FIT 24UR

S starostjo telesna dejavnost upada

Ljubljana, 03. 09. 2011 09.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Le dobrih 20 odstotkov mladostnikov je telesno dejavnih vse dni v tednu. Fantje so bolj telesno dejavni kot dekleta in mlajši mladostniki bolj kot starejši, kažejo rezultati raziskave.

Tek trojk 2011 - 17
Tek trojk 2011 - 17 FOTO: Miro Majcen

Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC 2010) je pokazala, da je le dobrih 20 odstotkov mladostnikov telesno dejavnih vse dni v tednu, kar je nekaj več v primerjavi z letom 2006. Fantje so bolj telesno dejavni kot dekleta in mlajši mladostniki bolj kot starejši, kažejo rezultati raziskave.

Po smernicah Svetovne zdravstvene organizacije bi morali biti mladostniki zmerno do intenzivno telesno dejavni vsaj eno uro na dan vse dni v tednu. Čeprav podatki raziskave kažejo, da je leta 2010 nekoliko večji delež mladostnikov dosegal priporočila Svetovne zdravstvene organizacije o telesni dejavnosti kot leta 2006, pa je ta delež še vedno premajhen, so navedli na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ), ki je raziskavo izvedel že tretjič zapored.

Poleg tega podatki kažejo, da s starostjo telesna dejavnost upada, tako je dovolj telesno dejavnih največ 11-letnikov, sledijo 13- in 15-letniki. "Ker redna in zadostna telesna dejavnost pozitivno vpliva na razvoj, zdravje ter splošno dobro počutje otrok in mladostnikov, je zelo pomembno, da mlade spodbujamo in jim tudi zagotavljamo ustrezno telesno dejavnost," opozarja Andreja Drev z IVZ.

Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju je mednarodna študija, ki je narejena na reprezentativnem vzorcu učencev in dijakov, starih 11, 13 in 15 let. Poteka vsake štiri leta po skupni metodologiji v 43 državah Evrope in Severne Amerike. Slovenija se je vanjo vključila v šolskem letu 2001/2002. Raziskavo v Sloveniji izvaja IVZ, financira pa jo ministrstvo za zdravje.

Vpliv socialno-ekonomskega položaja družine

Rezultati omenjene raziskave tudi razkrivajo, da na telesno dejavnost mladih vpliva socialno-ekonomski položaj družine, saj se mladi iz manj premožnih družin v prostem času najmanj rekreirajo, navajajo na IVZ.

Zato bi bilo po besedah Drevove treba razmislili o ukrepih, ki bi spodbujali in omogočali telesno dejavnost družin, tudi tistih s slabšim socialno-ekonomskim položajem. Tako bi na primer z odpiranjem šolskih igrišč in telovadnic ter brezplačnim dostopom do njih v popoldanskem času, pa tudi z organizacijo kakovostnega preživljanja prostega časa lahko več mladim omogočili redno prostočasno rekreacijo ter s tem prispevali k nadomeščanju sedečih prostočasnih dejavnosti z aktivnimi.

Pomemben vpliv šole

K večjim ravnem telesne dejavnosti mladih lahko v veliki meri prispeva tudi šola, kjer mladi preživijo velik del dneva. Šole lahko mladim omogočijo raznovrstne možnosti za telesno dejavnost, kot so rekreativni odmori, interesne dejavnosti s področja športa, dodatna ura športne vzgoje, navajajo na IVZ.
 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

luckyss
03. 09. 2011 11.50
Neka študija celo trdi, da se z leti vse bolj staramo - tem "teorijam zarot" seveda ne verjamem :))
ghklkjgsh
03. 09. 2011 10.19
"S starostjo telesna dejavnost upada" Vse čestitke tej raziskovalni skupini.Nobelova ne uide.