FIT 24UR

Pametno umetno srce

Pariz, 28. 10. 2008 11.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Francoski kirurg je v sodelovanju s skupino, ki je ustvarila Airbus, razvil umetno srce, ki se samodejno prilagaja potrebam telesa.

Človeško srce bo dobilo nadomestek.
Človeško srce bo dobilo nadomestek. FOTO: Reuters


Umetno srce je razvil Alain Crpentier, vodilni francoski kirurg, ki se ukvarja z operacijami na srcu, v sodelovanju s skupino inženirjev, ki so ustvarili letalo airbus. Naprava uporablja elektronske senzorje za uravnavanje pretoka krvi in ritem utripanja.

"Če grafe delovanja pokažemo kardiologu, bo prepričan, da gre za človeško srce. Vendar pa to ni ljudski organ, ampak proteza,“ je ob predstavitvi povedal Carpentier.

Povedal je tudi, da je projekt delal dve desetletji, saj "ni mogel gledati, kako mladi ljudje pri štiridesetih in petdesetih umirajo zaradi srčnih kapi“.

Dve umetni srci so že ustvarili v ZDA, ampak sta imeli veliko pomanjkljivosti. Na enem je bila namreč zmešnjava žic, ki je štrlela skozi kožo, v drugem pa so nastajali strdki krvi, zaradi katerih so ljudje doživljali infarkte.

Prilagajanje potrebam telesa

Pri Carmatu, družbi, ki jo je ustanovil Carpentier v sodelovanju z EADS (koncern, ki proizvaja letalsko in vesoljsko opremo), trdijo, da so omenjene pomanjkljivosti skoraj popolnoma odpravili. Senzorji v njihovem srcu namreč samodejno regulirajo srčni utrip glede na potrebe telesa. Tako se ritem pospeši, ko se pacient premika, in upočasni, ko ta počiva.

"Če vstanete sredi noči, ker morate na stranišče, potrebujete takšno srce, ki se bo takoj odzvalo, sicer se boste zgrudili,“ je povedal eden od investitorjev projekta Philippe Pouletty.

Carpentier pa je še pojasnil, da je maksimalno zmanjšal nevarnost nastanka strdkov s tem, da je na napravi ustvaril umetno kožo. To naj bi bila do zdaj glavna težava.

Napajanje srca

Edino, kar umetno srce še potrebuje, je učinkovit način napajanja z energijo. Znanstveniki razmišljajo o dveh možnostih. Prva predvideva vsaditev titanskega sprejemnika v lobanjo pacienta, ki bi kanaliziral energijo z baterije zunaj telesa in jo po koži poslal do srca. Druga možnost pa je pravzaprav zelo podobna, le da bi šlo za dva transformatorja, enega v telesu in enega zunaj njega. Baterija bi po predvidevanjih lahko trajala od 5 do 16 ur, potem pa bi jo bilo treba napolniti. V nasprotnem primeru bi se umetno srce ustavilo.

Napravo so že testirali na ovcah, na ljudeh pa ga bodo preizkusili v dveh ali treh letih. Če bo še to uspešno in če bo Carmatu uspelo zbrati dovolj sredstev, bo srce na voljo za presaditev leta 2013.

Če bo vse potekalo po načrtih, bo to velik dosežek. Za zdaj obolelo srce lahko presadimo samo tako, da ga vzamemo drugemu, zdravemu človeku, kar omejuje možnosti oziroma število presaditev.

SORODNI ČLANKI

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

thefric
28. 10. 2008 14.18
zares neverjeten dosezek!
scrtica
28. 10. 2008 13.13
Alain Crpentier?? Dajte no. Vsaj prav napišite Carpentier. Drugače pa gre za velik dosežek, ki pa verjetno ne bo dosegljiv vsem, kot večina stvari.