker je pomenilo, da je končal z današnjo tekmo. Danci so imeli pet minut igralce več na ledu, nekajkrat se je izkazal Krošelj, nato pa je napako ob menjavi le 21 sekund pred koncem drugega dela naredil Jan Urbas in risi so ostali le s tremi igralci na ledu. Na srečo je sledila prekinitev med tretjinama, Danci pa so nato nadaljevali s prednostjo dveh igralcev več. Slovenci so si v drugi tretjini skupaj prislužili kar 27 minut kazni.

Kar minuto in 50 sekund so Danci imeli prednost 5:3 na začetku zadnje tretjine, a so risi vzdržali in jo odnesli brez posledic. Nato so nekoliko lažje zadihali, ko je moral na klop za kaznovane Niclas Hardt. Rezultat se ni spremenil, igra pa se je malce umirila, Slovenci pa so nevtralni tretjini uspešno ustavljali napade tekmecev. Nato pa je udaril četrti slovenski napad, po podaji Anžeta Kuralta je na 2:0 v 50. minuti izid povišal Aleš Mušič.

Dancem se je začelo muditi, a so naredili napačno menjavo v 54. minuti in risi so imeli še "power play." Andersen je ubranil nevaren strel Kovačevića, minute in sekunde pa so minevale. V 56. minuti je v vratih zaradi poškodbe Andersena zamenjal Sebastian Dahm, sicer vratar avstrijskega Graza. Varovanci Nika Zupančiča so izjemno rutinirano odigrali zadnje minute, pika na i pa je bil tretji gol v 58. minuti. Po podaji Kopitarja je Urbas zadel za lepo zmago. Za najboljšega igralca sta bila izbrana Nicolaj Ehlers in Gašper Krošelj.

Slovence do sanjskega nastopa na OI loči še nedeljska tekma z gostitelji turnirja Belorusi, Danci pa so po drugem porazu že ostali brez možnosti. Druga tekma današnjega dneva bo med Belorusijo in Poljsko.

Sabahudin Kovačević je dosegel gol v drugi tretjini.