Helsinki, 16. 05. 2013 13.20 |

M.J./M.F./B.C.
19

Potem ko so si napredovanje v polfinale svetovnega prvenstva zagotovili Američani, Švicarji in Finci, so si v zadnjem dvoboju večera vozovnico za polfinale priigrali še Švedi. Po izvajanju kazenskih strelov so s 3:2 ugnali Kanadčane.

Švedi so se uvrstili v polfinale SP.
Švedi so se uvrstili v polfinale SP. FOTO: Reuters

Zadnji četrtfinale svetovnega prvenstva je bil rezerviran za Kanadčane in gostitelje prvenstva Švede, bolje pa so obračun začeli gostje iz Severne Amerike, ki so po zaslugi Stevea Stamkosa povedli. Kanadčani so nadzirali potek dvoboja, branili minimalno prednost, tik pred koncem drugega dela dvoboja pa zadeli, a nekaj sekund prepozno. Vse to je krepilo samozavest Švedov, ki so uspeli v tretji tretjini preobrniti potek dvoboja – dvakrat je ob igralcu več na ledu zabil Nicklas Danielson –, a Kanadčani se niso predali. Na 2:2 je poravnal Claude Giroux, ker tekmeca do izteka igralnega časa nista več zabila, pa je napočil 10-minutni podaljšek. Tudi po dodatku igralnega časa potnik v polfinale ni bil znan. Sledila je loterija kazenskih strelov, ki je več sreče prinesla Švedom (3:2).

Andres Ambuhl
Andres Ambuhl FOTO: Reuters
Švicarji še drugič boljši od Čehov
Švicarska hokejska reprezentanca še naprej blesti na svetovnem prvenstvu na Švedskem in Finskem. Potem ko so kot edina izbrana vrsta na SP v prvem delu tekmovanja zmagali na vseh obračunih, so številni pričakovali, da proti Čehom ne bo več šlo, a hokejisti iz dežele najbolj natančnih ur, so presenetili še enkrat. Tokrat so zmagali z 2:1 in nekdanja svetovna velesila se vrača domov, Švicarji pa nadaljujejo popotovanje.

Finci preskočili Slovake
Finska hokejska reprezentanca si je po krčevitem boju s Slovaki šele v zadnji tretjini zagotovila napredovanje v polfinale SP. Dvoboj so odprli z izidom 3:0 in tako tekmecu jasno dali vedeti, da se mu ne piše nič dobrega, nato pa so jim z enako mero vrnili Slovaki. Pred zadnjimi minutami dvoboja je vse kazalo na podaljšek, nato pa je za končnih 4:3 zabil Altanen.

Dvoboj hokejskih titanov je prepričljivo pripadel Američanom.
Dvoboj hokejskih titanov je prepričljivo pripadel Američanom. FOTO: Reuters

Američani 'povozili' Ruse
Hokejska reprezentanca ZDA si je kot prva priigrala polfinale na svetovnem prvenstvu v Stockholmu in Helsinkih. V prvem četrtfinalu v Helsinkih so Američani popolnoma nadigrali razglašene branilce naslova Ruse, zmagali so z 8:3.

Kanada – Švedska 2:3 (po. k. strelih)

Finska – Slovaška 4:3

Švica – Češka 2:1

Rusija – ZDA  3:8 (1:2, 0:2, 2:4)
Svitov 16., Ovečkin 42., Perežogin 46.; Stastny 12.,50., Oshie 14., Thompson 26., Galchenyuk 38., Carter 43., Trouba 49., Moss 50.