Ljubljana, 11. 04. 2016 21.37 |

Hokejisti Telemach Olimpije so novi državni prvaki v hokeju, potem ko so na peti tekmi finala državnega prvenstva v Tivoliju premagali branilce naslova, hokejiste Sij Acroni Jesenic (2:0). Tekma ni ponudila hokejskih užitkov, pestro pa je bilo predvsem v zadnji tretjini, ko je prišlo do množičnega pretepa med hokejisti, svoje pa so pristavili še razgreti navijači.

V Tivoliju se je na zadnji, peti, odločilni tekmi finalne serije državnega prvenstva zbralo preko 3000 navijačev, glasno podporo pa so imeli tako domači kot jeseniški hokejisti. Gledalci sicer v prvih dveh tretjinah niso mogli uživati v pretirano lepem hokeju, saj je bil izid po dveh tretjinah poravnan na 0:0. Prvi gol na tekmi je v mrežo Jesenic zabil Jure Sotlar, ki je z lepo solo akcijo presenetil obrambo železarjev in premagal sicer razpoloženega jeseniškega vratarja Žana Usa. Ta je pred prejetim zadetkom zbral kar 25 obramb. Jeseničani so dobrih pet minut do konca poskusili brez vratarja, kar je po izgubljenem paku izkoristil Gregor Koblar, ki je postavil končni izid 2:0. Po zadetku je sledil množičen pretep, ki so ga sprožili Jeseničani. Ko so se strasti umirile, se je tekma le zaključila. Naslov državnih prvakov so tako osvojili hokejisti Olimpije, ki so to lovoriko vzeli prav iz rok lanskih prvakov, hokejistov Jesenic. Ljubljančani so v seriji sicer zaostajali z 1:2, a z dvema zmagama na četrti in peti tekmi poskrbeli, da se je naslov vrnil v Ljubljano. Za ljubljanske hokejiste je to skupno 15. naslov v samostojni Sloveniji, jeseniški ostajajo pri desetih.

V končnici smo videli kar nekaj grobih naletov.
V končnici smo videli kar nekaj grobih naletov. FOTO: Damjan Žibert
Pomembnost tekme je vsaj na začetku vplivala na kakovost dvoboja. Začetek je bil raztrgan, z malo priložnostmi in tudi ne preveč zahteven za oba vratarja, Žana Usa na jeseniški in Oliverja Roya na ljubljanski strani. Žiga Pešut, Matej Hočevar in Nardo Naagtzam so poskušali pri domačih, ki so imeli brez učinka prvi na tekmi "power-play", pri gostih, ki so bili ob svoji številčni prednosti bolj nevarni, pa Miha Brus in Urban Sodja. Sodniki, glavna sta bila tokrat Viki Trilar in Trpimir Piragić, so imeli kar nekaj dela, tudi zaradi drobnih provokacij in nekaj manjših medsebojnih obračunavanj. Tudi nadaljevanje je bilo v podobnem slogu. Nobena ekipa ni želela preveč tvegati, tako da so bile priložnosti redke, obe ekipi pa sta se predvsem posvetili obrambi. Nekaj terenske premoči so imeli zeleno-beli, ki so nekaj več časa preživeli pred golom tekmeca, vendar ob nekaj polpriložnostih Us ni bil ogrožen. Tako kot ne Roy na drugi strani ledene ploskve.
To je 15. naslov za Olimpijo.
To je 15. naslov za Olimpijo. FOTO: Damjan Žibert

Najlepšo priložnost v tem delu je imel Anže Ropret, ki se je v 32. minuti sam znašel pred golom Usa, toda s hrbtom obrnjen proti golu, tako da mu je vratar strel iz obrata obranil. Marjan Manfreda pa je minuto zatem z natančnim strelom preizkusil Roya, a je ostalo 0:0. Končnica druge tretjine je bila nato le bolj razgibana, a brez zadetkov je že postajala podobna tekmama številka 2 in 3. V zadnjih 20 minutah rednega dela pa so gledalci le dočakali prvi zadetek. Zanj je poskrbel Jure Sotlar, ki je po prodoru po desni spretno pridrsal pred gol in dvignil plošček mimo Usa. Jeseničani so morali takrat vse moči usmeriti v napad, ob "power-playu" so neuspešno pritiskali, njihovim tekmecem pa se je počasi odpiralo vse več prostora v napadu.

Svoje prednosti igralca več zmaji sicer nato tudi niso izkoristili, a so lahko igrali nekoliko bolj sproščeno, Jeseničane pa je počasi že začela preganjati iztekajoča se ura na semaforju. Končnico tekme je pokvaril grob nalet Tadeja Čimžarja nad Matejem Hočevarjem, po katerem je moral domači napadalec ob pomoči soigralcev zapustiti led, gostujoči pa je končal tekmo s petminutno in še disciplinsko kaznijo. Zadnji poskus Jeseničanov iz obupa brez vratarja je v 56. minuti presekal Gregor Koblar in potrdil zmago s strelom na prazen gol, tako da so domači v sicer precej naelektrenem vzdušju, ko so na led iz navijaških vrst priletele tudi bakle, igralci pa so še malo obračunali s pestmi, dvoboj pripeljali do zmagoslavja.