Stockholm, 18. 05. 2013 16.56 |

V prvem polfinalnem dvoboju svetovnega hokejskega prvenstva elitne divizije sta se pomerili Finska in Švedska. Sosedski obračun so dobili Švedi (3:0), v finalu pa se bodo pomerili s Švico, ki je s 3:0 odpravila Američane.

Švedi naslov svetovnih prvakov čakajo od leta 2006.
Švedi naslov svetovnih prvakov čakajo od leta 2006. FOTO: Reuters

Obračun večnih tekmecev je tudi tokrat postregel s pravo hokejsko poslastico. Pričakovano izenačen in borben obračun so bolje začeli Švedi, ki so si priigrali kar nekaj zrelih priložnosti. Prvič so zadeli v 11. minuti, ko je Loui Eriksson izkoristil igro z igralcem več. Ob koncu je imela tudi Finska dvakrat številčno premoč, vendar je bil vratar Jhonas Enroth odlično razpoložen. V drugi tretjini sta obe moštvi strnili svoje vrste v obrambi, kljub temu pa je razigrani Eriksson še drugič zadel. Z igralcem več na ledu je izkoristil mojstrsko podajo Henrika Sedina. V odločilni tretjini so Finci vse stavili na napad, nekajkrat bili zelo blizu zadetka, tudi s šestimi možmi, vendar so izkušeni švedski hokejisti srečanje rutinsko pripeljali do konca. Ob koncu je Sedin zadel prazno mrežo.

Na drugem polfinalnem srečanju med Švico in ZDA sta mreži v uvodni tretjini mirovali. Veliko bolj produktivni so bili Švicarji, ki so na vrata Američanov sprožili 18 strelov, deset več od nasprotnika. V drugi tretjini pa so Švicarji le kronali premoč. Hiter protinapad je po podaji Martina Plussa kronal Nino Niederreiter. V odločilni četrtini so Američani krenili na vse ali nič, bili s nevarnejši, vnovičnega zadetka pa so se veselili varovanci Seana Simpsona. Philippe Furrer je z natančno podajo zaposlil Simona Moserja, ki je sam pridrsal pred Johna Gibsona in zadel za 2:0. ZDA so ob koncu poizkusile z šestimi igralci, Švicarji pa so jih kaznovali s še tretjim zadetkom. Na pravem mestu je bil Reto Suri.

Švicarji bodo tako po letu 1935 spet zaigrali v velikem finalu, še nikoli pa niso osvojili zlata. Švedi pa bodo na domačem ledu lovili deveto zlato medaljo, prvo po letu 2006.