FIT 24UR

Do leta 2030 bo sladkorna bolezen sedmi vzrok smrti

Ljubljana, 14. 11. 2016 08.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

14. novembra praznujemo svetovni dan sladkorne bolezni. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije bo do leta 2030 sedmi glavni vzrok smrti na svetu. Lani je bilo v Sloveniji več kot 106.000 bolnikov, ki prejemajo zdravila za zniževanje krvnega sladkorja.

14. novembra obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni. Število ljudi s to boleznijo po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pri nas in po svetu strmo narašča. Do leta 2030 naj bi bila sladkorna bolezen sedmi glavni vzrok smrti na svetu.

Gre za kronično presnovno bolezen, pri kateri krvni sladkor (glukoza) ni sposoben prehajati iz krvi v celice. To prehajanje omogoči inzulin. Poznamo dva tipa sladkorne bolezni. Sladkorna bolezen tipa 1 se najpogosteje pojavi pri otrocih in mladostnikih, razvije pa se, če beta celice v trebušni slinavki ne morejo proizvajati inzulina. Sladkorna bolezen tipa 2 prizadene predvsem srednjo in starejšo generacijo. Zanjo so značilne trajno povečane vrednosti krvnega sladkorja.

Sladkorna bolezen
Sladkorna bolezen FOTO: Thinkstock

Kot navajajo na NIJZ, strmo narašča prav število prebivalcev s sladkorno boleznijo tipa 2. Ta je večinoma povezana s staranjem prebivalstva in neugodnimi spremembami v življenjskem slogu. Število bolnikov, ki prejemajo zdravila za zniževanje krvnega sladkorja, se vsako leto poveča približno za tri odstotke. Lani jih je bilo v Sloveniji več kot 106.000.

Številne aktivnosti ob dnevu sladkorne bolezni

V središču pozornosti bodo letos oči oziroma preventivne aktivnosti diabetične retinopatije, ki je eden od možnih zapletov sladkorne bolezni in lahko vodi v slepoto. Sladkorna bolezen v razvitem svetu je poleg slepote vodilni vzrok tudi za odpoved delovanja ledvic, amputacije spodnjih okončin ter bolezni srca in ožilja, poročajo na NIJZ.

Ob današnjem svetovnem dnevu sladkorne bolezni bodo na pobudo Zveze društev diabetikov Slovenije, ki sicer pripravlja tudi več drugih aktivnosti, določene objekte obarvali modro. Moder krog je namreč znak podpore ljudem s sladkorno boleznijo. "Na ta vizualni simbolni način želimo najširšo javnost spomniti na svetovni dan diabetesa in na simpatični način spomniti vse nas, da je sladkorna bolezen žal ena najhujših kroničnih bolezni," je dejal podpredsednik zveze društev diabetikov Marjan Šiftar.

Svetovni dan sladkorne bolezni bodo obeležili tudi v državnem zboru (DZ). S projektom Misli na srce Društva študentov medicine Slovenije bo potekalo tradicionalno informativno merjenje krvnega sladkorja, ob tem pa bodo poslanci in zaposleni v DZ ter predstavniki vlade lahko opravili tudi meritve holesterola, pritiska in saturacije krvi s kisikom ter preventivni EKG.

Testiranje
Testiranje FOTO: Thinkstock

Osrednji dogodek ob svetovnem dnevu je bila sobotna prireditev v Domžalah, s katero so v Zvezi društev diabetikov Slovenije obeležili tudi svojo 60-letnico delovanja. Častno pokroviteljstvo nad dogodkom je prevzel predsednik republike Borut Pahor. Na njej so slovesno obeležili tudi začetek projekta laičnih svetovalcev, ki je zaživel konec oktobra ter je bil v zadnjih letih ena izmed prioritet dela diabetologov in drugih strokovnjakov v okviru Nacionalnega programa za obvladovanje sladkorne bolezni v obdobju 2010-2020.

Svetovni dan sladkorne bolezni praznujemo 14. novembra, ker se je na ta dan rodil kanadski znanstvenik Frederick Banting, ki je skupaj z asistentom Charlesom Bestom v laboratoriju izoliral beljakovino, kasneje poimenovano inzulin. Za ta dosežek je leta 1923 prejel Nobelovo nagrado za medicino.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

GospodT
14. 11. 2016 16.10
+1
ČE greste na spletno stran NVIC (nacionalni cepitveni inštitut v ZDA) in v iskalnik vnesete diabetes 1 boste dobili 178 rezultatov, člankov o povezavi diabetesa 1 in cepiv.
spletni_nepridiprav
14. 11. 2016 12.16
+0
sladkorna bolezen je posledica gensko spremenjenih organizmov v prehrani
Ramzess
14. 11. 2016 11.50
+1
Tip 2 je ja ozdravljiv, s primernim načinom prehranjevanja, ... to je vsa umetnost. Tip 1 ima težavo zaradi manjka inzulina, ki ga telo ne proizvaja, zato ga je treba nadomestiti, ... težava se pojavi samo ko bolnik nima dostopa do nadomestka.
prašek
14. 11. 2016 12.30
+0
Tip 2 NI ozdravljiv ! S primerno prehrano jo lahko samo lajšamo !
Neutrino
14. 11. 2016 10.33
+6
Vpraša učiteljica Janezka kaj bi bil po poklicu, Janezek izstreli; Poslanec. Vsaka štiri leta se moraš ornk zlagat, potem imaš pa bogovsko plačo, kosilo po 2,70 Eur, zastonj preglede in nadstandardno oskrbo. Only in Slovenia...
tedoVV2HCmedo
14. 11. 2016 10.30
+1
Za farmacijo je super imeti neozdravljive bolezni, da moraš celo življenje jemati neke tablete. Zato so se zmenili z vsemi zahodnimi oblastmi. da se pri obveznem cepljenju otrokom DA take bolezni.
User1063544
14. 11. 2016 11.23
+1
Tega dejstva na žalost raja ne more absorbirati, ker je preveč indoktrinirana v neke ideale, pravila in posplošeno prepičanje ki ga oblikuje in določa politika in lobiji. Iščete krivca??? Glavnega najdete v trgovinah. Se posmehujete amerom, kako so debeli in kako nasedajo reklamam in kako so tupi da ne dojamejo.. Med tem pa ste sami objestni in se nažirate z nekimi rafiniranimi derivati neznanega porekla..
Ramzess
14. 11. 2016 11.55
+1
Zanimiv je porast kroničnih bolezni, ... čeprav so nekatere ozdravljive, a so označene in tretirane kot kronične.
Jak Tobim
14. 11. 2016 10.28
+4
gibanje. oz. premalo gibanja. potem pa starost, hrana, genetika,..
NiVseRes
14. 11. 2016 10.19
+4
Leta 2030 to nebo najvecji vzrok smrti sigurno..lakota..strupena hrana...samomori