FIT 24UR

WHO: Več bo primerov raka ščitnice

Ženeva, 28. 02. 2013 14.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Jedrska nesreča v japonski elektrarni v Fukušimi je povečala tveganje za raka ščitnice za ljudi, ki živijo v radiju 20 kilometrov od elektrarne. Sevanje naj ne bi vplivalo na povečanje števila splavov in mrtvorojenih otrok.

Po jedrski nesreči v ukrajinskem Černobilu leta 1986 so prav tako zaznali povečanje števila obolelih otrok za rakom ščitnice.
Po jedrski nesreči v ukrajinskem Černobilu leta 1986 so prav tako zaznali povečanje števila obolelih otrok za rakom ščitnice. FOTO: Reuters

Jedrska nesreča v japonski elektrarni v Fukušimi, ki sta jo marca 2011 uničila potres in cunami, je povečala tveganje za raka ščitnice za ljudi, ki živijo v radiju 20 kilometrov od elektrarne, je danes sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ki drugje porasta te bolezni ne pričakuje.

WHO ocenjuje, da se bo število obolelih žensk in otrok, ki živijo v neposredni bližini elektrarne in so bili izpostavljeni sevanju, povečalo za okoli 1,25 odstotka. To je za 0,5 odstotka več, kot je običajno za ženske v tej regiji.

Po napovedih WHO se bo v prihodnosti pri ženskah in moških, ki so bili kot dojenčki izpostavljeni sevanju, povečalo tudi tveganje za razvoj raka dojk oziroma levkemije, vendar v manjšem obsegu.

Sevanje iz elektrarne naj ne bi vplivalo na povečanje števila splavov ter mrtvorojenih otrok ali drugih fizičnih in duševnih motenj v razvoju otrok, ki so bili rojeni po nesreči.

Po jedrski nesreči v ukrajinskem Černobilu leta 1986 so prav tako zaznali povečanje števila obolelih otrok za rakom ščitnice.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.