FIT 24UR

Položaj spanja kriv za nekatere zdravstvene težave

Ljubljana, 11. 05. 2011 08.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ne le kakovost spanca, na naše zdravje močno vpliva tudi položaj spanja. Kar 95 odstotkov ljudi namreč vsako noč spi v isti poziciji, strokovnjaki pa so prepričani, da je prav položaj spanja kriv za nekatere njihove zdravstvene težave.

Spanje na hrbtu je dobra izbira za tiste, ki trpijo za artritisom in bolečinami v sklepih, saj se telesna teža razporedi na vse telo in ne le na točno določeno področje.
Spanje na hrbtu je dobra izbira za tiste, ki trpijo za artritisom in bolečinami v sklepih, saj se telesna teža razporedi na vse telo in ne le na točno določeno področje. FOTO: iStockphoto

Spanje na hrbtu

Dobro za: artitis

Slabo za: smrčanje, spalna apneja, srce

Mnenje strokovnjakov: Spanje na hrbtu je dobra izbira za tiste, ki trpijo za artritisom in bolečinami v sklepih, pove fizioterapevt Sammy Margo. Pri spanju na hrbtu se namreč telesna teža razporedi na vso telo in ne obremenjuje le določenega področja.

Žal pa ni primerno za 'smrčače'. Dobro je namreč znano, da ta pozicija spodbuja smrčanje, saj mišice čeljusti in jezika sprostijo ter pritisnejo na grlo, ki se zoži in ovira pretok zraka. To povzroči vibracije in posledično smrčanje. Še posebej je to vrstno smrčanje značilno za odrasle s prekomerno težo, saj teža podkožnega maščevja na vratu še poveča pritisk na grlo.

Spalna apneja je bolj resno stanje, saj je pri njej grlo popolnoma zapre, kar povzroči začasno prekinitev dihanja. To lahko traja deset sekund in celo več. ''Raziskava je pokazala, da imajo tisti, ki spijo na hrbtu, več možnosti za zmanjšano vrednost kisika v krvi, kar je še posebej zaskrbljujoče pri ljudeh, ki imajo težave s srcem ali pljuči,'' pove specialist za motnje spanja dr. David Eccleston iz Birminghamske bolnišnice.

Po drugi strani pa ljudje, ki spijo na hrbtu, dihajo hitreje, kar lahko vodi do prekomerne količine kisika v krvi in povzroča respiratorne težave, kot je na primer astma ali težave s cirkulacijo, zaradi katere lahko pride do bolezni srca in ožilja.

Kaj lahko storite? Če je to vaša najljubša pozicija spanja, potem vložite nekaj denarja v kakovosten, ravno prav visok vzglavnik, priporoča britanski kiropraktik Dominic Cheetham. Premajhna podpora vratu in zgornjega dela hrbtenice lahko povzroči napetost v mišicah vratu in ramenih, kar povzroča bolečine. Če smrčite, pa je prvi korak, da si uravnate telesno težo, pomagate pa si lahko tudi s preprostim trikom. ''Blazino si namestite pod zgornji del hrbta, saj vas bo to med spanjem spodbudilo, da spremenite pozicijo spanja in se obrnete na bok,'' pove specialist za motnje spanja dr. Shneerson. Pri spalni apneji se obrnite na strokovnjaka za motnje spanja.

Katere zdravstvene težave lahko povzroča ali lajša spanje na boku, trebuhu, v fetusu in v žlički, pa preverite na spletni strani Vizita.si.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Konrad Ajster
13. 05. 2011 22.22
Zakaj nezdravo spimo? (po najnovejših energijskih odkritji: »Biotronika nova veda«) Spanje je eno najbolj zahtevnih znaj, še posebno za vse tiste, ki se imajo za neke strokovnjake, a ne poznajo energijskih zakonitosti, ki so v postelji najbolj aktivne še posebej, ker tam na enem mestu preživimo vsako noč najmanj 6 do 8 ur, nas zato te energije mesece in leta na določen del telesa napadajo, kar je za vsako bolezen, še posebno če gre za negativne energije, je to ugodno področje, kjer človekove celice izgubljajo svojo energijo, bolezen pa nad njimi zmaguje ter osvaja vse večji del področja! Da pa bi preprečili škodljivost spanja, smrčanja in raznih vnetjih, ni povsem odvisno od načina ležanja, temveč je predvsem odvisno od pravilno izdelane postelje, blazine, posteljnine, posebno še vzglavnika, število plasti pa tudi od prostora in razmika med posteljo ter stenami in tudi ostalih predmetov v spalnici, kar je zelo v grobo povedano, ker fines niti nisem naštel! Da pa bi lahko zgoraj našteto izvedli, je potrebno poznati novo odkrite biotronske zakone ter jih zelo natančno upoštevati, sicer bo del postelje še vedno ostal negativen ter bo s tem sčasoma povzročil obolelost tega dela telesa, kjer pač na telo deluje ta negativna energija! Seveda, da ne obstoji samo negativna energija, ki je škodljiva energija, morajo obstajati , še ostali dve energiji, ki sta : nevtralna (neškodljiva) in še lahko tudi pozitivna (zdravilna) energija, ki bolno telo ter telesne celice tudi zdravi in obnavlja, še posebno če gre za rane, ki se s tem pravilno in zelo hitro zarastejo! Šele takrat, ko nekdo zna izdelati in postaviti takšno- zdravilno posteljo, lahko reče da je strokovnjak na tem področju, ne more pa nekdo trditi, da je strokovnjak za zdravo spanje, če ne pozna pravila in naravne zakone, kateri so ključ za ustvarjanje nevtralne in pozitivne energije, brez katerih ni zdravega spanja! Več: http://sites.google.com/biotronikanovaveda/ Izrek... nastaja od človeka ki niti ne ve, da ne ve! Napredek pa nastaja, ko človek že ve, da ne ve, ker takrat pa nekaj že ve!
lincoln2
11. 05. 2011 19.11
Recept za dober spanec je dobra postelja, položaji gor dol.