FIT 24UR

V tem obdobju lahko pričakujemo več prehladnih obolenj

Ljubljana, 14. 09. 2012 12.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Temperature so se praktično čez noč spremenile iz poletnih v jesenske. Zaradi hladne fronte so se spustile za okoli 10 stopinj – z okoli 28 na 17 stopinj Celzija. Kako nenadne temperaturne spremembe vplivajo na naše zdravje?

V tem obdobju lahko pričakujemo več prehladnih obolenj, saj se v hladnejšem obdobju več zadržujemo v zaprtih prostorih. Pri tem pa sta pomembna tudi konec dopustov in začetek šole.
V tem obdobju lahko pričakujemo več prehladnih obolenj, saj se v hladnejšem obdobju več zadržujemo v zaprtih prostorih. Pri tem pa sta pomembna tudi konec dopustov in začetek šole. FOTO: Thinkstock
Še pred nekaj dnevi smo se sprehajali v lahkih poletnih oblačilih, nato pa je Slovenijo prešla hladna fronta, zaradi katere so se temperature spustile za okoli 10 stopinj, in tako smo iz omar morali izvleči najmanj kakšno jopo. Vprašali smo se, ali in kako nenadne večje temperaturne in vremenske spremembe vplivajo na naše počutje in zdravje.

Kot je za 24ur.com komentirala Ana Hojs z Inštituta za varovanje zdravja, na toplotno ugodje človeka ne vpliva samo temperatura zraka, ampak še številni drugi dejavniki: relativna vlažnost, hitrost gibanja zraka, toplotno sevanje, dejavnost (fizični in psihični napor) in obleka. ''Poleg omenjenih vplivajo na naše počutje tudi spremembe zračnega tlaka in drugih meteoroloških parametrov. Ne smemo zanemariti tudi vpliva delcev v zraku in ozona,'' je dodala.

Pojasnila je še, da ker gre za temperature, pri katerih je lažje vzdrževati toplotno ravnovesje kakor pri temperaturah v vročem delu poletja, lahko pričakujemo olajšanje za večino ljudi, pa vendar je to le domneva, ker ne vemo, kako se bodo spreminjali drugi parametri.

Več prehladov in drugih obolenj

Iz poletja v jesen
Iz poletja v jesen FOTO: Thinkstock

V tem obdobju lahko pričakujemo več prehladnih obolenj, saj se v hladnejšem obdobju več zadržujemo v zaprtih prostorih, pomemben dejavnik pri tem pa je tudi konec dopustov in začetek šole. Zato sta lažja tudi prenos in izmenjava mikroorganizmov. ''Tudi vztrajanje pri lahkih poletnih oblačilih v hladnih jutrih in večerih za vsako ceno lahko doprinese k neželenemu hlajenju telesa in posledično lahko tudi obolevanju,'' je dodala Hojsova.

In kaj lahko naredimo, da se ne prehladimo? Na IVZ spominjajo na že znane ukrepe: oblačenje po plasteh, kar omogoča prilagajanje na razmere v okolju, umivanje rok, kar zmanjša prenos mikroorganizmov, zračenje prostorov, dovolj gibanja in zdravo prehrano.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

selector
14. 09. 2012 13.27
+10
AntiGripin = šnopc s smrekovimi vršički. 10000% odpravi glavobol, slabo počutje, pljučnico, prehlad .. kar čš.
wsharky
14. 09. 2012 12.53
+20
... jaz ze smrkam ... ker ne bo vec pomankljivo oblecenih zensk na vsakem vogalu ... smrk smrk ...