Znanstveniki ugotavljajo, da se letno v Veliki Britaniji med operacijo predčasno zbudi kar 300 bolnikov. Kljub temu, da so bolniki v splošni anesteziji, se namreč še vedno dogaja, da se bolnik med kirurškim posegom zbudi. Obsežna študija, ki so jo opravili v Veliki Britaniji razkriva, da se to zgodi na vsakih 19.000 operacij. Še posebej pogosti so takšni dogodki med carskim rezom žensk ali pa, ko so bolnike uspavali s posebno kombinacijo zdravil.
In ker se to dogaja, so zdravniki prepričani, da je potrebno sprejeti še več ukrepov, da se to prepreči. Takšni dogodki, ko se bolnik prehitro začne prebujati iz anestezije, so namreč travmatični in puščajo trajne posledice na bolnikih.
Znanstveniki so pregledali podatke za kar tri milijona operacij v obdobju enega leta na ozemlju Velike Britanije in Irske. Ugotovili so, da so se bolniki med operacijo prebudili v kar 300 primerih. Večina teh dogodkov se je zgodila še pred začetkom fizičnega posega ali takoj po posegu, ko se je pacient začel predčasno prebujati. Kar nekaj dogodkov pa je zabeleženih, ko se je bolnik zbudil med samo operacijo, ko je kirurg ravno zarezal v tkivo.
Takšni dogodki so izredno travmatični za bolnika, opozarjajo strokovnjaki. V kar 41 odstotkih vseh primerov so bolniki utrpeli dolgotrajne psihične posledice. Bolniki so opisali zelo različne reakcije, ki so jih doživeli. Od panike do hudih bolečin in davljenja.
Kot poroča BBC, ki povzema strokovno poročilo, so najbolj zaskrbljujoči občutki paralize in nezmožnosti komuniciranja. Navajajo izjavo bolnice, ki se je zbudila med rutinsko ortodontsko operacijo, ko je imela 12 let. "Slišala sem glasove zdravnikov in tehnikov. Z grozo sem ugotovila, da sem se zbudila sredi posega, a da se ne morem premakniti. Medtem, ko so rezali v moje tkivo, sem panično razmišljala, ali bom umrla," razlaga bolnica. Tudi 15 let po operaciji ima še vedno nočne more zaradi tega dogodka.
Znanstveniki so analizirali vsak posamezen primer, da bi ugotovili povezavo med posameznimi primeri. V okoli 90 odstotkih primerov so ugotovili, da so bolniki prejeli posebna zdravila za sproščanje oziroma omrtvičenje mišic skupaj z zdravili za uspavanje. Strokovnjaki so mnenja, da se je v nekaj od teh primerov zgodilo neustrezno razmerje med temi zdravili, zaradi česar so bili bolniki paralizirani, a še vedno pri zavesti.
Prav tako so zasledili nekaj več primerov porodnic, ki so se zbudile sredi carskega reza opravljenega v splošni anesteziji. Zato so zdravniki sedaj mnenja, da je potrebno porodnice opozoriti na to tveganje. Izračunali so namreč, da je ena od 670 porodnic, pri katerih so opravili carski rez, izkusila katero od oblik nepredvidene budnosti med operacijo. Porodničarji in anestezisti so mnenja, da je ta delež tako velik tudi na račun tega, ker poskušajo količino anestezije dozirati do takšne mere, da bi uspavala porodnico in ne bi uspavala novorojenčka.
Nekaj primerov, da so se bolniki zbudili med operacijo, hkrati pa so bili paralizirani, so odkrili med operacijo bolnikov s preveliko telesno težo. Nekaj primerov pa so našteli tudi zaradi napačnih zdravil.
Profesor Tim Cook, ki je zaposlen v univerzitetni bolnišnici v Bathu in vodi raziskavo, je dejal: "Za večino bolnikov, ki to doživijo, takšna izkušnja ne pusti trajnejših posledic. Kljub temu manjša skupina bolnikov žal doživi travmatično izkušnjo, ki jih spremlja tudi več let. Upam, da bo to poročilo prispevalo k bolj natančnemu delu anestezistov, ki bodo še bolj pozorni in bodo preprečili, da bi se bolnik med operacijo zbudil."
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.