FIT 24UR

Uši se je treba lotiti natančno in potrpežljivo

Ljubljana, 03. 01. 2017 08.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Takoj po začetku leta in po vrnitvi z obšolskih dejavnosti se med otroki, zlasti v starostni skupini med tremi in 11 leti, običajno poveča ušivost. Takrat namreč med njimi prihaja do tesnejših kontaktov. Najučinkovitejši postopek za odpravo uši ostaja razuševanje.

Včasih je bila ušivost spremljevalka revščine in slabih higienskih navad, danes pa se pojavlja brez pravila, tudi v državah z najvišjim standardom. Najpogostejše so naglavne – sive uši, ki ne prenašajo bolezni, vendar s svojimi izločki povzročajo neprijetno srbenje, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Manj pogosta je ušivost med Afroameričani, domnevno zaradi oblike las, ki onemogoča oprijemališče uši.
Uši so prisotne pri štirih do 25 odstotkih predšolskih in šolskih otrok, najpogosteje v starostni skupini med tremi in 11 leti. Kot izpostavljajo na NIJZ, se razširjenost ušivosti povečuje, obenem pa tudi odpornost na insekticide. Zato na inštitutu staršem in skrbnikom priporočajo, da nikoli ne uporabijo istega preparata več kot dvakrat, ampak ga zamenjajo z preparatom s katero drugo aktivno učinkovino.

Med najpogostejše napake pri odstranjevanju uši na inštitutu prištevajo uporabo sredstev, kot so kis, petrolej, različna eterična olja, pasji šampon ali celo biopips. Ta sredstva namreč niso dokazano učinkovita. Prav tako opozarjajo na nedoslednost pri postopku razuševanja ter na neučinkovitost elektronskega glavnička ali likalnika za lase.

Postopek razuševanja

Pri odstranjuevanju uši je treba biti natančen, dosleden in potrpežljiv.
Pri odstranjuevanju uši je treba biti natančen, dosleden in potrpežljiv. FOTO: Thinkstock

Najučinkovitejši postopek za odpravo uši po njihovih zagotovilih ostaja razuševanje. Preparat proti naglavnim ušem je treba nanesti na suho lasišče, ga skrbno razporediti po vsem lasišču, pustiti učinkovati in ga nato sprati z vodo. Razsuševanje je treba ponoviti na enak način čez en teden do 10 dni, med prvim in drugim postopkom pa je treba lasišče vsak dan prečesavati z gostim glavnikom. Dodajajo, da las ni dobro umiti še vsaj dan ali dva po spiranju preparata za razsuševanje.

Nenazadnje na NIJZ po končanem postopku razsuševanja svetujejo še oprati vse glavnike, krtače, perilo, oblačila, brisače in posteljnino, ki so bili v stiku z lasmi, v vroči vodi na temperaturi okoli 60 stopinj Celzija. "Predmete, ki jih ni mogoče oprati, pa nepropustno zapremo v plastično vrečko in pustimo 10 do 14 dni na sobni temperaturi ali 24 ur v zamrzovalniku. Obenem še temeljito posesamo oblazinjeno pohištvo in preproge," še svetujejo na NIJZ.

Več informacij o tem, kako se učinkovito znbebiti uši, najdete na sledeči povezavi. --->

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zbuks
03. 01. 2017 18.28
+2
Masinca in gas na nulo in cao...ni las, ni usi,..
gumball
03. 01. 2017 10.29
+3
Ko ti v vrtcu mama 10+ otrok pove, da ona pa ne ve kakšne so uši in kako naj jih odstrani, potem veš, da lahko pokovca pereš 3x na dan pa bo vse zaman...
toukr
03. 01. 2017 09.46
-1
Ne rabiš uradnikov v 45 plačnem razredu da ti povejo da pridejo uši v šolo, ko se vrnejo nekateri s počitnic,ne bom pisal s katerih planetov,ker je moderator njihov.
DeBill
03. 01. 2017 09.18
-1
Še par dejstev, ki jih NIJZ še ni uspela zaznati: uši imajo raje čiste kot umazane lase, največ ušivosti prinesejo otroci iz finih družin po počitnicah na eksotičnih lokacijah, fine mame nikoli ne povedo, da ima njihov otrok uši, ter ga pošljejo v šolo ali vrtec, da raztrosi okoli, fizično odstranjevanje je najzanesljivejše, kakšen jabolčni kis ob vsakem spiranju je odlična preventiva, ...
DeBill
03. 01. 2017 09.15
+5
NIJZ naj se razpusti, tistih par laboratorijev pa naj nazaj spremenijo v samostojne. Da se ne bo 300 glava birokracija futrala na naših plečih.