FIT 24UR

Vse več mladih na antidepresivih

Ljubljana, 01. 02. 2012 09.33 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Sandi Sadar Šoba
Komentarji
59

V zgodnjem otroštvu kaže znake depresije več dečkov kot deklic, nekje okrog 13. leta starosti pa se to razmerje obrne. Število obolelih narašča, prav tako pa tudi poraba antidepresivov med mladimi.

Depresija ni le bolezen odraslih, ampak za njo zbolevajo tudi mladostniki in otroci. V Sloveniji naj bi za depresijo bolehalo od deset do petnajst odstotkov adolescentov. V mladostništvu doživljajo otroci veliko sprememb, tako na telesni kot na psihični ravni. Vstop v odraslost, osamosvajanje, izoblikovanje samopodobe, identitete in velika pričakovanja od nejasne prihodnosti so razpotja, zaradi katerih število obolelih z depresijo vse bolj narašča.

V zgodnjem otroštvu po nekaterih podatkih klinične znake depresije kaže več dečkov kot deklic, nekje okrog 13. leta starosti pa se to razmerje med spoloma obrne, tako da znake depresije kaže več deklic kot dečkov.

Danes je depresija najpogostejša psihična bolezen, za katero trpi že skoraj vsak peti posameznik, statistike pa se še slabšajo, saj je družba storilnosti in vse večjih pritiskov vse bolj stresna tako za starejšo populacijo kot tudi za mlade. V okolju, kjer se preveč poudarja pomen zunanjosti, je na hudi preizkušnji identiteta mladih. Prav zaradi tega kažejo raziskave duševnega zdravja prebivalstva zaskrbljujoči trend, po katerem za depresijo zbolevajo vse mlajši ljudje.

Slovenski otroci niso izjema

Krovne nacionalne raziskave, ki bi se ukvarjala samo z duševnim zdravjem mladostnikom, že nekaj časa ni bilo, so pa bila ta vprašanja vključena v mednarodno raziskavo, ki jo je Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) izvedel leta 2010. Kot izsledke raziskave med enajst, trinajst in petnajst let starimi šolarji povzema Helena Jeriček Klanšček z IVZ, je večina mladih – 87 odstotkov zadovoljnih z življenjem in večina – to je 80 odstotkov dosega rezultat, ki kaže na majhno verjetnost težav v duševnem zdravju.

Za depresijo obolevajo tako mladi kot stari, prav adolescenti pa so najobčutljivejši del populacije.
Za depresijo obolevajo tako mladi kot stari, prav adolescenti pa so najobčutljivejši del populacije. FOTO: Thinkstock

"V slovenski raziskavi iz leta 2010 smo se usmerili na doživljanju občutkov depresivnosti med mladostniki v zadnjih dvanajstih mesecih pred anketiranjem. Ugotovili smo, da večina – skoraj 70 odstotkov fantov in deklet ni imelo občutkov depresivnosti, med tistimi pa, ki so jih imeli – to je skoraj 30 odstotkov, pa je bilo 36 odstotkov deklet in skoraj 22 odstotkov fantov," pravi Jeriček Klanščkova.

Kljub temu delež otrok in mladostnikov, ki zbolevajo za depresijo in potrebujejo za lajšanje težav tudi zdravila, iz leta v leto narašča.

Visoka stopnja samomorov je lahko posledica intenzivnih pritiskov, ki jih občutijo najstniki, skupaj s pomanjkanjem življenjskih izkušenj. Samo med najstniki in mladimi odraslimi so se samomori od leta 1970 povečali za trikrat.

