FIT 24UR

Po smrti žene tehnologijo za odkrivanje eksploziva predelal v napravo za odkrivanje raka

London, 10. 02. 2015 09.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Britanski inženir Billy Boyle je strokovnjak za izdelavo naprav za odkrivanje eksploziva na letališčih. Po smrti žene, ki je umrla za rakom na črevesju, se je odločil, da svoje inženirsko znanje preusmeri. Zdaj bodo bolnišnice testirale njegovo napravo za zgodnje odkrivanje raka na pljučih.

Analizator izdihanega zraka lahko prepozna simptome pljučnega raka še v zelo zgodnji fazi. Dve britanski bolnišnici bosta to poletje napravo tudi testirali, če bo opravila testiranja, pa jo bodo lahko začeli uporabljati tudi drugje.

Inženir Billy Boyle je napravo, ki je bila prvotno namenjena zaznavanju eksploziva na letališčih in bojiščih po smrti svoje žene predelal in jo namenil za uporabo v medicinske namene. Leta 2012 so zdravniki njegovi ženi Kate Gross postavili diagnozo rak na debelem črevesju. 34-letni Kate so zdravniki dali le 5 odstotkov možnosti, saj je bila bolezen odkrita v zelo pozni fazi.

Billy Boyle (levo) z napravo za zgodnje odkrivanje raka na pljučih.
Billy Boyle (levo) z napravo za zgodnje odkrivanje raka na pljučih. FOTO: YouTube

Smrt življenjske sopotnice je Boyla tako zelo prizadela, da se je odločil, da mora narediti čim več za pomoč bolnikom z rakom in njihovim najbližjim. Zato se je odločil, da izpopolni svojo napravo tako, da bo lahko zaznala že najmanjše kemične spremembe v izdihani sapi bolnika ter s tem omogočila, da zdravniki bolezen zaznajo že v zelo zgodnji fazi, ko je stopnja preživetja še zelo visoka. V prvi fazi bolezni je stopnja preživetja namreč 75 odstotna, v zadnji, četrti fazi pa komaj 5 odstotna.

"Odlično je, da nam je v današnjih časih na voljo takšna tehnologija. Zelo pomembno je, da imamo hitre diagnoze. Prepričan sem, da imamo lahko v dveh letih na voljo vse potrebne sisteme," je za Sky News pojasnil Boyle. "Naš cilj je bolnišnicam s to napravo prihraniti 245 milijonov funtov (dobrih 320 milijonov evrov) ali še bolj pomembno, rešiti 10.000 življenj."

Rak na pljučih je eno najpogostejših rakavih obolenj.
Rak na pljučih je eno najpogostejših rakavih obolenj. FOTO: Reuters

Kate in Billy imata dva otroka. Kate se je z boleznijo borila dobri dve leti, umrla pa je na božični dan, stara komaj 36 let. Kate je bila najmlajša svetovalka in pomočnica bivših britanskih premierjev Tonyja Blaira in Gordona Browna. "Z ženo sva velikokrat govorila o različnih metodah in tehnologijah, ki bi lahko bile zdravnikom v pomoč. Več mesecev sva preživela v čakalnicah različnih onkoloških oddelkov in spoznala različne onkološke bolnike ter njihove družine," pripoveduje Boyle. "Ugotovila sva, da pri veliki večini bolezen odkrijejo prepozno in spoznala, da bo le z zgodnjo diagnozo in pravočasnim zdravljenjem manj ljudi v čakalnicah in na oddelkih."

Boyle dodaja: "Tehnologijo uporabljamo z razlogom. Pogosto je to zaradi dobička, včasih pa je prav, da jo uporabljamo zato, da naredimo neko spremembo. Mislim, da imamo z analizatorjem izdihanega zraka odlično priložnost, da naredimo ta premik in pomagamo bolnikom."

