V ZDA se namreč s carskim rezom rodi že 27% otrok, pri nas je povprečje pod še znosnimi 15%. Na ameriški celini je medicina nasploh del zelo uspešne gospodarske dejavnosti, v kateri se ustvarja ogromna dodana vrednost, dobiček od tega pa žanjejo njeni izvajalci in investitorji v opremo ter zdravstvene dejavnosti. Carski rez je seveda le eden od mnogih posegov, ki so dobili marsikje komercialni pomen in s tem zlasti v drugih predelih sveta žal premočno popačili predstavo o tem, kaj je smiselno, kaj nujno potrebno in kaj je zgolj umetno ustvarjena "potreba" brez osnove. V ZDA je celo sodni sistem ponekod povsem iztiril, saj so bili za krive spoznani zdravniki, ki mrtvega otroka niso rodili s carskim rezom, čeprav bi s tem brez potrebe ogrozili nosečnico. Zato se v teh državah iz povsem pravniško-zavarovalniških razlogov za to operacijo odločajo celo pri mrtvem plodu, kar je v „stari Evropi“ sicer klasična kontraindikacija za carski rez.
Kot pravi mag. Stanko Pušenjak, dr. med., ginekolog in porodničar, se sam zavzema za to, da bi se ženska po obširni obveščenosti o prednostih in možnih zapletih carskega reza, anestezije in poporodnega poteka po carskem rezu, zanj lahko odločila in pred tem podpisala ustrezno listino o prevzemanju dela odgovornosti za zaplete, ki niso posledica malomarnega dela ali neustrezne obravnave zdravstvenega osebja. Vendar bi doplačala vso razliko nad stroški naravnega poroda pod povprečnimi pogoji.
Da carski rez ni enostavna stvar in ne sme biti modna muha, si lahko preberete v članku in ogledate v videu na Bibaleze.si. Preobčutljivi naj video raje izpustijo!
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.