FIT 24UR

Preverite, ali ste izpostavljeni raku glave in vratu

Ljubljana, 02. 06. 2011 11.08 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Katja Benčina
Komentarji
4

Vsako leto za rakom glave in vratu v Sloveniji zboli okrog 450 ljudi, med njimi trikrat pogosteje zbolevajo moški po petdesetem letu starosti. S težko boleznijo sta se soočila tudi Ivan Košak in Marija Tomšič.

Vsako leto za rakom glave in vratu v Sloveniji zboli okrog 450 ljudi.
Vsako leto za rakom glave in vratu v Sloveniji zboli okrog 450 ljudi. FOTO: iStockphoto
Zaradi raka grla sta tako Ivan Košak kot Marija Tomšič pred več kot desetimi leti prestala laringektomijo – operativni poseg odstranitve celotnega grla. Ivan Košak, ki je danes predsednik društva laringektomiranih Slovenije je bil dolga leta kadilec in posledice so se kmalu pričele kazati.
Z rakom grla sta se borila tudi Ivan Košak in Marija Tomšič, ki sta potrebovala kirurško odstranitev grla.
Z rakom grla sta se borila tudi Ivan Košak in Marija Tomšič, ki sta potrebovala kirurško odstranitev grla. FOTO: Katja Benčina

''Dobil sem hripav glas in sem se zato odločil za specialistični pregled, ki je pokazal raka,'' se spominja. Nekoliko manj tipičen primer je bila Marija: ''Nisem kadila, nisem uživala alkoholnih pijač, sem pa deset let delala v pisarni s tremi kadilkami.'' Njena bolezen se je začela kazati z močnim prehladom, ki je trajal teden dni. ''Vse me je bolelo, kosti, koža, ko pa je prehlad izzvenel, je ostal kašelj, hripavost in slabo počutje.'' Takoj je vedela, da nekaj ni v redu in odšla na številne preiskave, ki so na koncu pokazale tumor pod levo glasilko.

''Opisani simptomi, torej kašelj in hripavost, so tipični prvi simptomi raka grla in glasilk,'' pojasni otorinolaringologinja prof. dr. Irena Hočevar Boltežar, ki je bila del ekipe, ki je Ivana in Marijo zdravila. ''Zato bolniki s tem rakom pogosto pridejo k nam že zelo zgodaj in tako lahko hitro reagiramo. Težava pa je pri raku zgornjega dela grla in žrela, kjer zgodnjih znakov raka žal ni in tako bolniki prihajajo relativno pozno,'' pojasni Hočevar Boltežarjeva.

Kako lahko prepoznamo raka zgornjega dela vratu, ob katerih simptomih moramo nujno k zdravniku in kako poteka zdravljenje raka glave in vratu, pa preverite na spletni strani Vizita.si.

SORODNI ČLANKI

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

POVOJ
03. 06. 2011 19.39
Lepe očke ima tole dekle, nič bolana ne zgleda
jamajaka
02. 06. 2011 13.49
jast sem se pravi že cel rakast ko zgubim glas pa ne kadim pijem ga pa dobro
Uporabnik8879
02. 06. 2011 12.59
Že cel teden ne beremo drugega, kot o raku zaradi GSM aparatov, in podobno. Mi smo tako sprogramirani, da če se preveč obremenjujemo z neko msislijo, se ta tudi pozavestno vpriše v naš spomin in s tem omogočimo našim obrambnim mehanizmom, da tudi omogočijo tak razvoj (laično napisano, da ne bom strokovno obrazlagal, kako se to zapisuje v naše matrike). Zato je zelo škodljivo ponavljanje enih ali drugih strahov, ker se nas potem ti strahovi tudi primejo. Ok, da se vpiše neka novica, ni blema, a že štiri dni ne beremo drugega, kot o raku, to pa zagotovo ni koristno. Manj se obremenjujemo z takimi ali podobnimi strahovi, bolj zdravi bomo, ker naše telo samo ve, kako mora odreagirati, če je nekaj v našem "programu" narobe.
Tonček Balonček
02. 06. 2011 11.57
Kaj je to rak glave in vratu? A obstaja tudi rak trupa, nog in rok?