FIT 24UR

Slovenca del ekipe raziskovalcev, ki je odkrila pomembno povezavo med črevesno mikrobioto in razvojem sladkorne bolezni

Ljubljana, 02. 08. 2016 10.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenska znanstvenika sta bila del mednarodne ekipe raziskovalcev, ki je kot prva razložila povezavo med črevesno mikrobioto in razvojem sladkorne bolezni. Ugotovitve bi lahko prispevale k znižanju tveganja sladkorne bolezni in kardiovaskularnih motenj.

Črevesje
Črevesje FOTO: Thinkstock

Mednarodna skupina raziskovalcev, v kateri sta sodelovala tudi slovenska znanstvenika, je razložila vpliv črevesne mikrobiote na zgodnje faze razvoja sladkorne bolezni. Raziskava, ki so jo objavili v prestižni reviji Nature, bi lahko prispevala k znižanju tveganja sladkorne bolezni in kardiovaskularnih motenj, je pojasnil raziskovalec Matej Orešič.

Namen raziskave je bil najti povezavo med bakterijsko sestavo črevesja in inzulinsko rezistenco. Slednja je namreč zgodnji znak nastanka sladkorne bolezni tipa dva in predstavlja tveganje za razvoj kardiovaskularnih bolezni, je povedal Orešič, ki je soavtor raziskave.

V ta namen so raziskovalci analizirali sestavo črevesne mikrobiote in metabolite nizke molekulske mase v krvi 277 oseb, ki nimajo sladkorne bolezni. V nadaljevanju raziskave so ugotovitve tudi potrdili na mišjih modelih.

Injekcija inzulina
Injekcija inzulina FOTO: Thinkstock

Študija razkriva, da črevesna mikrobiota s povečanjem koncentracije razvejanih aminokislin v krvi vpliva na razvoj inzulinske rezistence, ki lahko pozneje vodi do nastanka sladkorne bolezni. Kot ugotavlja študija, sta za nastanek inzulinske rezistence še posebej pomembni dve bakterijski vrsti – prevotella copri in bacteroides vulgatus. Slednji prispevata k sintezi razvejanih aminokislin, kar vodi v zvišanje krvnih koncentracij aminokislin.

"Sprememba sestave črevesne mikrobiote bi torej lahko prispevala k preventivnim aktivnostim preprečevanja inzulinske rezistence in s tem k nižjemu tveganju za nastanek tako sladkorne kot tudi srčno-žilnih bolezni. Seveda so za to potrebne nadaljnje raziskave," je dodal Orešič.

Orešič je leta 1999 doktoriral iz biofizike na ameriški univerzi Cornell. Trenutno je zaposlen na finskem Turku Centre for Biotechnology, kjer je vodja skupine za sistemsko medicino, v kratkem pa se namerava zaposliti na univerzi Örebro na Švedskem. Letos je zaradi prelomnih dosežkov na področju metabolomike postal častni član organizacije Metabolomic Society.

Poleg Orešiča je v raziskavi sodeloval tudi Kajetan Trošt, doktor bioloških in biotehničnih znanosti, ki je doktorat pridobil leta 2009 na ljubljanski univerzi. Trenutno je zaposlen v metabolomskem laboratoriju Centra Steno Diabetes na Danskem, ki se ukvarja z zdravljenjem, preprečevanjem in raziskovanjem sladkorne bolezni in z njo povezanih zapletov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ho?emVšolo
02. 08. 2016 14.36
+3
vse se začne in konča v črevesju... sploh pri avtoimnunskih boleznih
rossi66
02. 08. 2016 11.05
+8
Matej Orešič, moj sošolec z LJ fizike... respect!
vstajnik1941
02. 08. 2016 11.12
-15
Očitno se spozna na ritne lukne! A je rinčkar?
Cmrlj3
02. 08. 2016 12.09
+6
vstajnik, se vprašam, zakaj ti toliko razmišljaš o ritnih luknjah. so ti všeč? te privlačijo?
marjeticaas
02. 08. 2016 10.56
+4
povedali niste nič