FIT 24UR

UKCLJ: Pri zdravljenju aidsa smo uspešni

Ljubljana, 28. 11. 2011 11.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pred svetovnim dnevom boja proti aidsu v kliničnem centru pravijo, da so pri zdravljenju te bolezni zelo uspešni. V Sloveniji sicer letno odkrijejo okoli 50 oseb, ki so okužene s tem virusom.

Trenutno se zaradi okužbe s HIV v Sloveniji zdravi 380 oseb.
Trenutno se zaradi okužbe s HIV v Sloveniji zdravi 380 oseb. FOTO: Blaž Garbajs

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana (UKC Ljubljana) so pred svetovnim dnevom boja proti aidsu zapisali, da v Sloveniji ugotavljajo, da so pri zdravljenju te bolezni zelo uspešni. Letos sicer mineva 30 let od pojava te bolezni.

Janez Tomažič s klinike za infekcijske bolezni pravi, da je virus HIV ali aids še vedno neozdravljiva bolezen. Od okužbe s HIV do pojava prvih simptomov in znakov okužbe lahko mine kar nekaj tednov. Bolniki imajo pogosto vročino, lahko se potijo, bolijo jih mišice, težave imajo pri požiranju in imajo povečane bezgavke. Pogosto se počutijo slabo, imajo drisko, lahko se pojavijo rdečkasti izpuščaji, opazijo pa tudi majhne ranice na koži, v ustih ali zadnjiku, še pravi Tomažič. V dveh do štirih tednih pa večina težav mine. Po tem je okuženi lahko tudi več let povsem zdrav, vendar pri nezdravljenih bolnikih imunski sistem postopoma propada. Zato so vse pogostejši okužbe in druga obolenja.

Okužiti se je mogoče pri nezaščitenih spolnih odnosih z okuženo osebo, če nekdo prejme okuženo kri ali krvne pripravke. Okužimo se lahko tudi s krvjo zaradi onesnaženih igel ali drugih instrumentov, s katerimi prebadamo kožo. Otrok se lahko okuži tudi pred ali med porodom ali med dojenjem z okuženim materinim mlekom.

Predstavniki Študentske organizacije v Ljubljani so v sporočilu za javnost pozvali mlade, naj se testirajo na HIV. S tem bi radi destigmatizirali to bolezen.

Pred aidsom se osebe lahko zavarujejo z zaščitenimi spolnimi odnosi, najbolj priporočljiva je uporaba kondoma, pravi Tomažič. Previdnost je potrebna tudi pri tetoviranju, akupunkturi ali pri nameščanju uhanov ali piercingov, saj morajo biti instrumenti sterilizirani.

V UKC še pravijo, da se z zgodnjim odkrivanjem in ustreznim zdravljenjem imunski sistem obnovi in lahko dolgoročno ohranjamo njegovo zadovoljivo delovanje. Zdravil, ki bi aids trajno pozdravila, še ni. Kot tudi ni cepiva, s katerim bi preprečili nove okužbe s HIV.

V zadnjih letih se je v Sloveniji sicer povečalo število novoodkritih okužb z virusom HIV in obolelih za aidsom, letno v Sloveniji odkrijejo od 40 do 50 oseb. V UKC spremljajo in zdravimo 380 oseb, ki so okužene s HIV. Najbolj ranljiva skupina za okužbo pa so moški, ki imajo spolne odnose z moškimi. Okužba se razširja predvsem zato, ker je popustil strah pred umiranjem.

Strokovnjaki z infekcijske klinike priporočajo redna testiranja, če ima oseba pogosto tvegane spolne odnose, če menjavajo številne partnerje ali imajo spolne odnose pod vplivom alkohola ali drog.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Hachi
28. 11. 2011 15.53
+3
verjamem, da ce bi bil res interes najti zdravilo za AIDS, bi ga ze zdavnaj nasli.prav tako kot za dolocene vrste raka in podobne bolezni. mozno je tudi, da zdravilo ze obstaja, vendar se populacija na Zemlji ze tako ali tako povecuje in je "nesmiselno" zdraviti ljudi, ker bi bili prenaseljeni!