FIT 24UR

Previsoka cena lepote

New York, 12. 03. 2012 14.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kemikalije, težke kovine, bakterije in druge nevarne snovi se znajdejo na seznamu sestavin make upa, krem za kožo ter lasnih proizvodov. Se lahko tem nevarnostim in grožnji za vaše zdravje sploh izognete in kako?

Lepota je lahko tudi nevarna.
Lepota je lahko tudi nevarna. FOTO: Thinkstock

V težnji po lepoti posegajo po kozmetičnih pripravkih tako ženske kot tudi moški, sestavine pripravkov za lepšo kožo, lase ali lepši nasmeh pa skrivajo številne nevarne ter zdravju škodljive snovi.

Znaki zastrupitve z živim srebrom so tresavica, težave s pomnenjem, srbečica, motnje vida in sluha.

Živo srebro v kremah, svinec v šminkah

Kot piše spletna stran Forbes, je zaskrbljenost več kot upravičena, saj je raziskava ameriške agencije za hrano in zdravila FDA pokazala, da se lahko pri nekaterih uvoženih kremah nahajajo strupeni odmerki živega srebra in drugih težkih kovin. Učinki so zaskrbljujoči: ljudje lahko zaradi zastrupitve s svincem resno zbolijo.

Seznam nevarnih mazil je dolg, zaenkrat pa so na seznamu izdelki iz Južne Amerike, Azije in bližnjevzhodnega trga. Strupe so zaznali v osvežilnih kremah in kremah proti staranju, v Stillmanovi belilni kremi, v formuli kreme Diana ter v številnih izdelkih iz Kitajske in Indije. Eksotični lepotni pripravki pa imajo prikrito vsebnost živega srebra za številnimi imeni (živosrebrni klorid, calomel ipd.). Včasih spiska sestavin niti ni, zato takega produkta ne uporabljajte.

Varne in zdravju neškodljive ravni svinca v proizvodih ni (varni in zdravju neškodljivi izdelki svinca ne bi smeli vsebovati).

Pred kratkim je še veljalo, da je svinec v šminkah le urbana legenda, a je FDA po testiranju stotih izdelkov s kampanjo za varno kozmetiko opozorila, da je zaskrbljenost upravičena. V šminkah so odkrili visoke vrednosti svinca, ki so presegale tudi koncentracijo 3,06 delca na milijon, ob drugem testiranju pa so vrednosti presegle tudi 7,19 delca na milijon. Med njimi so se znašli izdelki iz linij L’Oreal, Revlon, Avon, Cover Girl, Dior in M.A.C., kar pet od desetih strupenih šmink pa je proizvedlo ameriško podjetje L’Oreal. Kljub temu je šminka ob pravilni uporabi nenevarna, poraja pa se vprašanje, ali je oblizovanje ustnic, prehranjevanje ali poljubljanje še tako neškodljivo.

L'Oreal: Rdečila ne predstavljajo nevarnosti za uporabnice

Predstavnica podjetja L'Oreal v Sloveniji Mateja Bizjak je medtem opozorila, da je nedavna raziskava FDA, ki jo bodo v reviji Journal of Cosmetic Science objavili v svoji izdaji maj/junij 2012, potrdila, da rdečila za ustnice ne pomenijo nobene nevarnosti za milijone žensk, ki jih uporabljajo vsak dan. Količine svinca, ki jih je FDA zaznala v svoji raziskavi, so tudi znotraj meja, ki so potrjene s strani nadzornih zdravstvenih organov v svetu, poudarja Bizjakova in dodaja, da je svinec element, ki se povsem naravno pojavlja v okolju.

"Vsi smo vsakodnevno izpostavljeni manjšim količinam svinca v hrani, vodi in zraku, ki ga dihamo. Te neznatne sledi svinca lahko v rdečilo za ustnice pridejo skozi določene sestavine, kot so barvila in pigmenti, med proizvodnim procesom ali skladiščenjem. Proizvajalci, kot je L’Oreal, se poslužujejo dobrih proizvodnih praks, da nadzorujejo prisotnost teh tehnično neizogibnih sledi v popolni skladnosti z ameriškimi, evropskimi in mednarodnimi smernicami. L’Oreal vzdržuje najvišje varnostne standarde, zato lahko potrošniki našim izdelkom povsem zaupajo,“ dodaja Bizjakova.

Kljub temu da je formaldehida v pršilih manj kot nekoč, so frizerji in stilisti na dolgi rok v veliki nevarnosti.
Kljub temu da je formaldehida v pršilih manj kot nekoč, so frizerji in stilisti na dolgi rok v veliki nevarnosti. FOTO: Thinkstock

Bakterije v maskarah, rakotvorni utrjevalci las

Da se lahko v maskarah zaredijo bakterije, ki se tu niso namnožile zaradi varčevanja z maskaro, kaže študija v reviji Optometry. Bakterije se nahajajo že v očeh, tako se lahko naselijo na ščetkah maskare. Med analizo maskar so v kar tretjini proizvodov odkrili mikrobe, med odkritimi pa je bilo precej stafilokokov, streptokokov, tudi gliv. V maskarah se sicer nahajajo snovi, ki preprečujejo razmnoževanje bakterij, maskare pa naj bi bile bakterijsko varne tri mesece. Optometry je raziskal vzorce, mlajše od treh mesecev, pa so mikrobe vseeno našli.

Zaščita pred mikrobi je manj učinkovita, če je maskara na bolj toplem kraju, zato se bakterije uspešneje in hitreje množijo. Spletna stran Forbes zato svetuje, da hranite maskare na hladnem, po parih mesecih maskaro zavrzite, nanesite le dva sloja maskare (debelejši nanosi lahko zaprejo žleze lojnice na robovih oči). Prav tako ne nanašajte maskare med vožnjo avtomobila. Oftamologi tako pogosto zdravijo vnetja in poškodbe oči, ki so posledica tovrstnih "lepotnih podvigov“ med samo vožnjo.

Čeprav etikete zatrjujejo, da v pršilih ni formaldehida, je testiranje utrjevalcev na osnovi keratina razkrilo, da se v njih ta rakotvorna snov vseeno nahaja. Ravni formaldehida so precej nizke in tako naj zdravje ne bi bilo huje ogroženo, če utrjujete pričesko le nekajkrat letno, pogostejše izpostavljanje pa je vse prej kot priporočljivo. Stilisti in frizerji, ki so tako redno in pogosto izpostavljeni hlapom utrjevalcev las, so tako še posebej v nevarnosti, dodajajo na omenjeni spletni strani.

Naravno je vedno bolje?

Mineralni pripravki so naravna alternativa kemičnim snovem, pri make upu pa se je mineralni puder izkazal za ustrezno kozmetično rešitev, ki pa le ni tako nenevarna. Težava je v tem, da so delci silikatnih mineralov (mica) tako drobni, da lahko prosto letajo po zraku in jih vdihnemo v pljuča. Gradbeniki med delom s silikati uporabljajo zaščitne maske, med lepotičenjem pa je nošenje maske vse prej kot prva skrb. Prav tako ni bila doslej narejena nobena študija o nevarnostih mineralnih ličil, a pulmologi svarijo, da bi lahko dolgotrajno vdihavanje silikatnega prahu lahko povzročilo tudi poškodbe pljuč.

Spremljajte 24ur.com na Facebooku in Twitterju!

SORODNI ČLANKI

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BlaBlaGluposti
22. 03. 2012 12.02
+1
A to pa nihče ne komentira? Kje je 40% slovenk, ki nosi maske na obrazih?