FIT 24UR

Že od rojstva nas omejujejo pri gibanju

Ljubljana, 25. 05. 2011 10.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Š.G.J./H.A.
Komentarji
13

Kengurujčki, štorklje in podobne nosilke za dojenčke so vse bolj priljubljene tudi pri nas. Fizioterapevtka Špela Gorenc Jazbec opozarja, da niso primerne, saj tako otrok nima možnosti svobodnega gibanja.


Mame otroke v rutah nosijo, že odkar pomnimo. (simbolična fotografija)
Mame otroke v rutah nosijo, že odkar pomnimo. (simbolična fotografija) FOTO: iStockphoto
Razne nosilke za nošenje dojenčka v obliki rut so na svetu, že odkar pomnimo. So praktične, predvsem ko je otrok še zelo majhen, poleg tega je položaj otroka v njih najbolj podoben tistemu, ki ga ima plod v maternici. Pa je res vse tako, kot se zdi? Fizioterapevtka Špela Gorenc Jazbec pravi, da ne in da so takšni pripomočki vse prej kot koristni za otrokov razvoj.

Le za aktivne otroke …

Res je, da so v nekaterih delih sveta takšne nosilke skoraj nepogrešljive. Mame si jih oprtajo, ko na primer opravljajo delo na polju, saj bi bilo preveč nevarno otroka pustiti ob njem, nezaščitenega pred divjimi živalmi. Otroci iz tistih delov sveta so tudi veliko bolj aktivni, ko začnejo kobacati naokoli, kar za zahodni svet ne drži.

Pri nas lahko starši otroka brez skrbi položijo na tla ali v voziček, saj ni bojazni, da bi ga napadla kakšna divja zver. Otrok v tistih delih sveta tudi nihče več ne nosi ali vozi v vozičku, ko so enkrat sposobni sami začeti raziskovati svojo okolico. “Našim otrokom pa že od samega začetka odvzemamo možnost svobodnega gibanja, nato pa se čez nekaj let sprašujemo, zakaj so tako neaktivni, pasivni in z bolečinami vsepovsod, in to že v mladih letih,“ poudarja Gorenc Jazbečeva.

Kakšne pa so posledice nošenja dojenčka v kengurujčkih, štorkljah in podobnih nosilkah?

V nekaterih delih sveta dojenčka nehajo nositi takoj, ko sam začne raziskovati svet okoli sebe.
V nekaterih delih sveta dojenčka nehajo nositi takoj, ko sam začne raziskovati svet okoli sebe. FOTO: iStockphoto

