FIT 24UR

Zvin ali zlom gležnja? 'Če nismo prepričani, je bolje obiskati zdravnika'

Ljubljana, 13. 08. 2017 08.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Nesreča nikoli ne počiva in pripeti se lahko tudi pri brezskrbnem uživanju na morju ali v hribih. Marsikatero poškodbo lahko v hribih preprečimo z ustrezno obutvijo. Če pademo in sumimo, da smo si zvili gleženj, je treba mesto zvina imobilizirati, poviti z dolgoelastičnim povojem, nogo pa dvigniti, saj se s tem zmanjšuje oteklina.

Lažje poškodbe so poleti pogoste, veliko se jih zgodi v hribih, zdravnica Nena Kopčavar Guček opozarja tudi na poškodbe zaradi padca pri hoji po morski obali. Pri zvinu je najbolj učinkovito, če mesto zvina povijemo z elastičnim povojem, ga hladimo, nogo pa dvignemo. Manjše rane je treba sterilno pokriti in poviti.

V hribih so pogoste lažje poškodbe bodisi zaradi neprimerne opreme in obutve pohodnikov bodisi zaradi nezadostne pripravljenosti. "Čevlji za hojo v hribe morajo obvezno pokriti tudi gležnje in naj ne bodo novi, saj taki zelo radi ožulijo. Treba jih je počasi uhoditi doma," svetuje Kopčavar Gučkova. Zvini in padci so pogosti tudi pri hoji po vlažnih kamnih na morski obali, zlasti če so poraščeni z algami in zato spolzki.

Zvin ali zlom?

Zvit gleženj je priporočljivo tudi hladiti.
Zvit gleženj je priporočljivo tudi hladiti. FOTO: Thinkstock

Če pademo in sumimo, da smo si zvili sklep, najpogosteje gre za gleženj, je po besedah zdravnice treba mesto zvina imobilizirati, poviti z dolgoelastičnim povojem, nogo pa dvigniti, saj se s tem zmanjšuje oteklina. Priporočljivo je tudi hladiti, lahko tudi skozi povoj z gel vrečicami. Lahko tudi zdrobimo led in ga damo v plastično vrečko ter tako naredimo obkladek.

Po besedah Kopčavar Gučkove je včasih pri poškodbi gležnja zelo težko ločiti med zvinom in zlomom. "Če nismo prepričani, je bolje obiskati zdravnika. Poznamo več stopenj zvinov, lahko je to samo blaga oteklina, lahko se pojavi modrina, lahko je otekel cel gleženj," je pojasnila.

Če gre za poškodbo pri starejši osebi, zlasti ženski, kjer je večja pojavnost osteoporoze, je možnost, da gre za zlom, večja kot pri mladi osebi, pojasnjuje zdravnica. Več nam lahko pove tudi to, kako je prišlo do poškodbe. "Če na primer na vlažni površini stopimo malo postrani, je verjetnost zvina večja kot pa če smo skočili z visoke stopnice in pri tem z vso težo nerodno stopili. V tem primeru je večja verjetnost, da je prišlo do zloma," je dejala. Na vsak način pa je treba k zdravniku takrat, ko je prisotna huda bolečina, ki ne mine in če oseba ne more obremeniti noge.

Večje rane naj pogleda zdravnik

Reševalec in inštruktor prve pomoči pri Rdečem križu Slovenije Janez Kramar je pojasnil, da v primeru ran mesta poškodbe ne mažemo z mazili, pač pa ga sterilno pokrijemo in obvijemo ter se posvetujemo z zdravnikom. Umazane odrgnine ali ugriznine pa po njegovih besedah izpiramo z vodo ter se po potrebi prav tako posvetujemo z zdravnikom.

