Formula 1

Melbourne, 28. 03. 2010 06.30 |

Na dirki formule 1 za VN Avstralije je zmagal Britanec Button, za njim sta se zvrstila Kubica in Massa. Izredno dinamične dirke ni končalo kar 10 dirkačev, tako je v 26. krogu tudi do tedaj vodilni Vettel končal v pesku ob progi.

Nova sezona najelitnejšega bencinskega športa se je s prvo dirko začela v Bahrajnu. Na uvodni dirki svetovnega prvenstva je dvojno zmago dosegel Ferrari. Zmagal je Španec Fernando Alonso, drugo mesto pa je osvojil Brazilec Felipe Massa. Tretje mesto si je privozil Britanec Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes).

Dirkači so se preselili v Avstralijo, v Albert Parku jih je, kot se je izkazalo, čakalo dinamičnih in razburljivih 58 krogov avstralske preizkušnje, kjer je lansko leto zmagal kasnejši svetovni prvak Jenson Button. Britanec je uspeh ponovil tudi letos, zanj je to že osma zmaga v karieri. Sobotne kvalifikacije je končal sicer na četrtem mestu, te so pripadle mlademu dirkaču Red Bulla Sebastianu Vettlu, pred moštvenim kolegom Markom Webbrom in Fernandom Alonsom, vendar pa je na dirki najbolje izkoristil pogoje in z zbrano vožnjo dosegel prvo zmago v McLaren-Mercedesu. Britanec je ob zmagoslavju pojasnil, da je bila odločitev o menjavi gum, namesto gum za mokro podlago je uporabil tiste za suho, njegova: "To je bila moja odločitev, mislil sem, da sem napravil veliko napako, vendar sem napravil nekaj dobrih krogov in na koncu sem izjemno vesel. Izkazalo se je, da bila to dobra odločitev. Sem poln samozavesti in želim se boriti za nov naslov svetovnega prvaka." Dirka je bila izjemno zanimiva, o čemer priča tudi podatek, da dirke ni končalo kar 10 dirkačev.

Robert Kubica Jenson Button Felipe Massa
Robert Kubica Jenson Button Felipe Massa FOTO: Reuters

Proga je bila mokra zaradi rahlega dežja, kar je povzročilo precej napak in s tem zanimivih dogodkov. Po gneči na startu, ko je Button udaril v Alonsov dirkalnik, ta pa nato v Schumacherjevega, zato je slednji moral že v prvem krogu v boks, da je zamenjal prednje krilce in krepko zaostal. V prvem krogu je na progo zapeljal varnostni avto, saj je nesrečo doživel Kobajaši, ki je ob izhodu iz ovinka s sabo "odpeljal" tudi Buemija in Hulkenberga, za vse tri je bilo dirke hitro konec. Vodstvo je prevzel Vettel, odlično pa je štartal Massa, ki je se je iz petega mesta takoj prebil na drugo mesto, tretji je bil Webber. V petem krogu se je varnostni avto umaknil, dirkači pa so z letečim startom nadaljevali dirko. V šestem krogu je Webber na drugem mestu prehitel Masso in v vodstvu sta bila oba voznika Red Bulla. Nato so vsi vozniki opravili menjavo pnevmatik, vsi so dobili suhe gume, vseeno je bil v 15. krogu v vodstvu Vettel, za njim sta bila Button in Kubica. V 10. krogu je odstopil Petrov, dva kroga kasneje tudi Sutil.

V 26. krogu je do tedaj vodilni Vettel končal dirko, zapeljal je v pesek in vodstvo je prevzel Button, drugo mesto je zadržal Kubica, tretji pa je bil Hamilton. V 29. krogu je bilo konec dirke tudi za di Grassija. Po postanku Hamiltona v boksih v 35. krogu je na tretje mesto prišel Massa, vodilna trojica pa ni opravila menjave pnevmatik. To se je izkazala kot dobra poteza, saj si je Button privozil veliko prednost in zanesljivo zmagal. V zaključku dirke je Hamilton ujel trojico Kubica-Massa-Alonso, vendar jih ni uspel prehiteti. Nato sta v predzadnjem krogu trčila z Webbrom in upov o odmevni uvrstitvi je bilo konec. Na drugem mestu je tako na koncu pristal Kubica, tretji pa je bil Massa. Četro mesto je zasedel njegov moštveni kolega Alonso, ki je zadržal vodstvo v skupnem seštevku. Hamilton je končal na 6. mestu, Schumacher pa je bil na koncu na 10. mestu. "Dobro delo so opravili v moštvu, Jenson je bil hitrejši in težko mu je bilo slediti. Upal sem, da bodo gume zdržale in na koncu se je vse dobro končalo," je povedal Kubica, Massa pa je dejal: "V kvalifikacijah sem imel težave in to ni bila najboljša dirka. Dobro sem startal, a proga je bila zahtevna. Na koncu so to druge stopnice letos, imam že kar nekaj točk in zelo sem vesel tretjega mesta glede na težko progo."