Hrvaško pretresa primer 17-letnika, ki naj bi zaradi domnevne zdravniške napake preživljal pravo nočno moro.
Državno tožilstvo v Križevcih na Hrvaškem zahteva od policije temeljito preiskavo zdravljenja 17-letnika, saj obstaja sum, da je 47-letna zdravnica, ki ga je na urgenci sprejela, zaradi napačnega zdravljenja ogrozila njegovo zdravje, poročajo hrvaški mediji. Po zdravljenju je namreč zbolel za toksično epidermalno nekrolizo. Gre za hudo obliko kožne bolezni, ki jo spremljajo vročina ter izpuščaji telesu. V nekaterih primerih se pojavlja tudi luščenje kože in mehurji, ki lahko prekrijejo tudi 30 odstotkov telesa. V več kot polovici primerov se bolezen pojavi zaradi reakcij na določena zdravila.
18-letni Domagoj D. se bo do konca življenja spominjal predbožičnega časa leta 2007, ko mu je zdravnica na urgenci za vnetje oči in grla poleg kapljic in sirupa domnevno predpisla tudi inekcijo Voltarena.
Telo mladeniča, ki je v otroštvu bolehal zaradi epilepsije, je hitro reagiralo na zdravilo. V pol ure so njegovo telo prekrili izpuščaji. A zdravnica, ki so jo starši kasneje poklicali na dom, mu je še enkrat predpisala isto terapijo. In takrat se je začela dečkova nočna mora. Naslednji dan so ga prepeljali v splošno bolnišnico, a ker se je njegovo stanje slabšalo, so ga prepeljali na zdravljenje v Zagreb.
Zdravniki so se tedne borili, da bi mu znižali telesno temperaturo, ki je narasla vse do 41 stopinj Celzija. Fantu so odpadli nohti na nogah in rokah, prestati pa je moral tudi številne operacije, saj so bili tudi njegovi notranji organi v zelo slabem stanju. Poleg tega je čez tri mesece izgubil vid, shujšal je 26 kilogramov, začela mu je odpadati koža.
Njegovi starši poudarjajo, da so zdravnico opozorili, da je imel sin epilepsijo. Novica, da so zdravniki celo izgubili del dokumentacije o njegovem zdravljenju, pa je samo še dodatno vzpodbudila njihove sume, da je pri zdravljenju prišlo do napake.
Čeprav je zdravnica vedela, da pacient jemlje zdravila za zdravljenje epilepsije in da lahko inekcija, ki mu jo je dala, povzroči stransko reakcijo in poslabša njegovo zdravstveno stanje, mu je kasneje na domu še enkrat dala isto inekcijo, so zapisali na tožilstvu.
V zahtevku za preiskavo so še zapisali, da zdravnica pacienta ni napotila v bolnišnico, čeprav je vedela, da lahko napačen način zdravljenja pusti posledice na njegovem zdravju.
Zdravniške napake imajo lahko včasih usodne posledice. Nekaj najhujših zdravniških napak predstavljamo v članku na vizita.si.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.