FIT 24UR

Pred odhodom v države z ošpicami priporočljivo preveriti zaščito pred boleznijo

Ljubljana, 27. 12. 2017 16.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na NIJZ svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so cepljeni pred ošpicami. Ošpice se prenašajo kapljično. Kužne kapljice so lahko v zraku, kjer se je zadrževal bolnik, obstojne še dve uri. Gre za eno najbolj nalezljivih virusnih okužb, saj zboli kar devet od desetih ljudi, ki pridejo v stik z virusom.

Pristojni svetujejo, da se cepite pred ošpicami.
Pristojni svetujejo, da se cepite pred ošpicami. FOTO: iStock

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) svetujejo ljudem, ki nameravajo potovati v države, kjer beležijo izbruhe ošpic, naj preverijo, ali so pred ošpicami zaščiteni. Če niso, naj se cepijo. Ošpice so med najnalezlivejšimi boleznimi, zboli kar devet od desetih ljudi, ki je v stiku z virusom in ni cepljen. Lahko povzročijo hude zaplete, tudi smrt.

Tatjana Frelih z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v današnji izjavi medijem pojasnila, da so pred ošpicami zaščiteni vsi tisti, ki so prejeli dva odmerka cepiva ali pa so ošpice že preboleli. Če ne vedo, ali so cepljeni oz. so preboleli bolezen, lahko to preverijo s testom na protitelesa proti ošpicam, ki ga lahko opravijo v nacionalnem laboratoriju, inštitutu za mikrobiologijo in tudi v zavodu za transfuzijo. Test je samoplačniški in stane okoli 20 evrov, je dodala.

Med novoletnimi prazniki kar precej Slovencev odhaja na praznovanja v tujino, denimo v Srbijo, kjer so letos zabeležili več kot 650 primerov te bolezni. Največ okužb je v Beogradu, Kraljevem in v Nišu, pa tudi po nekaterih manjših krajih. Prav tako imajo večje izbruhe ošpic na Kosovu, od koder so se prenesle v Srbijo, v Italiji, Romuniji, kjer so od novembra lani zabeležili več kot 10.000 primerov okužb, pa tudi na jugu Grčije in v Angliji.

Frelihova svetuje vsem, ki se odpravljajo v kraje, kjer so izbruhi ošpic, in niso zaščiteni, naj se pred odhodom cepijo. Za polno zaščito sta sicer potrebna dva odmerka, a že po prvem je zaščita med 95- in 97-odstotna, je dejala. Je pa res, da telo potrebuje okoli 10 dni, da po cepljenju razvije protitelesa.

Kakšni so znaki bolezni?

Ošpice se prenašajo kapljično. Kužne kapljice so lahko v zraku, kjer se je zadrževal bolnik, obstojne še dve uri. Gre za eno najbolj nalezljivih virusnih okužb, saj zboli kar devet od desetih ljudi, ki pridejo v stik z virusom. Po inkubacijski dobi, ki lahko traja tudi 21 dni, se pojavijo visoka temperatura, kašelj, izcedek iz nosu, nato pa po treh do petih dneh še značilen izpuščaj, ki se pojavi najprej za ušesi, nato pa po celem telesu.

Najpogostejši zapleti zaradi ošpic so vnetje srednjega ušesa, pljučnica in encefalitis, to je vnetje možganov. Eden od štirih bolnikov, ki zboli za ošpicami, potrebuje bolnišnično zdravljenje, je pojasnila Frelihova. Eden od tisočih dobi encefalitis, eden ali dva od tisočih pa zaradi zapletov umreta.

Tudi v Sloveniji precepljenost proti ošpicam upada, najnižja je v Ljubljani. Letos so po besedah Frelihove v Sloveniji zabeležili sedem primerov ošpic, od tega šest primerov januarja. Vsi bolniki so se okužili v tujini.

Bolnikom, ki bi po prihodu domov glede na simptome posumili, da so zboleli za ošpicami, pa svetuje, naj ne hodijo v čakalnice, ampak naj prej pokličejo zdravnika in se posvetujejo. "Prepogosto se dogaja, da se ošpice razširijo znotraj ustanov, ker morda bolniki niti ne vedo, da so zboleli," je dejala.

V Sloveniji se je začelo cepljenje proti ošpicam leta 1968, takrat je potekalo z enim odmerkom. Od leta 1974 naprej so cepili z dvema odmerkoma, od leta 1999 pa otroke cepijo s kombiniranim cepivom.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TOX6
27. 12. 2017 19.22
+2
Še enkrat-kontejnerje za karanteno na schengensko mejo!!!. V SLO je konec praznikov 3 januarja kdor pride na delo šele po 15januarju obvezna karantena 3 mesece???
backdraft
27. 12. 2017 18.43
+2
zal je tako, da preden se odpravite v tujino preverite svoje denarnice, pa boste hitro spoznali, da ne morete nikamor. vi doktorji pa farmacevti pa kar veselo na havaje, pa ne pozabite se cepit prej proti pohlepnosti in egoizmu!!!
iwilliwillhacku
27. 12. 2017 17.05
+9
da še tle napišem...men je smešna proticepilna propaganda... v našem bloku je družina, ki ima 4 otroke, nobeden ni cepljen pa imata kljub temu 2 otroka avtizem... plus sami sebi lažete, ko pravte da je farmacija zarad dnarja cepiva nardila... farmaciji bi bilo veliko bolj ugodno, da smo brez cepiv in bi znatno več zaslužli z zdravili proti boleznim za katere smo drugače cepljeni, saj bi s tem prodali veliko več zdravil, ker bi izkoreninjene bolezni spet morali množično zdraviti... ni dvakrat za rečt da za proticepilni propagandi stoji farmacija sama... tko da starši ki tako zagrizeno deljujejo proti farmaciji ubistvu vlivajo vodo na njihv mlin... pa mislijo da smo ostali ovce k se cepimo... nimajo pa pojma kok jih farmacija okoli prsta obrača...
Bruhalnica24
27. 12. 2017 18.04
-4
TellingTheTruth
27. 12. 2017 16.54
+5
Ce otrok umre zarad ospic, ne more fasat avtizma. Win win
Bofur
27. 12. 2017 16.45
+6
Jaz se že ne bom cepil, saj nočem zboleti za avtizmom. Raje zbolim za otroško paralizo, mumpsom, ošpicami, davico in tetanusom, kot pa da bi zaradi snovi v cepivu zbolel za avtizmom.
Covidus
27. 12. 2017 20.11