FIT 24UR

Slovenija se lahko pohvali z uvrstitvijo, a narediti bo treba še veliko

Dunaj, 17. 09. 2014 11.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaradi sladkorne bolezni trpi več kot 32 milijonov Evropejcev, stroški zdravljenja pa so samo lani znašali med 100 in 150 milijard evrov. Sladkorna bolezen je med glavnimi razlogi za odpoved ledvic, slepoto, amputacije stopal in nog ter srčne bolezni.

V okviru kongresa Evropskega združenja za raziskovanje sladkorne bolezni (EASD) na Dunaju so danes predstavili Evropski indeks sladkorne bolezni 2014, v katerem so prikazali primerjavo med 30 evropskimi državami na področju preprečevanja, zgodnjega odkrivanja in zdravljenja sladkorne bolezni. Slovenija je zasedla šesto mesto, leta 2008 je bila 18.

Najvišji rezultat je dosegla Švedska, ki je dobila 936 od 1000 možnih točk. Sledijo ji Nizozemska (922), Danska (863), Velika Britanija (812) in Švica (799). Slovenija je s 778 točkami na šestem mestu med 28 državami EU ter Norveško in Švico.

Slovenija edina od srednje- in vzhodnoevropskih držav med prvo deseterico

Na milijone Evropejcev si življenja brez injekcij inzulina ne more več predstavljati.
Na milijone Evropejcev si življenja brez injekcij inzulina ne more več predstavljati. FOTO: Thinkstock
Epidemija sladkorne bolezni zahteva svoj davek med evropskimi državljani. Več kot 32 milijonov jih ima ugotovljeno sladkorno bolezen, pri številnih pa ta ostaja neodkrita. Ocenjujejo, da so stroški zdravljenja v Evropi leta 2013 znašali 100 do 150 milijard evrov in da se bodo še povečevali.

Sladkorna bolezen je še vedno med glavnimi razlogi za odpoved ledvic, slepoto, amputacije stopal in nog ter srčne bolezni.

Oskrba sladkorne bolezni v Evropi napreduje, kaže vseevropska primerjava njenega preprečevanja in zdravljenja, ki jo je objavila raziskovalna organizacija Health Consumer Powerhouse (HCP) s sedežem na Švedskem. Evropski indeks sladkorne bolezni so prvič naredili leta 2008. Pri letošnjem so uporabili 28 kazalnikov s področja preventive, odkrivanja bolnikov, razpona in dosega storitev, dostopa do zdravljenja in oskrbe, rezultatov in doseganja ciljev.

Slovenija je edina od srednje- in vzhodnoevropskih držav, ki se je na indeksu sladkorne bolezni uvrstila med prvo deseterico, in to kljub neugodnim dejavnikom življenjskega sloga, naraščanju števila ljudi s prekomerno telesno težo in težavami z visokim krvnim tlakom. Ti izzivi zahtevajo oblikovanje najboljše prakse na področju preprečevanja in zdravljenja, vendar Slovenija nima nacionalnega registra sladkorne bolezni, temveč le lokalne zbirke podatkov.

V primerjavi z večino srednjedohodkovnih evropskih držav Slovenija dejavno uporablja opremo za spodbujanje vodenja bolezni, na primer testne trakove za meritev krvnega sladkorja in uravnavanje inzulina ter stalno merjenje krvnega sladkorja. Več bi lahko uporabljali inzulinske črpalke. Letne kontrole za spremljanje zapletov sladkorne bolezni so enako dobre kot v državah, ki so povsem pri vrhu. Izobraževanje bolnikov poteka, a je zelo odvisno od tega, kje so bolniki zdravljeni. Metformin, zdravilo prve izbire za zdravljenje sladkorne bolezni, zdravniki po vsem sodeč predpisujejo premalo, je med drugim navedla predstavnica HCP Beatriz Cebolla.

Priporočila Evropskega indeksa sladkorne bolezni za Slovenijo so: vzpostavitev nacionalnega registra sladkornih bolnikov in združitev lokalnih zbirk podatkov; izboljšanje življenjskega sloga s preventivnimi programi; uvedba sistema edukatorjev o sladkorni bolezni in oblikovanje programa za izobraževanje bolnikov; izboljšanje stroškovne učinkovitosti zdravljenja s širšo uporabo metformina.

Od leta 2008 do letos je v Sloveniji nastalo okolje, v katerem se v zvezi s sladkorno boleznijo vse bolj povezujejo stroke med sabo, pa tudi pristojne nacionalne institucije. "Uspeli smo zgraditi okolje, v katerem lahko vsak od nas dela tisto, pri čemer je najboljši, in pri tem delamo skupne projekte," je pojasnila podpredsednica koordinativne skupine za izvajanje nacionalnega programa za obvladovanje sladkorne bolezni pri ministrstvu za zdravje Jelka Zaletel.

Od leta 2006 vse manj smrti zaradi sladkorne bolezni

Od leta 2006 je kombinacija bolj zdravega življenjskega sloga, boljšega in širšega izobraževanja bolnikov, boljše usposobljenosti zdravnikov in boljšega dostopa do zdravljenja in pripomočkov v Evropi zmanjšala število smrti zaradi sladkorne bolezni za 10.000 na leto. Toda sčasoma bo število oseb z odkrito sladkorno boleznijo vse večje, zato mora njihova oskrba postati veliko učinkovitejša.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zrkizz
18. 09. 2014 05.37
+5
Glede na to da je vecina te sladkorne umetno povzrocene, z poskodbami od drugih zdravil, nam je lahko sedaj ob predstavljenih stevilkah jasno, cemu sluzi namerno poskodovanje ljudi.
komarec
17. 09. 2014 21.20
+2
Ne razumem, kaj toliko stane pri zdravilih? Sem pa prepričan, da je to dober in velik biznis.