VIDEO in FOTO: Kanadčani po Kopiju 'spoznali' tudi rise

Stockholm, 13. 05. 2013 20.04 |

Slovenska hokejska reprezentanca je izgubila tudi sedmi obračun na svetovnem prvenstvu elitne divizije. Risi so pošteno namučili Kanadčane, ki so zmagali šele po podaljšku (4:3). Odločilni gol je zabil Steve Stamkos.

Slovenska hokejska reprezentanca pred dvobojem s Kanadčani ni imela več niti teoretičnih možnosti, da bi ohranila 'prvoligaški' status. Varovanci Matjaža Kopitarja so s šestimi porazi že pred dvobojem z zvezdniki lige NHL zapravili vse možnosti za obstanek med elito, kljub vsemu pa jim motiva ni manjkalo. Po uvodni premoči domačinov na omenjeni tekmi so po prvi nevarni akciji povedli. Po samostojnem prodoru je za veselje med slovenskimi navijači poskrbel Jan Urbas. Omenjeni je v prvi tretjini zabil še enkrat in ob vodstvu Slovencev z 2:0 so Kanadčani še bolj pritisnili proti slovenskim vratom. Trudili so se, obstreljevali slovenska vrata, Luka Gračnar pa je ohranil svojo mrežo nedotaknjeno.

Po izjemni prvi tretjini so Kanadčani v nadaljevanju vendarle postavili stvari na svoje mesto, v samo minuti poravnali izid na 2:2 in bili v skorajda vseh elementih igre boljši nasprotnik. Slovenci so podobno kot v uvodni tretjini potrebovali nekaj časa, da so 'prišli k sebi', a nato vnovič nekajkrat pokazali zobe uglednemu tekmecu. Predvsem mladi vratar Gračnar, ki je še naprej blestel v golu. Na priložnost pa so čakali tudi Kopitarjevi izbranci in jo dočakali. V 28. minuti je po strelu Luke Tošića Tomaž Razingar spremenil smer ploščku in zadel za novo slovensko vodstvo. Risi so nato do izteka igralnega časa uspešno zaustavljali napade tekmecev – tudi ob igralcu manj na ledeni ploskvi – in si pred sklepnim delom dvoboja priigrali minimalno prednost.

Matt Duchene
Matt Duchene FOTO: Reuters

Čeprav so bili v dvorani Globen v Stockholmu redki, ki so verjeli, da bi lahko Slovenci presenetili veliko Kanado, so bili po nekaj minutah zadnje tretjine vse bolj prepričani, da presenečenje ni več izključeno. A zasedba z javorjevimi listi na dresih je čakala na napako slovenske obrambe in jo dočakala. V 47. minuti, ko je Brenden Dillon izkoristil zmedo pred Gračnarjevimi vrati in poslal plošček za hrbet izjemnega slovenskega čuvaja mreže. Do izteka rednega dela dvoboja je ostalo še 12 minut, Kanadčani so poskušali, Slovenci pa so se dobro branili, nekajkrat zapretili, mrežo pa podobno kot tekmec ohranili nedotaknjeno. To je pomenilo, da je o zmagi odločal podaljšek, ki pa so ga bolje odigrali Kanadčani. Odločilni gol je zabil zvezdnik Steve Stamkos.