FIT 24UR

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Preverite mite in resnice

Ljubljana, 27. 10. 2017 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ste tudi pri vas doma že imeli podančice, morda uši? Prej ali slej se z njimi ukvarjajo vse šole, vrtci, skoraj vse družine, ki imajo majhne otroke. Prav med malčki se namreč najbolj širijo. Ste jih tudi vi odstranjevali z vsemi mogočimi sredstvi, pa so se vztrajno vračale? Ali veste, kako se gliste, uši prenašajo? Preverili smo, koliko držijo miti in resnice o teh, človeku komaj vidnih nadlogah. 

Čeprav živimo v 21. stoletju, v razvitem svetu, število primerov podančic v Sloveniji vztrajno narašča. Skoraj 4.000 primerov okužb s podančico Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) zazna letno. Tudi uši ostajajo komaj vidna, a vseeno velika nadloga. Srbenje glave, srbenje zadnjične odprtine, to so znaki, ki kažejo, da je naš otrok uši oziroma podančice znova prinesel domov. Kljub mitom, da lahko gliste učinkovito odstranimo z domačimi zdravili, denimo s česnom, pa brinjevim žganjem, zeljem in celo papajo, zdravniki trdijo, da to ni res. Proti podančicam pomaga le zdravilo, ki ga predpiše zdravnik in ga mora jemati vsa družina. Zdravljenje je treba čez določeno obdobje tudi ponoviti.

Pri nas so ljudje večinoma okuženi z dvema vrstama glist – velike človeške gliste je, odkar ni več stranišč na štrbunk in odkar njiv več ne gnojimo s človeškimi iztrebki, relativno malo. A ta glista je zdravju nevarna, saj lahko iz prebavil pride tudi v druge organe. Najdemo pa jo le še pri starejših ljudeh, več je je v nerazvitih predelih sveta.

Ko danes govorimo o glistah, mislimo predvsem na podančice. Če je dolga leta veljalo, da so simptomi podančic upadel obraz, podočnjaki, slabost, je NIJZ zdaj posodobil vedenja o tej komaj vidni nadlogi. Podančice namreč zdravja ne ogrožajo, so le nadloga, ki povzroča srbenje zadnjika, deklice pa boli, če podančice zaidejo v nožnico.

Ne drži, da podančice prenašajo domače živali, prav tako ne, da še niso izkoreninjene, ker veliko potujemo in jih k nam prinašamo iz oddaljenih dežel. Kot to ne velja niti za uši. Uš, ki si zavetje v lasišču išče, ker tam pije kri, s katero se hrani, prav tako ne ogroža našega zdravja. Je pa nadležna, predvsem, ko je nikakor ne moremo izkoreniniti.

Kako pomembno je pravilno umivanje rok, kako je treba razkuževati stanovanja, kako prati perilo, da se podančice ne bi vračale, o vsem tem v oddaji 24UR Inšpektor. In tudi o tem, da se podančice in uši vedno znova vračajo, ker nismo dosledni pri njihovem odstranjevanju.

Kaj bi morali narediti starši, kaj učitelji? Kaj bi morala narediti država, da bi se težave bolj zavedali in se ji tako učinkovito postavili po robu, da bi jo naposled izkoreninili? Vse to v sobotni oddaji 24UR Inšpektor.

24UR Inšpektor
24UR Inšpektor FOTO: POP TV
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

pepikrlinca
27. 10. 2017 19.57
ja, vsako leto septembra, ko se nekateri masovno vrnejo iz počitnic v bivši avtonomni pokrajini, izbruhnejo paraziti.....
hotchilipoper
27. 10. 2017 08.35
+11
V zloveniji so se nadpovprečno zaredile gni-de
pl47
27. 10. 2017 08.58
+9
Pantokrator
27. 10. 2017 08.34
-5
Glistoserci, ha...ha....
?asjeza
27. 10. 2017 08.03
+6
če si obritoglavec nimaš teh težav
korintos23
27. 10. 2017 08.08
+7
DeBill
27. 10. 2017 08.30
+12
pa ne od podančic ampak od obritogalvslkih kolegov