FIT 24UR

Znanstveniki: Z lažjo, da je treba piti športne pijače, so zaslužili dve milijardi, vi pa se redite

London, 24. 07. 2012 12.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Že več let tudi rekreativnim športnikom dopovedujejo, da je treba piti še pred občutkom žeje, še najbolje športne napitke, izdelane posebej za športnike. Znanstveniki so zdaj te trditve postavili na laž. Trdijo, da so te pijače pravzaprav škodljive.

Znanstveniki trdijo, da je za občasno aktivne rekreativne športnike dovolj, če se zanašajo na žejo in pijejo vodo.
Znanstveniki trdijo, da je za občasno aktivne rekreativne športnike dovolj, če se zanašajo na žejo in pijejo vodo. FOTO: Thinkstock

British Medical Journal (BMJ) je objavil raziskavo, ki je pod drobnogled vzela blagodejne učinke športnih pijač. Njihovo oglaševanje se je namreč v času pred olimpijado, ki bo marsikoga vzpodbudila k športni dejavnosti, močno povečalo.

Raziskovalci so pod drobnogled vzeli tako trditve industrije športnih pijač o dobrih učinkih na moč in regeneracijo telesa kot tudi denarni tok med to industrijo in znanstveniki, ki so v zadnjih letih vzpodbujali pitje tovrstnih pijač. Ugotovili so, da je bil problem dehidracije telesa obravnavan pretirano ter da je bolj kot za promocijo znanstvenih odkritij šlo za marketinško potezo.

Širjenje lažnega strahu

Urednica priloge Deborah Cohen je zapisala, da je preiskava BMJ pokazala, da so družbe, ki proizvajajo športne napitke, same financirale znanstvenike, ki so nato širili strah o dehidraciji. "Ameriški inštitut za športno medicino je leta 1992 prejel donacijo v višini 250.000 dolarjev, ki jo je prispeval proizvajalec pijače Gatorade. Štiri leta pozneje so začeli promocijo teorije, da mora biti dehidracija telesa ničodstotna, in športnikom svetovali, da ves čas pijejo."

Gatorade je seveda v oglasni kampanji kmalu ponudil odlično rešitev – ob pitju njihove pijače bo hidracija telesa vedno zadostna.

Obljube večje od dejanske učinkovitosti

V eni od študij BMJ so na univerzi Oxford preverili 431 oglasnih obljub o 104 športnih izdelkih, vključno s športnimi pijačami.
Za več kot polovico navedb niso s testiranji našli nobenih potrditev. GlaxoSmithKline je bilo edino podjetje, ki je bilo pripravljeno posredovati študije, na podlagi katerih so dokazovali učinkovitost svojih športnih pijač, a je bilo ugotovljeno, da je bilo v metodologiji storjenih več napak.

Zaključek raziskave je tako bil, da 85 odstotkov študij, na katerih naj bi temeljila oglasna sporočila, pretirava s potrditvami o odličnih učinkih testiranega produkta, da so testi večkrat nezanesljivi, predvsem pa, ker jih financira kar proizvajalec, rezultati ustrezajo njegovim željam, pa če zato obstaja znanstvena podlaga ali ne.

Telo nima pojma

Med newyorškim maratonom leta 1970 so tekačem po pisanju Cohenove svetovali, da ne pijejo veliko, da ne bodo prepočasni. V nekaj letih je industriji športnih napitkov uspelo vzgojiti povsem drug mit. Največji uspeh Gatoradovega športnega inštituta je zagotovo, da so prepričali ljudi, da občutek žeje – homeostatični mehanizem telesa za zaznavanje in odzivanje na dehidracijo, v resnici ne deluje dobro. In na podlagi tega je industriji športnih pijač samo v ZDA uspelo zgraditi več kot dve milijardi dolarjev vredno industrijo.

Čeprav proizvajalci obljubljajo, da bodo tisti, ki pijejo športne pijače, na tekih in maratonih uspešnejši, pa je raziskava BMJ ugotovila, da tisti, ki med tekom pijejo le, ko so žejni, in ne pijejo športnih pijač, niso nič počasnejši.

"Ideja, da telo žejo sporoči prepozno, je navaden marketinški trik industrije športnih pijač," meni Tim Noakes, soavtor študije BMJ.

Športne pijače niso za otroke, poleg tega redijo

BMJ je preiskal tudi vpliv športnih pijač na zdravje otrok. Industrija oglaševanje namreč usmerja tudi v otroke in starše z opozorili, da otroci med gibanjem enostavno pozabijo piti, zato je pomembno, da jih starši opremijo z njihovimi napitki.
Ker so te visokokalorične pijače oglaševane kot del vadbe, torej nečesa zdravega, jih starši in otroci nato vidijo kot nepogrešljiv del zdravega načina življenja in kot odlično nadomestilo za klasične sladke pijače.

Ameriško združenje pediatrov je že pred nekaj časa opozorilo, da je najboljša tekočina za športno aktivne otroke voda. V športnih pijačah je namreč ogromno sladkorja, ki prispeva k debelosti in zobni gnilobi.

