FIT 24UR

'Resen javnozdravstveni problem'

Ljubljana, 10. 10. 2010 09.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Duševne težave predstavljajo resen javnozdravstveni problem, ob svetovnem dnevu duševnega zdravja opozarjajo na IVZ. Duševnim boleznim se pogosto pridružijo še telesne in tudi obratno.

Tveganje za razvoj depresije obstaja po navedbah Inštituta za varovanje zdravja pri 23 do 33 odstotkih bolnikov s kroničnimi telesnimi boleznimi.
Tveganje za razvoj depresije obstaja po navedbah Inštituta za varovanje zdravja pri 23 do 33 odstotkih bolnikov s kroničnimi telesnimi boleznimi. FOTO:

Danes obeležujemo svetovni dan duševnega zdravja. Letošnja tema je Duševno zdravje in kronične telesne bolezni, saj strokovnjaki opažajo, da se duševnim boleznim pogosto pridružijo še telesne in tudi obratno. Geslo letošnje obeležitve, ki je Duševno zdravje – vsak dan, sporoča, da moramo za svoje duševno zdravje skrbeti vsi, in to vsak dan.

Skrb za duševno zdravje se v svetu, tudi pri nas, v zadnjih letih krepi in postaja ena ključnih sestavin zdravstvene ter socialne politike. V Sloveniji Nacionalni program za duševno zdravje še pripravljajo, prvi sistemski zakon o duševnem zdravju pa je nastal leta 2008. Ta je na področje duševnega zdravja vpeljal številne novosti.

Na področju socialnega varstva smo dobili koordinatorje obravnave v skupnosti, zastopnike pravic oseb na področju duševnega zdravja ter multidisciplinarne ekipe, ki jih imenujejo centri za socialno delo za vsak posamezen primer posebej.

Toda duševne težave predstavljajo resen javnozdravstveni problem, opozarjajo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). V zadnjih letih ugotavljamo povečano število prvih obiskov na primarni ravni zaradi duševnih in vedenjskih motenj, in sicer je to število naraslo z 91.450 leta 2006 na 94.170 leta 2009.

Svetovni dan duševnega zdravja sicer obeležujemo že od leta 1992. V Sloveniji so ob tej priložnosti številne aktivnosti pripravile vladne in tudi nevladne organizacije, ki so v zadnjih letih precej vpete v razvoj skrbi na področju duševnega zdravja.

Slovensko združenje za duševno zdravje – Šent bo ob svetovnem dnevu opozorilo predvsem na socialno izključenost in revščino, ki sta pogosto prisotni pri osebah s težavami v duševnem zdravju. Na duševno zdravje in družino pa letos s projektom Kako si? opozarjajo v Društvu študentov psihologije Slovenije.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Uroš Palhartinger
10. 10. 2010 12.22
Kmalu bo še Pahor podlegel pritiskom. S 3002 Evri ne pride čez mesec in razliko črpa iz prihrankov. Ko ti poidejo bo pa zanj zares kriza...
anjerd
10. 10. 2010 12.02
Najprej kapitaliste ozdravite grabežljivosti, pa bo manj teh problemov.
murinar
10. 10. 2010 12.02
Ali se je kateri z vrha vprašal zakaj?
Noxie
10. 10. 2010 11.59
Ampak kaj ko je včasih tako težko poiskat pomoč - če pa potem precejšen del družbe še vedno misli da je "duševna motnja" = "popoln psihič"
selector
10. 10. 2010 11.54
Naj raje zrihtajo normalna delovna mesta in manj stresa na delovnih mestih pa bo tudi manj resnih "javnozdravstvenih" problemov..