Kot so nam pojasnili na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ), so nekatere skupine vremenskim vplivom še posebej izpostavljene. "Mraz pogosteje prizadene majhne otroke do četrtega leta starosti in starejše osebe po 65. letu, zato morajo v mrazu nositi topla, večplastna oblačila, ob zelo hudem mrazu in ob močnem vetru pa je bolje, da se zadržujejo v zaprtih prostorih,“ opozarjajo. Poleg njih so na udaru nekateri kronični bolniki, zlasti tisti s srčno-žilnimi boleznimi in kroničnimi boleznimi dihal, ljudje z duševnimi motnjami ter tudi osebe, ki opravljajo delo na prostem. Prav tako je mraz hud sovražnik ljudi, ki živijo v neustreznih bivalnih razmerah, in brezdomcev.
"Starejši ljudje počasneje proizvajajo toploto zaradi počasnejše presnove in manjše telesne aktivnosti. Dojenčki do enega leta starosti zaradi večje telesne površine v primerjavi s telesno maso toploto hitreje izgubljajo. Ljudje, ki imajo težave s krvnimi žilami in oslabljenim krvnim obtokom, so bolj izpostavljeni nastanku omrzlin. Ljudje s povišanim krvnim tlakom in ishemično srčno boleznijo so zelo ogroženi zlasti ob telesnem naporu v hudem mrazu, saj se krvni tlak še poviša. V hudem mrazu se tveganje poveča tudi za astmatike, saj lahko nizke temperature in suh mraz sprožijo napad, prav tako se na mrazu zmanjša obrambna funkcija pljuč, kar lahko povzroči izsušitve dihal, zmanjša pa se tudi telesna moč, torej moč rok in nog,“ je pojasnil predstavnik IVZ Mitja Vrdelja. Vsem omenjenim zato priporoča, naj se zato v hudem mrazu izogibajo telesnim naporom.
Pazite se podhladitve in omrzlin
Nizka temperatura lahko povzroči podhladitev telesa, ko telo v hladnem okolju izgublja toploto hitreje, kot jo proizvaja. "Ob podhladitvi se lahko upočasni mišljenje in nastopijo težave z gibanjem, kar je še posebej nevarno, saj se žrtev pogosto ne zaveda resnosti razmer ter zato tudi ne ukrepa pravočasno,“ opozarja Vrdelja. Paziti moramo tudi, da dobro zaščitimo oddaljene dele telesa s primernimi čevlji, rokavicami, kapo, naušniki in šalom, saj se sicer lahko pojavijo omrzline.
Neugodnim učinkom mraza smo zelo izpostavljeni tudi v specifičnih primerih: pri podhranjenosti, ko telo ne more zagotoviti primernega tvorjenja toplote; ob pretiranem telesnem naporu na mrazu; ob uživanjem alkoholnih pijač in drugih snovi s psihičnimi učinki, saj ob tem obstaja nevarnost, da ne občutimo mraza in ne zaznamo znakov podhladitve. Ob uživanju alkohola toploto tudi hitreje izgubljamo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.