Strokovnjaki tako pravijo, da bi otrok 2,5 dl športne pijače lahko spil šele po intenzivni vadbi in potenju, ki traja vsaj 90 minut.
K športnim pijačam se vse pogosteje zatekajo tudi ljudje, ki menijo, da jim "primanjkuje energije", a strokovnjaki opozarjajo, da bodo tisti, ki dan večino presedijo, a vseeno pijejo te pijače, s tem le nakopičili kilograme, saj pol litra športne pijače običajno vsebuje okoli 150 kalorij, poleg tega nekatere od teh pijač vsebujejo sestavine, ki so povezane s srčnimi boleznimi in vedenjskimi motnjami. Športni napitki naj bi bili tako primerni le za športnike, ki potrebujejo dodatne kalorije, sladkorje in soli, česar pa običajnim obiskovalcem fitnesov in rekreativnim športnikom ob pravilni prehrani ne primanjkuje.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (122)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sonyboy
25. 07. 2012 13.20
+1
gatorade in ostala podobna s-ranj-a, to je samo CUKER! ljudje božji. ko da bi cedevito al pa sok z vodo zmešat pil! jok! *
draghci
25. 07. 2012 11.20
+2
Pa zakaj moraš bit znanstvenik, da pogruntaš kej tazga??
Kritik19
25. 07. 2012 10.36
+0
Ko kmet pride v mesto in zasluži nekaj denarja, pač noče biti več kmet, zato lahko prebrisani meščani prodajajo razno sranje tem novodobnim visokoletečim povzpetnikom (to niso več kmetje, ker kmetje še imajo pamet in razum), ki jim z malo reklame in lepo embalažo lahko prodaš prav vse.
wigger
25. 07. 2012 10.18
+14
voda, fitnes, laufanje, vitamini, minerali, marihuana in je to to.
kerinb
25. 07. 2012 09.33
+6
vse je en nateg biznis mafije katera služi na račun ljudi in takim ki verjamejo v pravljice...vsak ve zase kar je dobro in kaj ne tako naj živi...vsak človek je poglavje zase in tako je prav...sami vemo kaj nam paše in kaj ne.... nemore mi nek šalabajzer reč naj spijem 3l vode na dan če je le 1l vsak dan in mi prav nič ne manka...lep dan vsem
Meho Dautovi?
25. 07. 2012 08.08
+5
V igri je denar,
kerinb
25. 07. 2012 09.27
+2
imnesi
25. 07. 2012 07.21
+11
Tudi jesti je treba še preden te zagrabi lakota. Najmanj 5x na dan, raje še večkrat! Zato je popilacija tako zdrava in vitka.
krava_teka_teka
25. 07. 2012 09.53
+8
Pa seksat tud. Ženi to ves čas razlagam.
lolipoly
25. 07. 2012 04.58
+3
Vsak se lahko odloci sam, kaj hoce piti in kaj ne...zakaj bi poslusali neke brevezne reklame... Pij in jej kaj ti pase in kaj ti je vsec....Meni je vsec distilirana voda in mi kar pase.brez konzervatov in brez dodatkov...
imnesi
25. 07. 2012 07.21
+2
Upam da ne tista iz Petrola, ker je destilirana s kemikalijami!
KakovostenSmeh
25. 07. 2012 01.13
+1
Voda, beljakovinske jedi, ne pretiravat z hidrati, MESO(goveje meso ne, ostalo lahko) ješ kadar ti pač paše in to je to... nikol nesmes ostat brez nekega obroka sploh zajtrk pa vecerja... pocutm se dobr, bolan nism biu ze 2 leti. Zeljena postava, dobro pocutje in ne vlagam veliko truda. Seveda rekreacija, zdravo telo pa to minimum 2x na tedn se je treba nekj spraut iz sebe delat... prakticno ce te veseli to delat pac delas, ce pa ne delas to zase in za veselje sebe pa pac ni treba... pa tut namen nekj za kadilce... Cigaretov ne maram, uzivam pa v travi... in nimam nobenih tezav z dihanjem in nimam tezav z kondicijo, pritiskom ali cesar koli... zdrave narave pac...
LexLuthor
25. 07. 2012 01.02
+2
Getorade notri šopa še aspartam.. Zakaj že? Aja, šef Monsanto mu je tako zaukazal....
roaddogg
25. 07. 2012 00.38
+9
Jz natepavam zeleni čaj.. nardim si ga sam, brez cukra in ostalih dodatkov... Poceni in zdravo, ker vem kaj je not... ne pa da mi štuljo, cuker, aspartam, saharin in ne vem kašne E-je v vsak kuplen artikel !...
Carantanian
24. 07. 2012 22.49
+3
Ja ste tud toplo vodo odkril Sej se vse danes vrti okol dnarja Vse te študije na ktere se industrija, takšna al drugačna sklicuje, so vprašljive - - jaz ne vrjamem nič reklamam - - - Če rečejo eno je skor zihr čisti kontra
