Za začetek SP visoke zmage ZDA, Kanade in Rusije, drama pa Švedom

Praga, 01. 05. 2015 17.40 |

Svetovno prvenstvo v hokeju se je začelo s prvimi štirimi obračuni. Slovenija bo prvo tekmo igrala proti Belorusiji, za uvod v derbiju skupine v Pragi pa so Švedi premagali Čehe s 6:5 po kazenskih strelih. Uvodni dan so visoke zmage dosegli Kanada, ZDA in Rusija.

Za Čehe se je prvenstvo začelo s porazom. Tekmovanje, od katerega veliko pričakujejo tako na tekmovalni kot na ravni prireditelja, se je zares začelo v Pragi šele z večerno tekmo. Po slabem začetku so Čehi v zadnji tretjini zrežirali preobrat, toda trije goli v petih minutah niso bili dovolj. Švedska je izenačila minuto pred koncem, po kazenskih strelih pa so Čehi ostali poraženi z le enim uspešnim, Švedom je dve točki priboril Oliver Ekaman-Larsson.

Tudi v Ostravi je že pravo hokejsko vzdušje. Skoraj polna dvorana ČEZ Arena, kjer bo svoje tekme predtekmovanja igrala tudi Slovenija, je pospremila točo golov, a na žalost finskih navijačev, ki so bili v večini, je šla večina v mrežo Pekke Rinneja. Američani so spretno izkoriščali svoje priložnosti in srečno odbite ploščke ter visoko zmagali s 5:1. Prvi gol je dosegel Steve Moses, Jyrki Jokipakka je izenačil, nato so zadeli Matt Hendricks, ki je dal dva gola, enkrat je podal, Nick Bonino in Dan Sexton.

Kanadčani niso imeli težav z Latvijci.
Kanadčani niso imeli težav z Latvijci. FOTO: Reuters

V Pragi se je za uvod izkazala še druga severnoameriška reprezentanca. Kanadčani niso imeli težav z Latvijci (6:1). Dvakrat se je med strelce vpisal Jason Spezza, ki je dodal še podajo ob golu Nathana MacKinnona, ta pa je poleg zadetka še dvakrat asistiral. Med strelci so bili še Matt Duchene, Tyler Toffoli in Sidney Crosby, ki je postavil piko na i z golom v zadnji minuti. Edini zadetek Latvije je dosegel Kaspars Daugavins.

V večerni tekmi v Ostravi so svetovni prvaki Rusi že v začetku prve tretjine opravili vse delo. Dva gola v treh minutah in prva tretjina, ki so jo dobili s 4:0, so postavili temelje za zmago, Norvežani so pozneje sicer ublažili poraz, ko so Rusi spustili ritem, a niso imeli možnosti za presenečenje, ostalo je pri 6:2.