Američanke svetovne prvakinje v hokeju

Malmö, 04. 04. 2015 19.15 |

Ameriške hokejistke so ubranile naslov svetovnih prvakinj. V velikem finalu svetovnega prvenstva v švedskem Malmöju so danes premagale večne tekmice Kanadčanke s 7:5. Bron so si priigrale Finke, ki so bile s 4:1 boljše od Rusinj.

Finale svetovnega prvenstva, ki se je danes izteklo na Švedskem, je spet postregel z dvobojem starih znank. Ekipi ZDA in Kanade sta se tokrat v odločilni tekmi za naslov najboljših na svetu pomerili že 16. v nizu, doslej namreč še nobena evropska ekipa ni posegla v severnoameriški boj za zlato. V polfinalu so branilke zlata Američanke premagale Rusijo s 13:1, Kanada pa Finsko s 3:0.

Hokejistke ZDA so se tako veselile naslova svetovnih prvakinj.
Hokejistke ZDA so se tako veselile naslova svetovnih prvakinj. FOTO: Reuters

V finalu je odločitev padla šele v zadnji tretjini. Po 40 minutah je bilo namreč na semaforju 5:5, potem ko so Američanke že vodile s 5:2, a dovolile tekmicam, da so se vrnile s tremi zadetki v petih minutah, v zadnji tretjini pa so hokejistke ZDA prek Brianne Decker in Kendall Coyne le prišle do še enega vodstva, ki ga niso več zapravile.

Američanke so tako zmagale na šestih od zadnjih osmih tekmovanj za najboljše hokejistke, ki ga krovna zveza IIHF prireja od leta 1990. Še nikoli se nobena druga ekipa ni vmešala v severnoameriški obračun, kjer imajo zdaj stare in nove prvakinje šest zlatih medalj. V skupnem seštevku pa so sicer še v prednosti Kanadčanke, do leta 2004 serijske prvakinje, z desetimi naslovi.

Ekipa ZDA je tako tudi v finalu potrdila status favoritinj, saj je dobila tudi dvoboj teh reprezentanc pred petimi dnevi v predtekmovalni skupini s 4:2.

V malem finalu je Finska po zmagi s 4:1 proti Rusiji prišla še do 11. brona na SP.

Na SP elitne skupine sodeluje osem ekip, naslednje leto pa se bo v nižji razred preselila Nemčija, ki je odločilno tekmo za obstanek proti Japonski izgubila z 1:2 po podaljšku.