Najstniška depresija

Najstniška populacija je med najbolj ranljivimi. Če je bila depresija pri otrocih pred dvajsetimi leti popolna neznanka, so prav mladi tisti, pri katerih se trend obolevanja slabša. Spremenile so se razmere v socialnem okolju in osnovne potrebe po druženju, zdravi cilji, pričakovanja in odgovornost niso samodejno izpolnjeni, zato otroci in mladi pogosteje posegajo po nadomestkih in podobah, po katerih je jasno, kako naj bi srečni ljudje izgledali, zveneli, živeli in uresničevali svoje življenjsko poslanstvo. Velikokrat pa to ni niti preprosto niti možno. K najstniški depresiji vodijo družbena zavrnitev, družinski pretresi in neuspeh v šoli ali delu.

Kopiči se krivda, ki jo kopičijo v sebi in valijo na druge, zagrenjenost in notranja praznina, ki vodi v čustveno otopelost. Iz tega se porodijo občutki manjvrednosti, razdražljivost, jeza, ki jo lajšajo nad bližnjimi, s kritičnostjo, nesprejemanjem, sarkazmom in psihičnimi zlorabami pa obračunavajo s svetom okoli sebe, nemalokrat pa ranijo in dvignejo roko tudi nad seboj.

Poiskati je treba zdravniško pomoč, pomoč psihologa za otroke in mladostnike, priporočljiv pa je tudi obisk terapevtske skupine ali terapevta. Pomembno je ukrepati, saj se depresija, ki ni pravočasno in pravilno zdravljena, sčasoma le poslabšuje.
Poiskati je treba zdravniško pomoč, pomoč psihologa za otroke in mladostnike, priporočljiv pa je tudi obisk terapevtske skupine ali terapevta. Pomembno je ukrepati, saj se depresija, ki ni pravočasno in pravilno zdravljena, sčasoma le poslabšuje. FOTO: Thinkstock

Pogoste so tudi samopoškodbe, s katerimi izražajo mladi svojo notranjo bolečino, z ranami pa poskušajo najti svojo notranjo psihično katarzo in ventil za lajšanje psihične napetosti. Psihična izčrpanost in slabost se prenese tudi na telo. Depresivne mučijo bolečine, slabosti, ki pa nimajo pravega vzroka. Pogosto jih bolita glava in želodec, čutijo mravljince po telesu, slabo jim je. Čutijo, da je njihovo telo oslabljeno, nimajo več take moči, kot so jo imeli, čutijo, da jim primanjkuje energije. Manj se gibljejo, ker je sleherno gibanje naporno, pade pa tudi motivacija za ukvarjanje s stvarmi, ki so jih nekoč radi počeli.

Otroci in mladostniki začnejo zanemarjati osebno higieno, vseeno jim je, kakšni so videti. Lahko postanejo agresivni in uporniški: izostajajo od pouka, pobegnejo od doma, se spuščajo v nevarne stvari. Posameznik ne zmore več normalno delovati v svojem okolju, bodisi v šoli bodisi v odnosu z vrstniki in družino ter zato škoduje sebi in okolici. To je čas za alarm, ki kaže na razvoj resnih psihičnih motenj in nemalokrat depresije, zato je treba poiskati strokovno pomoč.

'Popravite mi otroka'

Zdravljenje z zdravili lahko le začasno odpravi posledice, simptome, ne pa vzroka, zato je priporočljiva tudi psihoterapija, skozi katero bo mladostnik s pomočjo terapevta odpravil nezavedne vzroke, ki so pripeljali do takega stanja. Otrok, ki je napoten k psihiatru, ta pa prepozna bolezensko stanje, bo stopil na pot zdravljenja. Pri blagi obliki depresije zadostuje psihoterapija, hudo izraženo depresijo pa je treba zdraviti v kombinaciji z antidepresivi. Včasih je za začetek treba jemati zdravila, da se stanje stabilizira.

Trend porabe zdravil na recept kot tudi antidepresivov iz leta v leto narašča.
Trend porabe zdravil na recept kot tudi antidepresivov iz leta v leto narašča. FOTO: Reuters
Število mladostnikov:
2001: 136 732
2006: 122 479
2011: 102 526

Mladostnikov manj, a porabijo več zdravil

Prav poraba zdravil pa v zadnjih letih narašča, poudarja Silva Pečar z IVZ. Po podatkih, ki jih beležijo in analizirajo vsakih pet let, narašča v celoti izdaja predpisanih receptov z antidpepresivi, nekoliko manj kot pri celotni populaciji pa narašča uporaba antidepresivov med mladostniki, starimi med 15 in 19 let.

