FIT 24UR

Več jih zboleva, manj se jih zdravi

Debeli rtič, 24. 04. 2012 12.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Astma je najpogostejša kronična otroška bolezen, število obolelih v Sloveniji pa se je v zadnjih desetih letih podvojilo. Odstotek obolelih otrok za astmo je višji v Zasavju, Trbovljah in okolici.

Kljub dejstvu, da se je v zadnjih desetih letih število obolelih za astmo v Sloveniji podvojilo, se je število otrok, napotenih na zdravljenje na Debeli rtič, v zadnjih 15 letih več kot prepolovilo, je na novinarski konferenci opozorila vodja zdravstva Mladinskega zdravilišča in letovišča Rdečega križa Slovenije Debeli rtič Breda Prunk Franetič.

Leta 2000 je v Sloveniji za astmo bolehalo kar 15 odstotkov otrok.
Leta 2000 je v Sloveniji za astmo bolehalo kar 15 odstotkov otrok. FOTO: Thinkstock

Na svetu zboli za astmo okoli deset odstotkov otrok. V Sloveniji je po podatkih edine raziskave o obolevnosti otrok, ki so jo izvedli leta 2000, ta številka dosegala 15 odstotkov. Astme je nekoliko več v mestih kot na podeželju. Večjo obolevnost v zadnjem času povezujejo s porastom alergij, hitro prehrano in onesnaženim okoljem. Poleg tega bolezen danes prej diagnosticirajo kot v preteklosti, je dejala Prunk Franetičeva.

V edinem obmorskem zdravilišču v Sloveniji letno letuje 12.000 otrok, zdravi pa se jih med 600 in 700. Med temi je obolelih za astmo in drugimi kroničnimi boleznimi dihal okoli 76 odstotkov, 19 odstotkov je otrok s kožnimi obolenji, pet odstotkov otrok pa je na Debeli rtič napotenih v okviru programov rehabilitacije.

K porastu obolevnosti prispeva tudi hiter življenjski slog, kemizacija okolja, premalo gibanja, spanje v pretoplih prostorih in pretežka hrana zvečer. V Sloveniji je po njegovih besedah odstotek obolelih otrok za astmo višji v Zasavju, Trbovljah in okolici ter ob večjih prometnih cestah.

Z rednim protivnetnim zdravljenjem lahko bolezen dobro vodimo, je izpostavila Prunk Franetičeva. Zdravljenje astme je kompleksno. Poleg zdravniške terapije je izjemnega pomena redno samozdravljenje otrok, dodatno zdraviliško zdravljenje in izvajanje ustreznih športnih aktivnosti. Potek bolezni izboljša sprememba klime, zato so otroke iz notranjosti pogosto napotili v obmorske kraje. Kljub temu je isti odstotek obolevnosti zaznati tako v notranjosti Slovenije kot na Obali.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jure Herer
24. 04. 2012 21.04
+4
ASTMA IN KONOPLJA Astma je bolezen dihal, ki jo povzroča vnetje in zatekanje majhnih zračnih prehodov (bronhiolov). Ko se ti prehodi vnamejo, zatečejo in se napolnijo s sluzjo, se zožijo in pacient ima težave z dihanjem. Napadi astme se navadno zdravijo z bronhodilatorji, zdravili, ki odprejo zamašene zračne poti ali s protivnetnimi steroidi, ki zmanjšujejo zatekanje. "Australian National Task Force on Cannabis" je ugotovila, da ima "kajenje konoplje in tudi oralno uživanje THCja akutni bronhodilatorični učnek tako za normalne osebe kot tiste, ki imajo astmo". Peščica študij prikazuje ta učinek, ena izmed študij celo kaže, da ima konoplja z nizko vsebnostjo THCja skorajda enak učinek kot klinična doza izoproterenola. "Deveto poročilo" (The House of Lords, 1998) ugotavlja, da kanabinoidi očitno delujejo prav tako učinkovito kot konvencionalna zdravila proti astmi. Nekaj študij na živalih je pokazalo, da imajo kanabinoidi protivnetne značilnosti in potencial pri zdravljenju nekaterih vnetnih motenj. Ena izmed študij je simultano raziskala protivnetne in antiastmatične značilnosti konoplje. Kljub študijam v zvezi s konopljo in astmo, pa večina raziskovalcev poudarja potencialno tveganje pri inhaliranju za astmatike. Izparevanje konoplje (vaporizacija), proces, pri katerem se sproščajo kanabinoidi in znatno manj neterapevtskih substanc, bi lahko bila možnost za paciente z astmo, ki iščejo konopljine protivnetne in bronhodilatorne učinke, a se želijo izogniti inhaliranju katrana in ostalih nečistoč, ki bi lahko razdražile zračne prehode. vir : konoplja org zdravstvo
tinetone
24. 04. 2012 14.45
+12
"...Odstotek obolelih otrok za astmo je višji v Zasavju, Trbovljah in okolici..." zelena luč za TEŠ 6...
bibagre
24. 04. 2012 13.25
-10
Astma je dedna!!!! pred leti niti niso vedeli kolko naših staršev in babic je imelo astmo!!! danes se jo pa odkriva. za astmo ne zboliš, z astmo se rodiš. Vsem ki majo astmo predlagam, da gredo na tečaj na debeli rtič. tam se izve resnico.
Bojan Rajh 1
24. 04. 2012 18.26
+4
Da ne govorimo o tem, da so zdravila zastonj, inhalatorske maske za majhne otroke pa pregrešno drage. Vem iz lastnih izkušenj. Stramota!
Gone4eveer
24. 04. 2012 12.56
+21
Hvala La Farge, brez tebe jaz nebi imel astme :( To kar vidiš strupe, ko prideš v Zasavje ...