Večja pozornost pa je potrebna takrat, ko rane zelo krvavijo. Takrat je treba najprej zaustaviti krvavitev, tako da pritisnemo na rano in naredimo kompresijsko obvezo ali prevezo uda. "To pomeni, da nad rano, pri kateri ne uspemo zaustaviti krvavitve, zavežemo trikotno ruto, nato pa okrog zavrtimo palčko in tako stisnemo žilo, da ne krvavi več," je opisal. Ob večji krvavitvi je treba poklicati reševalce, vsako večjo rano pa mora pogledati zdravnik, je še poudaril ob tem.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TistoPravo
13. 08. 2017 16.24
+0
Zdraviki zdravijo, ozdravijo nikoli...torej jim ne more noben zamerit, da zdrqvijo zgolj iz zabave in dobre denarce...ker zdravila za ozdravitek pri njih ne boste našli. Preprosto ga nimajo, recept se skriva pri vas samih. Imejte se radi
TistoPravo
13. 08. 2017 16.14
-1
Vsakega po malem, pa bo vse utrjeno....problem je, da je treba kdaj pa kdaj tudi po neravnih površinah stopit....tudi malo hitreje zatekat...in to skozi vse življensko obdobje po malem in sigurno, torej prilagoditi vse temu da celotno fizično telo potrebujemo za marsikej v življenju in ne samo za tisti trenutek. To je tko kot vsaka bolezen, ko je imaš si v razmerju do bolezni že najmanj na "50% 50%" položaju in je prilagajanje nujno, drugače se situacija lahko samo še poslabša...po domače spoprijateljiti se moraš, ko si nekaj nakoplješ do te mere da se to imenuje bolezen. Spoštujte zdravje, in ne pretiravajte...zmernost in konstantnost je edina prava pot, pa otroke je treba že učit in navduševat najprej ter jih tud kam v gozd pelat po neravnih poteh z koreninami...da bodo znali stopat tud še kje drugje kot po v vagah ravnih potkah...niso samo gležnji, tukej je še hrbtenica kolena motorika....in konec koncu odnos do narave, ki se medtem ustvari. V odrasli dobi se učit iz praktično nule pa lahko vsak dobro ve, koliko je zamujeno v xy letih...telo imaš na žalost spomin, in tukaj ni šale..če se kje da zmutit. Telo, fizično in psihično so vaše najboljše in najdonosnejše obresti skozi leta...vse ostalo je fake. Ne pozabite!
User1094863
13. 08. 2017 10.08
+4
tudi če se kaj takega zgodi in greš v dežurno ambulanto v kranju ne pomeni dobrega konca! saj ti tam pretg ahilove tetive označijo za zvin! in potem se po več mesecih ko se stvari ne pozdravijo in ko pošiljanje od vrat do vrat specialistov ne pomaga odločiš da greš k specialistu samoplačniško (zavarovanje specialisti) ugotovi da so zamočili vsi po vrsti in da je poškodba zastarana!!¨operacija in okrevanje po tem pa bo trajalo več kot pol leta!! JA TUDI TO JE SLOVENSKO ZDRAVSTVO! in nihče ne odgovarja........
TistoPravo
13. 08. 2017 16.04
+0
Kjer zdravniki zdravijo zgolj iz zabave in za dobre denarce...dobrodošli
valjhunsinkajtimara
13. 08. 2017 09.31
-3
Ljudje, ki nosijo visoke čevlje imajo šibke gležnje... Zato si jih tudi zvijejejo in zlomijo. Helikopterjski orevozi v dolino ne vozijo ljudi z niskimi čevlji.. vozijo tiste z šibkimi gležnji.
kor22
13. 08. 2017 11.24
-1
se strinjam, kolko krat sem jaz že napačno stopo z nogo pa nikoli ni prišlo niti do zvina, samo bolelo je nekaj časa, edini zvin ki sem ga mel, se je zgodil pri nogometu kjer sem blokiral strel 3cm bek od žoge z konico noge, tam pa mi je gleženj dobesedno obrnilo, vendar zgolj zvin.