"V letu 2001 je bilo mladostnikom od 15 do 19 let predpisano 1.834 receptov (0,97 odstotka vseh receptov z antidepresivi), v letu 2006 2.543 receptov oziroma 0,73 odstotka vseh receptov z antidepresivi in v letu 2011  2.991 receptov oziroma 0,62 odstotka vseh receptov z antidepresivi," pravi Pečarjeva. Podatek sicer ne pove veliko, a če k statistikam dodamo dejstvo, da število mladostnikov upada, je skrb več kot le na mestu.

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (59)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

schranz91
02. 03. 2012 23.52
+0
folk prau da se depresiuno počut učas, to je milo rečeno, depresija je pa duševna motnja k ne gre kr tko
igor2408
01. 02. 2012 20.32
+10
kapitalizem in materializem, potrošniška družba, razkroj morale, preobremenjenost, izguba stika z naravo, ničvrednost posameznika.... mal si preberte marxa in engelsa.....no svetla točka je , da je marx napovedal razpad takega sistema, takrat nam bo boljše....
chadmaster1
01. 02. 2012 18.44
+5
še nekaj glede ANTIDEPRESIVIH To ni zdravil, to je droga, ki človeku zamegli razum in ga postavi v stanje ob katerem je zaradi svoje pasivnosti odmaknjen od realnosti in beži še dalje od problemov. In seveda ne pozabite na stranske učinke, ki jih je več 100! Zmeraj se morate vprašati kdo ima korist in kakšno? - farmacija zaradi zaslužka -in FINANČNE ELITE, ki nas postavijo v stanje "zombija" in DELAMO, JEMO TER RAZMIŠLJAMO tako kot nam mediji in politiki govorijo! Človek na ANTIDEPRESIVIH ni sposoben KRITIČNEGA RAZMIŠLJANJA in je pasiven katatoničen osebek! MENE PREDVSEM SKRBI, ČE oz. KO PRIDEMO DO EKONOMSKEGA KOLAPSA KAJ SE BO ZGODILO Z MNOŽICO LJUDI, KI BODO KAR NAENKRAT OSTALI BREZ DROGE/ZDRAVIL!?
BlaBlaGluposti
07. 02. 2012 09.13
Selekcija. Narava bo vedno ponujala svoje sadove a le redko kdo si bo znal pravega utrgat. Lahko bi rekli, moderna naravna selekcija.
titovka
01. 02. 2012 18.24
+5
se nič ne čudim.....v takšni državi človek mora biti nor...kdor ni pa še bo!!!!!
Uporabnik811241
01. 02. 2012 16.46
+8
depresivni so zato ,ker se nihče ne ukvarja z nimi in so prepuščeni sami sebi . Starši cele dneve delajo in so zato depresivni tako se pa to tudi prenaša na otroke ,ki cele dneve gledajo tv ,računalnik in druge podobne bederije nato se pa čudimo kaj je z njimi . Farmacija nam pa hoče tako ali drugače prodat vse živo in ko vzameš eno je toliko stranskih učinkov ,da jutri rabiš že deset !
kim llsung
01. 02. 2012 16.13
da se oci sjaje
chadmaster1
01. 02. 2012 14.16
+10
Kdo postane DEPRESIVEN -človek, ki se počuti nemočnega -človek, ki se počuti manjvrednega -človek, ki nima cilja za prihodnost -človek,ki vidi smisel življenja u materialnih dobrinah -človek, ki neprestano razmišlja kako nesprejet je -človek, ki ga okolica ne sprejme Če bi vsak razumel bistvo življenja in MOČ ki jo nosi kot živo bitje z razumom, ter ljubezen do znanja in odkrivanja nove povezave z znanostjo ter filozofijo nihče nebi bil depresiven. če bi sam videl bistvo ŽIVLJENJA kot samo : ŽURKA, PITJE, MATERIALNE DOBRINE, DENAR, STATUS, AVTO,......potem bi bil tudi sam DEPRESIVEN.
