
Že nekaj dni se potimo ob temperaturah nad 30 stopinj Celzija, danes pa se bo živo srebro povzpelo najvišje. Na agenciji za okolje (Arso), kjer so že včeraj izdali opozorilo zaradi velike toplotne obremenitve, napovedujejo okoli 35 stopinj.
Jutri bo že hladneje, ozračje lahko popoldne ohladijo tudi močne nevihte, le na Primorskem bo ostalo podobno vroče kot danes. Že v petek pa bo osvežitev dosegla vse kraje. Vročina se nato predvidoma vsaj kakšnih 10 dni ne bo vrnila, napovedujejo na Arsu.
Vročina je lahko nevarna
Daljše obdobje vročine lahko povzroči vrsto zdravstvenih težav. Med bolj blagimi so kožni izpuščaji in utrujenost, pretirana izpostavljenost pa lahko vodi do vročinskih krčev, vročinske izčrpanosti, motenj zavesti in celo do vročinske kapi.
Najbolj so ogroženi otroci, mlajši od štirih let, starejši od 65 let in kronični bolniki, ki se zdravijo z določenimi zdravili. Poleg njih pa še ljudje z duševnimi motnjami ali s prekomerno težo ter tisti, ki opravljajo dela na prostem, izpostavljajo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ).
Možnost za nastanek vročinskih stanj se poveča, če žeje ne gasimo ali če pretiravamo z alkoholom. Dejavniki tveganja so lahko tudi uporaba nekaterih zdravil, akutna obolenja, kot so driska, vročina, infekcije in kožne opekline, ter kronična obolenja (srčno žilna obolenja, bolezni dihal, sečil, duševna prizadetost, debelost….), pojasnjujejo na IVZ.
Težave lahko preprečimo. Poglejte nasvete, ki so jih zbrali na IVZ

V vročih dneh je priporočljivo spiti vsaj dva litra tekočine (brezalkoholne pijače, najbolje vode), odvisno od stopnje potenja. "Stopnjo hidracije (vsebnosti vode v telesu) najbolje zaznamo z občutkom za žejo ter s pogostostjo uriniranja in barvo urina; če gremo redko na vodo, urin pa je temnejši, je to pomemben znak, da je treba zaužiti več tekočine," so zapisali na IVZ.
Opozorilo: če vam je zdravnik omejil količino tekočine, ki jo smete zaužiti, ali če se zdravite z zdravili za odvajanje vode (diuretiki), vprašajte zdravnika, koliko tekočine smete zaužiti v vročem vremenu.
Ne uživajmo pijač, ki vsebujejo kofein, alkohol ali veliko sladkorja – te pijače povečajo odvajanje tekočine iz telesa. Ne uživajmo zelo hladnih pijač, ker lahko povzročijo želodčne krče.
Soli tekočini ni treba dodajati, razen v skrajnih primerih, kot so delo na prostem, hudi fizični napori, veliko potenja.
Oblačimo se v lahka, ohlapna oblačila. Zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo ter z zaščitno kremo z zaščitnim faktorjem najmanj 30 ter z ustrezno zaščito pred UVA žarki.
Zunanje fizične aktivnosti omejimo na jutranje in večerne ure. V času fizične aktivnosti spijemo dva do štiri kozarce hladne, brezalkoholne pijače na uro. Pri daljših, večjih naporih izotonične tekočine nadomestijo soli in minerale, ki jih izgubljamo s potenjem.

Bodimo pozorni na kakovost hrane, ki jo uživamo. V vročini se hrana hitreje pokvari, zato obstaja večja nevarnost zastrupitev. Hrano shranjujemo v hladilniku. Pozorni bodimo predvsem na meso, hitro pokvarljive mesne izdelke in živila, ki vsebujejo jajca ali mlečne beljakovine. Sadje in zelenjavo dobro umijemo.
Če je le mogoče, se zadržujemo v zaprtih, hlajenih prostorih. Hladna prha ali kopel sta prav tako dobrodošla načina ohlajanja razgretega telesa.
Kako ohladiti stanovanje, če nimate klime?

Prostore zračimo ponoči, zgodaj zjutraj in zvečer, čez dan pa čim manj. Na IVZ svetujejo uporabo rolet in žaluzij, ki odbijajo sončne žarke in s tem močno zmanjšajo segrevanje prostorov, rešitev so tudi klimatske naprave.
Če je nimate, pa vam ni treba obupavati. Da bi prostore ohladili, potrebujete le ventilator, vodo in sol, na spletni strani piše srbski Kurir.
Priskrbite si šest majhnih plastenk vode, v vsajo dajte dve do tri žličke soli in jih čez noč dajte v zamrzovalnik. Zjutraj pa jih postavite pred ventilator, ga vklopite in uživajte v hladu.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.