Tehnologija je proizvod podjetja Owlstone, ki ga je ustanovil Boyle. Lahko se uporablja tudi za druge bolezni, kot je rak na črevesju, tuberkuloza in astma. Celotna klinična študija stane milijon funtov, zdravniki pa upajo, da bo tehnologija LuCID (lung cancer indicator detection) v dveh letih postala del običajnega diagnostičnega postopka.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bojan Smile
10. 02. 2015 13.18
+22
Preobrnil je tehnologijo z namenom za odkrivanja raka. BRAVO!!!
tali?ni tom
10. 02. 2015 19.59
+3
torej , če gledamo generalno seveda imamo tehnologijo za odkrivanje bolezni vseh sort samo volje ni da se to uporabi! pač , če prej pogruntajo je pač manj zdraavil in s tem manj zaslužka! neverjetni homo sapiens!možaku pa vsa čast!
joze drugi
10. 02. 2015 11.40
+8
Ko bodo ljudje toliki trezni, da bodo verjeli kaj je največji povzročitelj raka, bodo vsa ta odkritja brezpredmetna. Rak je najbolj prisoten v "razvitem" svetu, ki požre ves odpad, ki nam ga servirajo od malega, mi pa potem mislimo, da je to normalen način prehranjevanja. Preberite kakšne novejše neodvisne raziskave. Najmočnejši povzročitelj raka in degeneracije celic, so beljakovine z prisotnimi vsemi osnovnimi aminokislinami, to so beljakovine živalskega izvora, ki jih "znanstveniki" tako zagovarjajo. Potem so še sladkorji, predelana hrana, vsi toksini, ki jih pojemo zaradi škropljenja, plastični paradajzi iz supermarketa itd. Na 24ur ste pa že itak imeli prispevke o Cinkarni in raku, ki ga ima vsak drugi prebivalec v bližini Cinkarne. Zdej ko jo bodo kupili kitajci ga bo pa tako ali tako imel vsak. :)
Mr Mojo Risin
10. 02. 2015 12.58
+3
V manj razvitih državah ni tako natančne evidence onkoloških bolnikov kot pri nas in predvsem krajša življenska doba pomeni manj rakavih obolenj. Pa način prehranjevanja še zdaleč nima takega vpliva kot tisti ki živijo od prodajanja megle trdijo. Se mi zdi, da nas po novem skušajo prepričat da je jest pšenico hujše kot kadit. Pa preberite si kakšno brošuro iz onkološkega, kjer je jasno, da nobena uradna znanonst ne zanika vpliva industrije, življenskega sloga itd. na možnost nastanka rakavih obolenj.
Maffia
10. 02. 2015 13.34
+9
moja mati je rekla da so kot deca jeli samo zelje pa kruh ker druga niso meli,meso redko kdaj..pa niso kot otroci sploh poznali zdravnika niti bli kdaj bolani..ga niti ni bilo v širši okolici 30km.. je pomoje že neke natem..
zimerman
10. 02. 2015 16.57
+4
Se mi zdi, da je največji problem vsega skupaj, da se danes povprečni človek giba vsaj 60-70% manj kot pred 40 leti. To pomeni da so celice manj prekrvavljene, strupi, ki jih vnašamo v telo preko hrane ostajajo dlje časa v telesu in bistveno hitreje se nakopičijo. Za raka pravijo nutricisti, da je bolezen prebavil, najbolj pogost vzrok okvare prebavnega sistema v telesu pa so sladke jedi. Sladkor je stvar ki ga človeško telo sploh ne potrebuje a vendar je sestavni del 90% vseh jedi, ki jih najdemo na trgovinski policah. V Coca Colo in verjetno tudi v ostale sladke pijače, predvsem gazirane dodajo celo sol in tako še dodatno povzročijo, da naše telo začuti potrebo po pitju še večje količine kot sicer. Seveda mi tega na našem jeziku ne čutimo, čuti, pa naš prebavni sistem in se tako tudi obnaša in ni potrebno posebaj povdariti, kakšna katastrofa je to za naš prebavni sistem, kot bi spustili bombo na naše zdravje. Resnica je verjetno najbližje temu, da človek ki veliko giblje, lahko je vse zmerno razen sladkih jedi, človek, ki pa večino dneva presedi ali se bistveno premalo giblje, pa mora zelo paziti kaj je. Pa ne je se 5 krat na dan, saj tako samo še bolj obremenjujemo trebušno slinavko, ki se tako ne more regenerirat ampak se je največ 3 krat na dan. Zajtrk in kosilo sta lahko tudi malo bolj kalorična večerja malo manj, seveda se pri tem ne prenažiramo.