Jure Herer
01. 02. 2012 13.01
+5
Facebook : Organizacija medicinske konoplje Slovenije
BlaBlaGluposti
01. 02. 2012 18.42
JezekTekaTeka26
01. 02. 2012 12.58
-3
Ja, slovenščina je težek jezik za ućit ... poŁ pa antidepresivi ...
okhasan
01. 02. 2012 13.38
+5
slovenščino sem naučila v letu in pol. izpit sem naredila s 4 . poskusi ti v istem času naučiti recimo ruščino, govorno, pisno in t.d. Sicer....bluziš lahko tudi v maternem , za več kot to nisi.
JezekTekaTeka26
01. 02. 2012 15.26
-2
Za začetek ... vsak stavek se začne z veliko začetnicooooo ...
BlaBlaGluposti
01. 02. 2012 18.09
+5
silce
01. 02. 2012 12.46
+3
naravno kuliranje je na vzhodu.
silce
01. 02. 2012 12.54
na zalost bo to prislo tudi do njih-ameriski nacin.
BlaBlaGluposti
01. 02. 2012 18.21
Jure Herer
01. 02. 2012 12.42
+4
DEPRESIJA IN MENTALNE BOLEZNI Obstaja bogata zgodovinska dokumentacija o uporabi marihuane kot predlagane terapije za motnje razpoloženja kot je na primer depresija. Seveda so čoveške študije pičle, rezultati pa zelo mešani. Študija iz leta 1947, v kateri je sodelovalo 50 depresivnih pacientov, je pokazala, da je 36 pacientom sintetični THC pomagal. V neki drugi študiji, ki je bila narejena tri leta kasneje in je vključevala 57 pacietnov, majhne doze sintetičnega THCja niso izboljšale simptomov pacientov. V dveh novejših raziskavah so rezultati bili navzkrižni. Ena izmed njiju poroča, da je medicinska konoplja pomagala olajševati depresijo pri pacientih z rakom, medtem ko je druga ugotovila, da se stanje depresije pri osmih hospitaliziranih pacientih s pomočjo konoplje ni izboljšalo. Raziskava iz leta 1994, ki je vključevala 79 pacientov z mentalnimi težavami je ugotovila, da so tisti, ki so uživali konopljo poročali o tem, da jim je uživanje pomagalo lajšati depresije, slabosti, nespečnost in psihične neprijetnosti, prav tako so bili ti bolniki manjkrat hospitalizirani. Nasprotujoči si podatki v zvezi z medicinsko rabo konoplje pri depresijah naj bi posvarili paciente, da razmislijo o terapevtskem eksperimentiranju s to drogo. Konoplja ima med drugim tudi sposobnost, da občasno povzroča parnojo, še posebej pri neizkušenih uporabnikih, zato bi lahko še poglobila občutke depresije pri nekaterih pacientih. Pozitivne lastnosti konoplje pri zdravljenju depresije so zatorej najbolj obetajoče pri pacientih, ki že imajo izkušnje z njenim uživanjem in imajo težave s tradicionalnimi terapijami
BlaBlaGluposti
01. 02. 2012 18.13
+5
Kanaboidi (v konoplji so jih odkrili čez 40000, medicina jih je že okoli 1000 sintetizirala(kar ni dobro, ker je umetno)) vplivajo na možganske receptorje in če si ti že v osnovi v bedu, boš v bedu tudi ko skadiš. Za teke primere obstaja CBD kanaboid, ki ne omamlja in je zdravilen tako kot THC kanaboid. HEMP FOR VICTORY!!
