FIT 24UR
Oglas

Terapija z udarnimi globinskimi valovi

Ljubljana, 25. 01. 2016 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Terapija z udarnimi globinskimi valovi (Extracorporeal Shockwave Therapy – ESWT) je neinvazivna metoda zdravljenja, ki se uporablja v fizioterapiji, ortopediji, travmatologiji, urologiji in kardiologiji. "Extracorporeal" pomeni izventelesno, torej gre za zvočne (akustične) valove, ki se pretvorijo v udarne valove in se preko sonde in kože prenašajo v podkožne strukture – mišice, kite in ligamente.

Kaj je terapija z udarnimi globinskimi valovi

Udarne globinske valove so pred približno  35 leti začeli uporabljati pri zdravljenju ledvičnih kamnov, deset let pozneje v ortopediji  in travmatologiji, danes pa je njihova uporaba razširjena tudi na dermatologijo in kardiologijo. Gre za neinvazivno in nekirurško metodo zdravljenja, pri kateri s prenosom pulznih  vizokoenergijskih valov na podkožna tkiva (preko sonde) vplivamo na pospešeno celjenje poškodovanih, vnetih in bolečih struktur.  Udarni valovi so tresljaji, ki jih čutimo kot neprekinjen pritisk nad bolečo točko.

Kako delujejo udarni globinski valovi

Po splošno sprejeti teoriji o zdravljenju z  udarnimi globinskimi valovi ti povzročijo  kontrolirane mikropoškodbe bolečega oziroma vnetega območja, zaradi katerih se na  novo oblikujejo skupine krvnih žil (revaskularizacija) in živčnih celic. Visokoenergijski  pulzni valovi v telesu sprožijo reakcijo, s katero se zmanjša bolečina in poveča presnovna aktivnost celic, prepustnost membran ter  lokalni krvni pretok – pospeši se proces celjenja. Z udarnimi globinskimi valovi lahko povzročimo tudi proces kavitacije, ki v mehkih tkivih (mišicah, kitah, ligamentih) spremeni velikost in obliko kalcinacij ter olajša njihovo resorpcijo (celo v daljšem časovnem  obdobju po končani terapiji).

Za kaj se uporablja terapija z udarnimi globinskimi valovi

Z udarnimi globinskimi valovi fizioterapevti uspešno zdravimo bolečine mišično-skeletnega sistema, pri katerih z drugimi fizioterapevtskimi tehnikami (manualna  terapija, terapevtske vaje, magnetoterapija,  elektroterapija, termoterapija, bandažiranje,  kineziotaping itn.) nismo dosegli bistvenega izboljšanja stanja. Zelo dobre učinke dosežemo predvsem pri kroničnih (dalj časa trajajočih), ponavljajočih se bolečinah. Terapija z udarnimi globinskimi valovi je  dokazano učinkovita pri diagnozah in stanjih,  kot so plantarni fascitis, petni trn, bolečine  in zadebelitve ahilove tetive, patelarna tendinopatija, trohanterni burzitis, kalcinacije v  ramenskem obroču, utesnitveni sindrom, teniški in golfski komolec (epikondilitis), vnetja  narastišč mišic in tetiv na drugih mestih (stopalo, koleno, medenica, hrbtenica), kronično  boleče mišično-prožilne točke, zunajsklepne  kalcinacije, sindrom karpalnega kanala, natrgana ali nategnjena mišica in psevdoartroze. Terapije z udarnimi globinskimi valovi ne  uporabljamo v času akutne faze (faze vnetja),  takoj po poškodbi. Tudi za bolnike, ki jemljejo zdravila proti strjevanju krvi, imajo izrazito  osteoporozo, maligna obolenja na obravnavanem področju in sum na globoko vensko trombozo, ter nosečnice uporaba ESWT ni  primerna.  

Doktor 24
Doktor 24 FOTO: Doktor 24
Kaj moramo vedeti pred začetkom zdravljenja z udarnimi globinskimi valovi

Pred začetkom terapije z udarnimi globinskimi valovi priporočamo slikanje obolelega  oziroma poškodovanega predela (UZ, RTG,  MRI) in posvet z zdravnikom (specialistom ortopedije, travmatologije, fizikalne medicine  in rehabilitacije), ki bo presodil, ali je za terapija z udarnimi globinskimi valovi priporočljiva in varna. Pred začetkom terapije je treba  ukiniti tudi protivnetno zdravljenje, ki ga lahko ponovno pričnemo štiri tedne po končani  terapiji z udarnimi globinskimi valovi.

Koliko časa traja terapija in koliko terapij je potrebnih

Ena terapija z udarnimi globinskimi valovi skupaj s pripravo obravnavanega območja  traja približno 15 do 20 minut. Večinoma  zadošča že tri do pet terapij (pri nekaterih  stanjih se število lahko poveča), ki si sledijo  v pet- do desetdnevnih razmikih. Navadno  uporabljamo terapijo s frekvenco 10 do 20 Hz  (tresljajev v sekundi), z eno terapijo pa v telo  vnesemo od 1500 do 3000 udarnih valov. Jakost valov prilagajamo posamezniku glede na  njegov prag bolečine. Število in jakost valov  sta sicer odvisna od posameznika in območja, ki ga zdravimo, a je za uspeh zdravljenja  potrebna tudi ustrezna (zadostna) količina  energije.

Že po prvi terapiji se bolečina večinoma  zmanjša za 25 do 50 odstotkov, pravi učinki  biološke regeneracije pri terapiji z udarnimi  globinskimi valovi pa se pokažejo šele nekaj  tednov, lahko tudi nekaj mesecev po končanem zdravljenju.

Prednosti uporabe udarnih globinskih valov

Ker je terapija z udarnimi globinskimi valovi neinvazivna, ni zapletov ali stranskih  učinkov zaradi operacije, anestezije in posegov v telo. Terapije omogočajo ambulantno  zdravljenje, so kratke in bolj učinkovite v  primerjavi z drugimi terapevtskimi metodami in tehnikami. Učinek terapije z udarnimi  globinskimi valovi je hiter, čas zdravljenja pa  precej krajši od podobnih oblik zdravljenja.

Kje se naročiti in opraviti pregled?

FIZIOTERAPIJA - Terapija z globinskimi udarnimi valovi (ESWT)

50 % nižja cena za PRVO terapijo, 10 % nižja cena za nadaljevanje terapije

Naročanje in informacije 24/7:

Klinika Doktor 24 d.o.o., Savska cesta 3, 1000 Ljubljana

0820 08240; narocanje@doktor24.si; www.doktor24.si

Da bo dostop do preventivnih pregledov lažji,  nudimo nižjo ceno vsem, ki se boste naročili  do 29. februarja 2016 in povedali, da ste za pregled izvedeli na 24ur.com.

Doktor 24
Doktor 24 FOTO: Doktor 24

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1