FIT 24UR

Robotski dojenčki spodbudili nosečnost pri najstnicah

Sydney, 26. 08. 2016 14.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Avstralski raziskovalci so ustvarili lutke dojenčkov, ki naj bi zmanjšali delež nosečnosti pri najstnicah. Dosegli pa so ravno nasproten učinek. Lutke so se izkazale za neučinkovite. Gre za dokaz, da ima lahko raziskava s še tako dobronamernim ciljem nepričakovane posledice.

Lutka dojenček
Lutka dojenček FOTO: AP

Robotski dojenčki, ki so jih avstralski raziskovalci naredili, da bi zmanjšali delež nosečnosti pri najstnicah, so se izkazali za neučinkovite oz. nosečnost pri najstnicah celo spodbujajo.

V raziskavi je od leta 2003 sodelovalo približno 3000 deklet iz zahodne Avstralije, raziskovalci pa so njihovo zdravstveno stanje spremljali, dokler niso dopolnile 20 let.

Polovici vzorca deklet od 13 do 15 let so raziskovalci za vikend dali v varstvo robotske dojenčke, druga polovica pa je imela samo standardno spolno vzgojo. Prek njihovih zdravstvenih poročil so nato ugotovili, da so tiste, ki so imele v varstvu robotskega dojenčka, zanosile prej od tistih, ki so imele samo standardno spolno vzgojo. Vsaj eno nosečnost so namreč zaznali pri 17 odstotkih tistih, ki so varovale robota, medtem ko so pri drugi polovici vzorca nosečnost zaznali pri 11 odstotkih.

"Žal so rezultati takšni," je dejala vodja raziskave Sally Brinkman. "Nekateri raziskovalci so sicer podvomili o učinkovitosti robotskih dojenčkov, nobeden pa ni pomislil, da bi lahko prinesli nasproten učinek od želenega," je še dejala Brinkmanova.

Raziskovalci so navedli še, da je 53,8 odstotka deklet, ki so zanosila in imela v varstvu umetnega dojenčka, naredilo splav. V kontrolni skupini pa je nosečnost prekinilo 60,1 odstotka deklet. Dodali so, da študija dokazuje, da ima lahko raziskava s še tako dobronamernim ciljem nepričakovane posledice.

Gre za dojenčke lutke, za katere so najstnice morale skrbeti. Lutke so jokale, želele jesti, podirati kupčke, z jokom so zahtevale menjavo pleničke. Najstnice so za lutke skrbele vsak konec tedna.

Zakaj projekt ni bil uspešen? Projekt je pozabil na primer na vlogo očetov, saj se z njimi sploh ni ukvarjal, temveč le z dekleti. Prav tako so ga začeli prepozno, saj so bila dekleta že nekako oblikovana oz. so imela že izoblikovana svoja stališča do spolnosti. Projekt tudi ni dovolj jasno pokazal, da ni enostavno biti najstniška mama. Skrb za robotskega dojenčka lahko deluje zelo enostavno, za pravega majhnega človeka je namreč treba dati veliko več od sebe, kot pa le podreti kupček ali zamenjati pleničko.

Podobne projekte izvajajo še v 89 državah, tudi v ZDA.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

heartbreaker
01. 09. 2016 08.58
če so ga sam za vikend mele...kva to pomaga. naj ga dajo za 1 mesec pa da res stalno joka otrok. Ker otroci večinoma jokajo in ne spijo velik. Na noč bi se mogu ta otrok zbujat na 1 uro...bi se hit premislile. Pa ne sam za 2 dni...kr 2 dni še zdržiš. otrok je doživljenjsko delo in 2-dnevno.
DasAuto
26. 08. 2016 17.43
+10
Čeprav le robotski, so ti dojenčki v najstnicah vzbudili materinski duh in tako je popolnoma logično, da je prišlo do takih rezultatov.
macro
26. 08. 2016 17.44
+1
No z dejstvom da Avstralke ne veljajo lih za tezko dostopne.
hle
26. 08. 2016 16.44
+5
Morali bi jim dati Barbike živi v vili vozi ferari ne kuha ne pospravlja ne pere in nima otrok je samostojna in uspešna včasih si privošči Kena ko mlada dekleta dobijo takšen vzor dobimo iz njih karieristke in sponzoruše in zagotovilo za nove in nove pokojninske reforme ker izumiramo