SORODNI ČLANKI

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kaja2222
09. 06. 2011 20.12
Imam dva odrasla otroka ( 20 in 28 let ) in nobenega nisem nosila v kengurujčki ali čem podobnem. Ko sta začela sedet, sta bila "mobilna" v hojici in sta mi sledila povsod po stanovanju, če sem imela delo. Stat sta se naučila v stajici in na tleh ob opori. Na tleh sta preživela precej časa v 1. letu starosti. Voziček je bil za sprehode, ko še nista hodila sama, sicer pa nekje do 3. leta, če se nam je res kam mudilo, drugače pa počasi na svojih nogicah. Ampak takrat smo otroke vzgajali, da so bili čim prej samostojni, ne pa tako kot sedaj, ko so sami starši nesamostojni in se jim nekako nič ne ljubi.
cencha
06. 06. 2011 10.56
Otroke je nasmiselno omejevati pri gibanju, zato toplo priporočam, da se vozički, cula, kengurujčki in razni ostali pripomočki dajo na stran takoj, ko otrok shodi. In tukaj ni pardonov, da potem z njim ne moreš v trgovino. Vse se da, sploh v teh časih, ko gremo v trgovino redko peš. Bolje, da se prej navadi kaj v trgovini lahko in kaj ne sme prijeti, kot pa, da se 4 letnik z dudo v ustih in v vozičku sredi trgovine dere kot žgajnar, ker mu mami lizike ne kupi. Sprehod pa pa poglavje zase... počasi se daleč pride... in ko naše dete končno omaga pomaga tudi kakšna dobra stara štupa rama.
chebulaman
25. 05. 2011 19.32
ajaaa.... zdej pa vem zakaj sm js taka lenčina
rozl
25. 05. 2011 19.10
In kako za vraga potem sploh kam greš z otrokom?? Ker končno je čisto ista prisila to, da ga neseš v naročju, ker sam pač ne more prehodit tolko, kot mora mama da postori vsaj ta nujno. In ja, tudi danes so nevarnosti. Ob reki, cesti brez pločnika, po garažni hiši, tekočih stopnicah, v trgovini s steklovino in podobnem ga pač ne bom pustila tacat. Kdo ga pa doma po stanovanju nenehno nosi? Bi rekla, da nobeden. Doma pa ja, na tla čimprej, naj se obrača, maha in razvija. Ampak zanimivo, ista ženska bo pa trdila, da je čisto ok na debelo povijat male otroke (kao za kolke, kar je v tujini že stokrat preživeto). Bi rekla, da je precej bolj nenormalno z otrokom po 22 ur na dan noter sedet namesto se sprehajat po svežem zraku, kjer lahko razvija opazovanje, gleda stvari tudi na malo bolj daleč, spoznava raznoliko okolico ne le svojih 5 igrač... če je tacajt v culi, ga tudi ne bo pobralo. Jaz sem dokončno nehala s culo pri 14 mesecih, dlje tako ne nosi nihče, ker še najbolj močne mame nošnja v ruti zdela. Precej bolj grozen je voziček, kjer po nekaterih državah (mi smo še kar ok) vidiš celo 4letnike vozit se. Izgleda precej retardirano.
beligad
25. 05. 2011 18.50
Ko prerastemo kengerujčke, pa vozičke, pa še vse ostale umotvore, potem se oa nosimo. Od cilja do avta, pa od avta do cilja. Adijo pamet. Invalide delamo že pred vstopom v šolo.
wxyzzyxw
25. 05. 2011 14.16
julij13 se strinjam s tabo Jaz pravim bolj kompliciras slabse je...."poslusaj" otroka tako bo najbolje...ti bo jasno dal vedet kaj mu je in kaj mu ni vsec !!! Otroci smo prej dobesedno odrastli v naravi in ni bilo nekih problemov...bili smo odporni in nismo bili mehkuzci (moje mnenje ) lajf je potekal lazje bolj enostavno je bilo....plus tega bili smo srecni in zadovoljni( vsaj jaz no ) Najbolj zanimivo je da vsi ti znanstvenilki trdijo nekaj pa da bi se naj starsi tega drzali...pol pa cez 10 let ovrzejo to teorijo in kao so se zmotli...... vsi starsi in vsi ki se boste to postali....ne komplicirat poenostavite si ze tako ali tako zapleten lajf
julij13
25. 05. 2011 12.52
Jaz sem ga precej nosil v tem in ne bi rekel da se mu pozna kaj na živahnosti. Sicer pa imaš tudi v urbanem okolju enake nevarnosti kot v divjini, povsod sami psi, živalski iztrebki, avtomobili, kolesarji...
Gr@bnv@ler
25. 05. 2011 11.51
sit sem vseh študij o ljudeh ker so NEUMNE 75% ne to ne tist...vete kaj js sm mroule žru pa zemljo jejdu danes pa bi že legionelo fasal pa fliknu 17krat če bi isto naredu....dejte mal LJUDEM PUSTIT dihat če smo do zdaj PREŽIVEL MARSIKAJ bomo tud tele kengutardedrujčke preživel. študije pa zase obdržte ker ni vse v dnarju
tistatam
25. 05. 2011 11.32
Zdej mi pa naj najde eno mamo,ki nosi otroka 24ur v kengurujcku,da bi mu tako omejevala gibanje in razvoj?
ochi
25. 05. 2011 11.31
omejujejo nas še v marsičem drugem. predvsem kemijsko. da nas pa šolski sistem poneumlja pa tako ali tako postaja banalna tema.
Rizotka
25. 05. 2011 11.31
Ja, čimprej postavimo otroka na tla, da bo čimprej kobacal. Ker to je v življenju ključno - da se čimhitreje razvija, ne, da pa, da jih mame crkljamo v naročju in jim nudimo čustveno bližino in toplino. Od nekdaj so se otroci nosili v culah, od nekdaj so spali pri starših... a zdej pa naenkrat to ni OK? ... se ne strinjam z zgornjim člankom sploh.
FoxyBear
25. 05. 2011 11.28
Zato pa smo mi dali voziček stran takoj ko je naša štruca shodila... V bistvu sama ni več želela biti notri, jaz pa je tudi nisem silila :) V kengurujčku nikdar ni želela bit - je vpila kot jesihar :) Hojice, stajice in podobnih bedarij pa nikdar nismo kupovali. Otroku je treba dat čimveč svobodnega gibanja... Otrok v bistvu sam kaže, da si tega želi.
ya_uwat
25. 05. 2011 11.17
bravo spelca!