Kanadčani razočarali Čehe, Rusi v zadnji tretjini 'razbili' večne rivale ZDA

Praga, 16. 05. 2015 17.31 |

V velikem finalu hokejskega svetovnega prvenstva se bosta pomerili Kanada in Rusija. Kanadčani so v prvem polfinalu z 2:0 ugnali gostitelje prvenstva Čehe, branilci naslova Rusi pa so s 4:0 odpravili ZDA.

Kanada je na tem svetovnem prvenstvu pokazala, da je razred zase in najresnejši kandidat za zlato. Severnoameriška reprezentanca je tudi v polfinalu nadaljevala niz zmag, zdaj je pri številki devet, čeprav so bili Čehi precej trši tekmec kot nekatere druge ekipe v Pragi.

Češka se je v polfinale uvrstila po dramatični tekmi s Finsko, že po četrtfinalu pa so se prireditelji zavedali, da jih čaka izjemno težka naloga, čeprav so na krilih domačih navijačev nekajkrat tudi presegli svoje sposobnosti. Potihoma pa so morda še enkrat računali na novo izjemno predstavo svojega velemojstra Jaromira Jagra, ki je potopil Fince.

Veselje hokejistov Kanade
Veselje hokejistov Kanade FOTO: Reuters

Na koncu se je polfinale razpletel s pričakovano kanadsko zmago, a je bilo na semaforju le 2:0. Čehi so pred tekmo poskrbeli še za okrepitev iz NHL, pridružil se jim je Tomaš Plekanec, ki pa nazadnje le ni bil jeziček na tehtnici. Kanada je namreč nadzirala tekmo, imela niti dvoboja v svojih rokah, potem pa še zadevala. Čehi pa so bili dolgo blizu tudi po zaslugi odličnega vratarja Ondreja Paveleca, ki je imel na koncu tekme kar 39 obramb, vsega pa vendarle ni mogel uloviti.

Potem ko so Kanadčani zadeli okvir gola in je Plekanec zapravil veliko priložnost, je Kanada povedla z golom po akciji Sidneyja Crosbyja in Jordana Eberleja, zadel pa je Taylor Hall.

Podobno je bilo tudi v drugi tretjini. Vratar Kanade Mike Smith je sicer tudi imel nekaj dela, precej več pa Pavelec, ki je preprečil veselje Ryanu O'Reillyju in Jasonu Spezzi, a je prav Spezza nato sredi tekme poskrbel za povišanje vodstva. Čehi so sicer tudi zadeli ob koncu drugega dela, ko je Michal Jordan že premagal Smitha s strelom od daleč, vendar so sodniki ocenili, da je Petr Koukal stal v vratarjevem prostoru in gola niso priznali.

V zadnji tretjini je Kanada upočasnila ritem in vzdrževala vodstvo, ki ji je omogočalo boj za zlato medaljo. Domačini so se sicer trudili, vendar pravih možnosti za preobrat ni bilo, tudi ob koncu, ko so poskušali s šestimi v polju, tako da jim ostane le še boj za tolažilno bronasto nagrado v nedeljo popoldne.

Rusi v zadnji četrtini zlomili ZDA

Ti ekipi sta se prvič na SP pomerili v predtekmovanju v Ostravi 4. maja. Takrat so slavili Američani, ki so prvenstvo zelo dobro začeli, Rusi pa so kot branilci naslova imeli počasen start in so šele v drugi polovici prišli na pričakovane obrate. Danes je bila druga, veliko pomembnejša tekma dolgo izenačena, toda ko je ruski stroj udaril, za Američane ni bilo več rešitve.

Ruski hokejisti so v zadnji tretjini kar štirikrat zatresli mrežo ZDA.
Ruski hokejisti so v zadnji tretjini kar štirikrat zatresli mrežo ZDA. FOTO: Reuters

Za Ruse je seveda veliko okrepitev pomenil tudi drugi zvezdnik Aleksander Ovečkin; medtem ko so imeli Jevgenija Malkina v zasedbi že celotno prvenstvo, pa se je Ovečkin ekipi pridružil po izpadu v NHL šele pred polfinalom.

V finalu se bosta tako pomerila Kanada in Rusija, ki je v zadnjih sedmih letih zbrala že štiri naslove. Kanadčani so bili nazadnje prvi leta 2007, današnja uvrstitev v finale pa je njihova prva po letu 2009, ko so jih premagali prav Rusi.

V polfinalu je dolgo kazalo, da bo golov zelo malo, morda pa igre nekoliko več. Kajti obrambi sta delovali zelo zanesljivo, zelo razpoložena pa sta bila tudi oba vratarja. Ameriški Connor Hellebuyck je svojo ekipo na tem tekmovanju že večkrat odlično podprl, Rusi pa so tudi računali, da bodo v polfinalu dobili Sergeja Bobrovskega v najboljši izvedbi.

In so tudi ga, saj danes ni prejel gola. V obup pa je več kot 45 minut spravljal ameriške strelce. Na koncu je bilo razmerje v strelih sicer na strani ZDA s 35-30, toda niti enkrat ni plošček končal za hrbtom Boborovskega.

Tudi na drugi strani je bilo videti, da imajo Američani v vratih nepremagljivega moža. Vse do 48. minute: nazadnje pa so Rusi zmagovalca odločili v dobrih dveh minutah. Najprej je z zelo natančnim strelom tik ob vratnici vratarja ZDA premagal Sergej Mozjakin, potem pa so Američani naredili še hudo in za razplet tekme tudi usodno napako. Izgubili so plošček v svoji obrambni tretjini, do njega se je dokopal Ovečkin in matiral Hellebuycka za 2:0.

Zaostanek dveh golov je pomenil, da so v ekipi ZDA morali veliko tvegati, takšna igra pa je prinesla še en ruski gol; po še eni napaki v obrambi je Vadim Šipačjov končal akcijo za 3:0.

Čeprav so imeli le še pičle teoretične možnosti, so v ameriški ekipi tvegali vse, že tri minute in pol pred koncem potegnili vratarja na klop, toda Malkin je potrdil slavje Rusije s četrtim golom.