FIT 24UR

Stari starši, ki občasno skrbijo za svoje vnuke, živijo dlje

Washington, 29. 12. 2016 09.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Raziskava je pokazala številne pozitivne vplive, ki jih ima skrb za vnuke na dedke in babice. Živeli bodo dlje, bolj zdravi bodo, njihov imunski sistem bo boljši, manj bo depresij ... A pozor: gre za občasno čuvanje in druženje z vnuki, ne pa za primarno skrb.

Stari starši, ki skrbijo za vnuke, bodo živeli dlje, je pokazala nova raziskava, ki so jo objavili v reviji Evolution and Human Behavior. In ne le dlje, temveč tudi bolje.

Raziskava je namreč pokazala, da so tisti dedki in babice, ki so pomagali pri čuvanju malčkov, živeli v povprečju pet let dlje v primerjavi s tistimi, ki tega niso počeli.

Raziskovalci so primerljive rezultate opazili tudi pri starejših, ki niso imeli svojih vnukov, so pa skrbeli za otroke zunaj svoje primarne družine ali pa so pomagali na katere druge načine. Starejši brez svojih otrok in vnukov, ki so skrbeli za otroke, so v povprečju živeli tri leta dlje. 

Primarna skrb za otroka je stresna, občasna skrb pa prinese veliko koristi za telesno in psihično zdravje starejših.
Primarna skrb za otroka je stresna, občasna skrb pa prinese veliko koristi za telesno in psihično zdravje starejših. FOTO: Thinkstock

Strokovnjak iz Berlina, ki je sodeloval v raziskavi, Ralph Hertwig, je dejal, da že dolgo časa poznamo koristi, ki jih ima otrok, če so v njegovem življenju tudi stari starši. Nismo pa imeli podatkov, kako otroci vplivajo na življenje starejših. Spraševali so se, ali v tem odnosu obstaja le cesta v eni smeri.

Preučili so približno 500 ljudi iz Nemčije in Švice. Stari so od 70 do 103 leta. Gre za ljudi, ki niso bili primarni skrbniki ali rejniki otrok. Vsi otroci so torej imeli svoje primarne skrbnike.

Zakaj? Raziskovalci so namreč ugotovili, da na zdravje in daljše življenje vpliva le skrb za otroke, ki jih starejši občasno čuvajo. Torej, tisti stari starši, ki morajo za svoje vnuke skrbeti vsak dan, in sicer po osem in več ur, ne bodo živeli dlje. Nasprotno: tovrsten odnos jim bo povzročal stres, slednji pa bo slabo vplival na njihovo telesno in psihično zdravje.

Že na začetku leta so strokovnjaki predstavili raziskavo, ki je pokazala, da so tiste babice, ki skrbijo za vnuke, boljšega telesnega zdravja, tiste, ki vnuke čuvajo enkrat na teden, pa imajo manjše možnosti za razvoj Alzheimerjeve bolezni.

S preživljanjem časa z vnuki bodo stari starši krepili svoj imunski sistem. Zaznali so tudi pozitivne učinke pri tistih dedkih in babicah, ki so imeli zdravstvene težave.

