Pomen osveščenosti pri pojavljanju te bolezni, je sicer ogromen. Pojavnost raka materničnega vratu je v 90. letih v Sloveniji presegala 21 primerov na 100.000 žensk.
Uspehe je treba pripisati presejalnemu programu ZORA, prizadevanjem številnih strokovnjakov ter večji osveščenosti žensk, pravijo pristojni. V prihodnosti pa pričakujejo še dodatno znižanje zaradi cepljenja deklic proti HPV.
Zaradi presejalnega programa SVIT pričakujejo znižanje obolevnosti in smrtnosti tudi pri črevesnem raku, pri programu DORA pa znižanje smrtnosti zaradi raka dojke za četrtino.
Strokovnjaki tudi ocenjujejo, da bi lahko tretjino vseh rakov preprečili z zdravim načinom življenja, kar v Sloveniji pomeni več kot 4000 primerov na leto.
Vse več rakavih obolenj beležijo tudi v obalno-kraški regiji, kjer je že vrsto let po pojavljanju med oblikami raka tako med moškimi kot ženskami na prvem mestu kožni rak.
Če je bila v letu 2011 pojavnost kožnega raka na državni ravni med moškimi 105 primerov na 100.000 prebivalcev, so v regiji dosegli pojavnost 142 primerov na 100.000 prebivalcev. Višja je bila tudi pojavnost med ženskami, ki je na ravni Slovenije 75, na ravni regiji pa 95 primerov na 100.000 prebivalcev.
Pri odstopanjih od slovenskega povprečja je treba upoštevati dejavnike tveganje za določeno vrsto raka - pri koži je na prvem mestu vpliv sonca oz. UV žarkov, socialno-ekonomske razmere, ki pogojujejo življenjski slog, dobre navade in razvade, osveščenost itd., starost populacije pa tudi odkrivanje in doslednost prijavljanja Registru raka.
Po zadnjih podatkih iz Registra raka za leto 2011 je bilo v obalno-kraški statistični regiji 346 novih primerov raka med ženskami in 395 med moškimi, pri obeh spolih pa je bil na prvem mestu kožni rak (75 primerov med ženskami in 78 med moškimi). Med ženskami je bilo še veliko primerov raka dojk (72), pljuč (44) in črevesnega raka (33). Pri moških so raku kože po številu primerov sledili rak prostate (57), črevesni rak (49) in pljučni rak (44).
Na Severnoprimorskem najbolj smrtonosen pljučni rak
Rakava obolenja pljuč so zaradi izpostavljenosti azbestu v severnoprimorski regiji na drugem mestu pri moških, ki so zboleli za rakom, odstotek obolelih pa je višji kot drugje po Sloveniji. Največ moških sicer zboli za rakom prostate (15,5 odstotka). Na tretjem mestu je pri moških s 14,6 odstotka rak debelega črevesa in danke.
Nad državnim povprečjem je tudi število primerov raka dojke pri ženskah, ki je s skoraj 24 odstotki tudi najpogostejši rak pri ženskah v severnoprimorski regiji. Z dobrimi 13 odstotki je bil leta 2011 na drugem mestu kožni rak (razen melanoma), na tretjem pa z 11,5 odstotka rak debelega črevesa in danke.
Pogostnost raka v Pomurju nižja od povprečja, umrljivost med višjimi v državi
V Pomurju, ki sodi med regije z najbolj nezdravim življenjskim slogom v Sloveniji, je pogostnost raka sicer nižja kot v drugih regijah. A po umrljivosti se regija uvršča med tiste z najvišjo, po umrljivosti zaradi raka debelega črevesa in danke pa je v samem vrhu.
Med najpogostejšimi raki v Pomurju so rak debelega črevesa in danke, rak dojke pri ženskah, rak prostate pri moških ter rak kože. Vsako leto v Pomurju zboli za rakom nekaj več kot 800 ljudi.
V Podravju število rakavih obolenj raste, a počasneje kot v Sloveniji
Pogostost pojavljanja novih primerov rakavih obolenj v Podravju narašča pri obeh spolih, kar je nekoliko drugačen trend kot na ravni države, kjer bolj narašča obolevnost moških, vendar pa je naraščanje nižje od slovenskega povprečja.
Pri ženskah najpogosteje odkrijejo raka dojke, ki je v porastu, sledita pa mu rak debelega črevesa in danke, ki sta v Podravju oba nad slovenskim povprečjem. Odzivnost na nacionalni presejalni program Svit je v regiji sicer nižja od slovenskega povprečja.
Zaznavajo tudi porast pojavnosti pljučnega raka, kar velja predvsem za ženske. Posebna značilnost Podravja v primerjavi s celotno državo pa je tudi večletna večja pojavnost raka želodca, kar velja za oba spola.
Na območjih jugovzhodne Slovenije in spodnjeposavske statistične regije so po podatkih poročila Rak v Sloveniji 2011 v navedenem obdobju zabeležili 1335 novih rakavih obolenj, medtem ko so jih v vsej državi 12.922. Na jugovzhodu države je bilo med novimi bolniki največ raka na prostati, med ženskami pa sta prednjačila kožni rak in rak na dojkah.
Med drugimi najpogostejšimi oblikami rakavih obolenj so bili v jugovzhodni Sloveniji in Posavju leta 2011 še primeri raka na debelem črevesu, na želodcu, zadnjiku, materničnem vratu, materničnem telesu in tako imenovana rektosigmoidna zveza.
Na Gorenjskem višja pojavnost raka, umrljivost pa nižja kot na nivoju države
Pogostost pojavljanja novih primerov raka je na Gorenjskem višja kot na ravni države, umrljivost pa je nižja. Kot kažejo raziskave, je življenjski slog Gorenjcev boljši od slovenskega povprečja, prav tako pa je nadpovprečna tudi odzivnost na presejalne programe.
Najpogostejši novoodkriti rak pri ženskah je rak dojke, pri moških pa rak prostate, po pogostosti jima sledijo rak debelega črevesa in danke, rak kože, rak pljuč ter maligni melanom. Pri Gorenjcih je bilo tega leta v primerjavi z državnim povprečjem več novoodkritih primerov raka pljuč in raka prostate.
Raziskave tudi kažejo, da je življenjski slog Gorenjcev brez dvoma boljši od slovenskega povprečja, prav tako pa je nadpovprečna tudi odzivnost na presejalne programe.
Na Koroškem najpogostejši rak kože
Na Koroškem so bile ob zadnji analizi po pojavnosti raka pri moških na prvem mestu po pojavnosti t. i. druge maligne neoplazme kože oz. rak kože. Sledil je rak prostate, kot tretja najpogostejša oblika raka je bil pri moških rak sapnice in pljuč.
Tudi pri ženskah je bil na prvem mestu rak kože, sledil je rak dojke ter rak sapnice in pljuč.
V celjski regiji kosita rak prostate in kože
Na Celjskem so ob zadnji analizi moški najpogosteje umirali zaradi raka prostate, ženske pa zaradi raka kože.
Med šestimi najpogostejšimi raki, zabeleženimi pri moških v celjski regiji v letu 2011, so bili poleg raka prostate še rak debelega črevesa in danke, rak kože, rak sapnic in pljuč, rak želodca in rak ust ter žrela, so sporočili iz celjske območne enote nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Pri novo zbolelih ženskah v celjski regiji so bili v letu 2011 med šestimi najpogostejšimi raki ob raku kože še rak dojke, rak debelega črevesa in danke, rak materničnega telesa, rak sapnic in pljuč ter rak želodca.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.