KD_FT
24. 07. 2012 22.14
+2
Jaz teh rehidracijskih pijač ne morem piti, če ne razredčim vsaj pol-pol, ker so mi mnogo presladke.
bboy7
24. 07. 2012 21.39
+10
Men se zdi da se ljudje tle gor kregajo sam zato ker je članek tok trapasto napisan ker se očitno tut novinarju ne sanja čist o čem se gre. En stavek je celo pravilen in ta pove vse-do pribl. 90min dolga aktivnost je tista, kjer telo še ne izgublja preveč mineralov. če treniramo 90min in več pa jih moramo nadomestiti, ker jih telo prehitro izgublja, obnovit pa je treba tudi zaloge glikogena ker pri tok dolgi aktivnosti kurimo glikogen in se zaloge praznijo. In pri aktivnosti se najhitreje v kri vsrka glukoza, zato je pač velik cukra v teh pijačah...kar je seveda zelo redilno. Ampak če tako pijačo pije gospodična ki teče 5km pri pogovornem tempu se pač redi, ker neke izgube pomembnih snovi in praznjenja glikogenskih rezerv tam lih ni, če jo pa pije maratonec pri tekmovalnem tempu pa pač nadomešča izgube pomembnih snovi v telesu. Je pač dejstvo da neki rekreativci al pa otroci, ki niti približno ne dosežejo take intenzivnosti al pa trajanja vadbe pač ne rabijo športnih pijač. Pol pa lahko kupiš športno pijačo al pa zmešaš vodo+sol+npr. sok (glukoza) pa je isti efekt ker so iste snovi notr...tko da v športnih napitkih razen kakšnih izjem ni nč drugega kot vitamini, minerali pa sladkor...sam v lepši embalaži ;)
vlvjhlghlju?
25. 07. 2012 01.17
+4
bboy7, rekel si: "...pa sladkor..." Dovolj! Vedi: Če se na Ljubljanskem maratonu zbere 10 000 tekmovalcev in vsi slovenski registrirani diabetičarji ostanejo doma, bo s cukrom v roki še zmeraj tekmovalo 1000 tistih bolnikov sladkorne bolezni, ki še ne vedo, da bi morali biti registrirani kot sladkorni bolniki. Zapomni si: Organizirani maratoni so natega, ki si z industrijo predelave te najcenejše prehranske surovine podaja roko. Ne prispevajo k zdravju. V času maratona v Radencih, pri nas v Prekmurju zorijo gozdne jagode. Na tisti dan imam svoj osebni praznični dan obiranja jagod v gozdu. Več ur skupaj jih obiram (klopov se ne bojim, ker vmes skačem v jezero) in ker rabim ob pitju navadne vode še cuker in minerale, jih vse sproti pohrustam.
kerinb
25. 07. 2012 09.29
+3
vzhod
24. 07. 2012 20.57
+5
Logicno je da vse kar je umetno je skodljivo, clovek je ustvarjen taksen kot je in vse kar potreje ima v okolici, no satanisti z zahoda hocejo to spremeniti
death666
25. 07. 2012 09.48
-3
Zentrum
24. 07. 2012 19.59
+3
Mislim, da bom bolj zaupal svojim lastnim izkušnjam s temi pijačami, kot pa nekim kvazi raziskavam....
Tone 12345
24. 07. 2012 19.32
+5
Kaj se pa bojite izgube mineralov in ne vem česa zajci razvajeni!sej bo zemlja vse vzela in vam dala nove zemeljske minerale 2m pod zemljo!!
goko
24. 07. 2012 19.13
+4
Vse kar pijem so proteini(ki resnično pomagajo, predvesem za hitrejšo regeneracijo po intenzivni vadbi) in zeleni čaj(ki ga seveda sam skuham in ohladim v hladilniku), vse ostalo je brez veze, le da nasedamo reklamam
Mil?007
24. 07. 2012 19.22
+4
Najbolj je primerna voda, tudi čaj mora organizem najprej razgraditi.V vodo lahko dodaš ob zelo intenzivni vadbi malo soli najbolje integralne ali keltske kot ji pravijo nekateri.
bohlojz
24. 07. 2012 19.11
+1
berem komentarje in kot vidim obstajajo variante bicikel-voda,tek-voda,izgleda,da aktivnost panceta-bevanda-motika ni nič,ali pa tisti,ki se ukvarjajo z njo,nimajo časa tipkat po računalniku;malo v razmislek ˝aktivnežem˝
Zentrum
24. 07. 2012 23.20
+2
Je razlika, če ti okopavaš vrt z majnno pavzico med 10-20 zamahi, ali pa konstantno tečeš/kolesariš 60 minut in več, se ti ne zdi? Sicer pa tisti, ki tega na lastni koži še niste izkusili, se vam seveda ne more sanjati, kakšni napori so to...
majorb
24. 07. 2012 17.29
-1
jemljite vse droge sveta saj so neškodljive.. za tiste , ki jih ne jemljejo