Realist_
10. 02. 2015 11.09
-5
za pljučni rak je znano, da nima večjih šans za preživetje, tudi če ga zgodaj odkrijejo...je enako al v začetni ali končni fazi
TellingTheTruth
10. 02. 2015 11.39
+0
Si strokovnjak na tem podrocju al mas sam optiki doma?
Mr Mojo Risin
10. 02. 2015 12.06
-3
Dejansko so pljučni raki najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. Sklepam, da minusi prihajajo od modernih razsvetljenih, ki ne razumejo kako cel svet noče dojet, da vsako tretje zeliše pozdravi raka prez večjih problemov.
Fifi 24
10. 02. 2015 16.36
+5
TEŽAVA raka na plučih je v tem da pljuča ne bolijo torej ne zaznaš težav dokler ni res hudo narobe, rak je že v terminalni fazi
zimerman
10. 02. 2015 17.13
+2
Jup zaznaš šele, ko začneš pokašljevati iz neznanih razlogov, ti začne piskati pri dihanju, dobiš občutek težke sape, si ves izčrpan, čeprav sediš ipd. Najhujše pri vsem tem je pa verjetno težka sapa, to mora biti grozen občutek, zelo podoben temu, ko se potopimo in zadržujemo sapo in nas potem po slabi minuti začne nekje globoko v plučih tisti živec opozarjat na premalo kisika in to občutimo v obliki dušenja. Zdaj si pa lahko samo predstavljamo da ta občutek dušenja nikoli ne mine ne glede kako globoko in hitro dihamo. Res pravo mučenje.
me987
10. 02. 2015 10.38
+30
če ne bi bilo tistih nekaj opranoglavcev s samo eno željo - vojna s čimvečjo porabo orožja, si sploh ne predstavljam, kaj bi danes že vse imeli, pa imam zelo bujno domišlijo.. čestitke izumitelju z željo po najboljših možnih obetih.
majorb
10. 02. 2015 10.50
+6
ja, samo opranoglavci imajo največ denarja
Misija1
10. 02. 2015 11.19
+4
ravno vojaske zadeve so dale najvec odkritij, katere pa, pa sam poglej. Dal ti bom samo en primer, to je laser, izumljen s strani ameriske vojske za vodenje raket. In danes bi kaj brez laserja? Ti povem, da ga najdes povsod, v medicini je prisoten pri skoraj vseh vecjih operacijah, razbijanju kamnov, tumorjev, glej ni da ni kjer je prisoten! Pri radiologiji je v vsaki napravi. Kar se tice elektronike na splosno, je laser oziroma njegovi "derivati" prisoten skoraj povsod. Pa sem ti nastel samo en primer katerega prvotna naloga je bila vodenje raket za unicevanje in ubijanje. Samo vojska ima na voljo ogromno resursov in špico od inženirskega kadra! Na zalost brez vojaskih razvojev, pravega razvoja ne bi bilo. Samo v medicini laser letno reši nekaj milijonov življenj po celem Svetu!
+7
Ljudje znamo manipulirat z geni, celicami, umetno oplojevat, ne znamo pa odstranit rakavih celic? Če bi farmaciji bilo v interesu bi v treh letih odkrili kako uničiti rakave celice... Ampak to ni donosen posel... Zdravila so ves čas v obtoku, te naprave bi bile pa enkraten nakup...
Mr Mojo Risin
10. 02. 2015 12.51
+1
Znajo pozdraviti nekatere vrste raka, ne pa vseh. Resno ljudje, par e-mailov ni dovolj za