FIT 24UR

'Premlad, da bi pil alkohol' ali posledice pitja med nosečnostjo so lahko hude

Ljubljana, 09. 09. 2014 08.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska zveza na področju fetalnih alkoholnih motenj opozarja na težave, ki jih povzroča predporodna izpostavljenost otroka alkoholu, kot so prirojene okvare, težave pri učenju, vedenjske težave in duševne bolezni.

Pijača - 2
Pijača - 2 FOTO: Thinkstock

Deveti dan devetega meseca ob 9:09 obeležujemo mednarodni dan spektra fetalnih alkoholnih motenj (FASD). Evropska zveza na tem področju letos predstavlja akcijo ''Premlad, da bi pil alkohol'', s katero opozarjajo na težave, ki jih povzroča predporodna izpostavljenost otroka alkoholu, kot so prirojene okvare, težave pri učenju, vedenjske težave in duševne bolezni …

Študije v ZDA so pokazale, da je približno en odstotek otrok prizadetih zaradi FASD, v Evropi pa je po nekaterih evropskih raziskavah takšnih otrok najmanj dva odstotka, drugod (na primer v Južni Afriki) pa so številke še precej višje, navajajo v Inštitutu za raziskave in razvoj Utrip. Dejstvo pa je, da je te motnje lahko preprečiti, in sicer z izogibanjem pitju alkohola med nosečnostjo.

V inštitutu Utrip opozarjajo, da med nosečnostjo nobena količina alkohola ni varna. Alkohol zmanjšuje plodnost, povečuje tveganje za spontani splav in povzroča poškodbe možganov ter prirojene okvare, so zapisali in nadaljevali, da lahko alkohol pri plodu v nadaljnjem razvoju povzroči kognitivno škodo, vedenjske motnje, vpliva tudi na slabšo motorično koordinacijo.

''Pri otrocih s FASD obstaja večja verjetnost, da bodo odraščali v rejništvu, mladi s FASD predstavljajo tudi visok delež populacije v zaporih. Pri populaciji, ki je bila izpostavljena alkoholu v maternici, je bila zaznana nižja dosežena izobrazba, večja pa sta bila delež ločitev oziroma končanih partnerskih zvez ter brezposelnost. Prenatalno izpostavljenost alkoholu tako označujemo tudi kot past revščine,'' so sporočili iz inštituta Utrip.

Nosečnost
Nosečnost FOTO: Reuters

Nacionalna vodja kampanje za Slovenijo in vodja preventivnih programov pri inštitutu Utrip Sanela Talić je še opozorila, da se s tem problemom v Sloveniji še nismo spopadli na primeren način. ''Glede na to, da je Slovenija v evropskem vrhu po popitem alkoholu, in da smo hkrati pomembna država proizvajalka alkoholnih pijač, obstaja zelo velika verjetnost, da je FASD pri nas precej podcenjen,'' je povedala Talićeva.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Piškica
12. 09. 2014 15.49
+2
Žal jaz alkoholizma ne razumem, saj meni pikica alkohola preveč predstavlja slabost, bruhanje in slabo počutje in po tem ne pomislim pol leta na ta špas.... Ne znam si predstavljati kako lahko nekdo popije liter žganega in se ob tem počuti ok. sočustvujem z vsemi, ki morajo skozi pekel odvisnosti katerekoli vrste.
I G N O R A N T
09. 09. 2014 12.17
+7
Alkoholizem je huda bolezen
Cambi7
10. 09. 2014 08.24
-1
Presneto huda. Ni za podcenjevati. Preverjeno
Aligator11
11. 09. 2014 08.33
+0
Res je. Ni ga hujšega kot da ugotoviš da v hladilniku ni nobenega pira več...