V bolnišnici v ameriškem Cincinnatiju je v soboto umrl 96-letni upokojeni zdravnik Henry Heimlich. Usodni so bili zapleti po srčnem napadu, ki ga je doživel v ponedeljek.
Ime Henry Heimlich morda ne pove veliko, če pa zraven omenimo še izraz Hemlichov prijem, je stvar popolnoma drugačna. Omenjeni zdravnik je namreč leta 1974 izumil tehniko reševanja življenja, s katero so od takrat pomagali kdo ve koliko ljudem, ki so se dušili. Ocenjujejo, da je samo v ZDA rešila več kot 100 tisoč življenj.
Maja jo je tudi sam uporabil, pomagal je sostanovalki v domu upokojencev. "Do tega dne sploh nisem vedel, da obvladam prijem," je pozneje preprosto priznal.
Kako deluje Heimlichov prijem?
Če ugotovimo, da ima oseba zaprte dihalne poti, moramo nemudoma ukrepati. Najprej ga petkrat z dlanmi udarimo med lopatice, pri čemer prizadetega nagnemo nekoliko naprej. Vsakič preverimo, ali je tujek odstranjen. Če nam po petih udarcih ne uspe, sledi pet stiskov trebuha – tako imenovani Heimlichov prijem: postavimo se za prizadetega, ga nagnemo nekoliko naprej in sklenemo roke okoli zgornjega dela trebuha. Dlani stisnemo v pest, s palcema proti trebušni steni, in ju položimo v predel med popkom in žličko. Izvedemo močan sunek, usmerjen proti sebi in navzgor, ter ga, če se zapora ne razreši, do petkrat ponovimo. Če ne pomaga, preidemo na pet udarcev, nato spet pet stiskov trebuha … Če prizadeti izgubi zavest, pokličemo 112 in ga pričnemo oživljati.
FIT 24UR
Poslovil se je človek, ki je rešil nešteto življenj
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
D.L.
Komentarji
7
Umrl je Henry Heimlich, ameriški zdravnik, ki je rešil nepredstavljivo veliko življenj. Je namreč avtor po njem imenovanega prijema, s katerim lahko pomagamo osebam, ki se dušijo. Danes je sestavni del vsakega tečaja prve pomoči.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.