Zdrave vezi med starimi starši in vnuki pri obeh straneh zmanjšujejo nevarnost razvoja depresij.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nonna
29. 12. 2016 15.37
+1
Najbrž se tisti, ki ste starši, ne boste strinjali s to raziskavo. Tisti pa, ki že imamo vnuke in vnukinje, pa lahko kar potrdimo, da bo to kar držalo. Naju z možem kar poživijo in spravijo takoj v dobro voljo. In če je človek dobre volje, potem ni toliko stresa, ki je največji krivec za ogromno težav.
matdej
29. 12. 2016 16.20
+2
Sem mama 7letni hcerki,in obcasno hcerka(vnukinja) ostane pri dedku,babici in ja,verjamem,da to drzi,da babice in dedke to poživi.In hvala bogu,da ima moj otrok babice in dedke in da so zdravi,da jim pa se vnuk-inja se toliko polepsa dan pa je neprecenljivo:-)
ochi
29. 12. 2016 13.31
+1
Je res. Moj otrok ima 2 prastarša.
Eurojackpot
29. 12. 2016 13.03
+1
Enemu na 24ur sta pred jutrišnjo žurko dedek in babica odpovedala varstvo njegovih otrok, pa se jim maščuje s temle člankom.
brabusednet
29. 12. 2016 13.00
-1
Zato naša levičarska vlada ne dovoli starim staršem posvojit vnukov,da bi čimprej pomrli in se pokojnina prišpara.Zato penzjoniste držijo v revščini saj tudi zaradi tega prej umrjeo.
nevica
29. 12. 2016 12.28
+1
Zato, ker vnuki pokličejo rešilca....
Uporabnik113189
29. 12. 2016 11.15
+7
Raziskava prikazuje kar resnične podatke, kar pa je seveda za stopnjo razvoja splošne kulture v naši državi pričakovano nerazumljivo. Ta generacija mladine, ki je danes vodi našo družbo ni šla preko res trdih preizkušnje, v bistvu so imeli življenje zelo mehko postlano in na ta način niso sposobni razumeti vse kompleksnosti v življenju človeka od mladosti do starosti. Vidimo da so zgodbe iz domov ostarelih prikrite, pretresljive. Izza domačih štirih sten mlajših družin pa se razve šele takrat, ko trešči novica o umori in samomoru. Pa vendar če bi se malce ozrli okrog sebe, bi marsikaj opazili. ker pa je danes prevladala amerikanizacija in vzor po njihovem sistemu družbenih odnosov ( otroci na svoje, starše pa se pa kar pozabi odrine, važen je kapital, brezdomci niso naš problem, deložacije tudi ne, množica na robu tudi ne, šteje samo kariera in služba). Da bi se mlada družina zavedala kaj so storili svojim staršem, ko so jim preprečili dostop do vnukov ( kar je pogost pojav) in jim s tem mogoče uničili življenje, ne, na to niso pomislili. Mogoče je bolje da se tega niti ne zavedajo, ker bi jim vest potem delala precej težav. Pa vendar krščanska kultura zelo zgodaj uči svoje otroke tistega, Spoštuj očeta in mater, da boš dolgo živel in ti bo dobro na zemlji. Tisočletja star nasvet ki je nastal iz trdih preizkušenj. Torej ne zato da bo starim dobro, ampak da boš sebe obvaroval. Vse kaže da je dandanašnji sovražiti bolj zanimivo, kaj bi se ravnali po preizkušenih receptih, poskusimo nekaj novega..
Uporabnik113189
29. 12. 2016 12.53
Otroke damo cel dan v vrtce, tam so strokovnjaki ( v institucijo pravijo tujci, ki bolje razumejo svet in življenje), to isto storimo s starejšimi, naj prodajo svoje imetje (plačajo davek) in se preselijo v domove oskrbovanih (s strokovno ekipo ki je slabše plačana kot sužnji in temu primerno dela), tista peščica za službo primernih (ob množici brezposelnih in od družbe ter otrok odrinjenih) pa bo vse to plačevala ( z visokim DDV vred) preživela svoj čas v služi od jutra do večera, saj kapitalist zahteva celega človeka. Če smo bolni gremo zopet v institucijo, kjer nas ozdravijo z antidepresivi in apaurini preden se izkaže rak, saj večina bolezni nastane kot posledica preobremenjenosti ali industrijske hrane. Ker smo preobremenjeni si privoščimo le enega otroka, kar hkrati vodi naš narod v zaton. Narod je tako postal obvladano mravljišče razdeljen na stražarke in delavke, negovalke, pravzaprav je popolnoma vseeno ali so mravljice rdeče ali črne, rjave, male ali velike, samo da delajo v kolesju, ki ga nadzoruje veliki brat, torej moramo poskusiti tudi Babilon, čeprav so nam predniki sporočili iz zgodovine, da to ni dobro izkušnja, z nenehnimi vojnami za oblast.
Uporabnik113189
29. 12. 2016 13.04
+1
Potem pa nas okupirajo množice migrantov, kjer je otrok kot toče in so kot vse kaže naša prihodnost ( po izjavah politikov sodeč). Niso imeli vrtcev, ne domov za ostarele, imajo pa dedke in babice. Vrh vsega so še druge vere in kulture, mi pa takšni svetovljani se ničesar nismo sposobni naučiti in si postaviti preprostega vprašanja, kam gre naša civilizacija?
Gyuhgevfin
29. 12. 2016 11.04
gangsterist
29. 12. 2016 10.35
+1
če bi pa to vedel,pa ne bi tašča nikoli pazila naših otrok
najpametnejša
29. 12. 2016 10.33
-5
hahaha...neumnost...kdo je avtor te raziskave
najpametnejša
29. 12. 2016 10.28
-3
najpametnejša
29. 12. 2016 10.28
-1
najpametnejša
29. 12. 2016 10.28
-3
kaka blesava raziskava...ne morem verjet