BlaBlaGluposti
01. 02. 2012 18.20
opa 4000 (sm nulo preveč napisala, ne bomo pretiravali)
Fary
01. 02. 2012 12.40
+6
Kolko zasluži farmacevtska industrija na antidepresivih, pomirjevalih, metadonu?!!!! Komu najbolj ustreza takšno stanje?! Kdo ga pomaga producirat?! 24UR?!
cyklon
01. 02. 2012 12.31
+3
Včasih so predpisovali Ritalin,da so jih "pribili",danes antidepresive,da jih "dvignejo". Kdo se bo pa ukvarjal z otroci??
okhasan
01. 02. 2012 12.25
+8
pri moji 13letnici ne bo depresij, ker ji 5krat na dan rečem , da jo imam zelo rada, ker jo ne kregam za spodrsljaje , ampak težave rešujemo skupaj, ker se hecamo sto na uro in je hvaljena za vsako malenkost....zato je tako uspešna, pozitivna in vljudna oseba. to je edini recept za odlično samopodobo in uspeh vašega otroka. z antidepresivi jim samo možgane skurite .
igor2408
01. 02. 2012 20.34
+5
čakaj na puberteto, ko se bo začela odtujevat, in bo stala sama pred tole plehko nemoralno družbo, takrat te bo potrebovala
VOY
01. 02. 2012 12.21
+3
Jaz si enega domačega navijem,pa je TO TO ,-) Sem apa lastnik delnic KRKE,LEKA.... pa še enih par...sede...pa to
Jure Herer
01. 02. 2012 12.44
JezekTekaTeka26
01. 02. 2012 15.40
+1
udar
01. 02. 2012 12.09
+3
Nič novega, da se to dogaja. Še več bo tega.
Alexxsaso@yahoo.ca
01. 02. 2012 12.07
+5
Pritiski, zahteve, pricakovanja, stres... Psiha se slej ko prej sesuje. Se do nadavnega mi je t.i. "burn out" bil poznan samo preko oddaj na TV. Pred mesecem dni pa je moj sodelavec naenkrat izostal - diagnoza burn out. Ko sem ga po mesecu dni srecal si sploh ni bil vec podoben. In tega je vedno vec. Sistem nas bo pokopal, ker ne pozna meja. Clovesko telo in psiha pa jih imata. Ljudje smo vse bolj stroji. Vse prevec casa prezivimo med 4 stenami in vse manj v naravi. Vse bolj pred PC-ji in vse manj z ljudmi. Vse bolj na kavcu pred TV in vse manj sportamo.
smusmu
01. 02. 2012 12.26
+2
Zato pa imamo vedno možnost odločitve. In pa pomembno je, da se zavedamo, da nam nihče drug ne bo pomagal, kot mi sami. V svet je potrebno vstopiti pogumno in v skladu z lastnimi prepričanji. Sicer pa se mora naravna selekcija pokazati tudi pri ljudeh.
tinetone
01. 02. 2012 11.39
+5
ni čudno če pa gledajo take strani kot je vaša...
udar
01. 02. 2012 12.09
-2
Ah dej no. Mislim,da ji neumne delajo razne zabave po lokalih, kjer se droga zbira.
deadcool
01. 02. 2012 11.38
+3
se sploh ne čudim, glede na to da več kot polovica že odraslih ljudi živi pri svojih starših, ker nimamo nikakršne možnosti iti na svoje, to je najbolj žalostno in država v tej smeri ne naredi čisto nič, še tisto kar imamo bi nam najraje pobrali!!!
udar
01. 02. 2012 12.10
+3
točno tako!!!! Žalostno ampak resnično!!! Mladi v Sloveniji nimajo opcij in možnosti.
GTR
01. 02. 2012 11.35
-1
Najboljši antidepresiv je PIVO.
Jure Herer
01. 02. 2012 12.41
+6
313representin
01. 02. 2012 13.23
+2
Res je. Pa na splošno slaba prehrana. Treba se je zdravo prehranjevt pa športat.