FIT 24UR

Pohvalno. Osebni defibrilator dal v javno uporabo

Ljutomer, 18. 11. 2016 10.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Sloveniji imamo več kot 1200 avtomatskih defibrilatorjev. Med bolje pokritimi je območje ZD Ljutomer, kjer imajo kar enajst defibrilatorjev. Enega med njimi je v javno uporabo dal tudi srčni bolnik, ki ga je kupil za osebno uporabo. ''Prav vseeno je, ali ga imam doma, ali pa je javno dostopen tudi drugim,'' pravi.

Prlekija je dežela dobrosrčnih ljudi, kar dokazuje tudi upokojeni Janče Gartner, srčni bolnik, ki je pred letom in pol, da bi s tem lahko rešil življenje tudi svojim sokrajanom, osebni defibrilator (AED) ponudil v javno uporabo.

Kot je za 24ur.com povedal 67-letnik, je defibrilator kupil leta 2014 za morebitno lastno uporabo, ''saj sem srčni bolnik po dveh posegih na srcu''. Odločitev, da bo dal svoj osebni defibrilator v javno uporabo, je padla po tem, ko sta se z ženo udeležila predaje AED na Železnih dverih.

Vsi defibrilatorji na območju ZD Ljutomer so bili namreč do takrat kupljeni s prispevki podjetij in javnih ustanov. ''Moje mišljenje pa je bilo, da je prav vseeno, ali je AED doma v sobi ali pa javno dostopen in predan v uporabo tudi drugim,'' je povedal in dodal, da ga zdaj pač ne jemlje s seboj na razne poti.

Uporaba AED
Uporaba AED FOTO: Janče Gartner

Janče Gartner sicer živi na območju, kjer pokritost z AED takrat še ni bila dobra, in ob poti, ki jo koristijo tudi številni obiskovalci bližnjih term Banovci. Je pa mreža na območju ZD Ljutomer zdaj že lepo pokrita z AED, pravi in pojasnjuje, da je bil 'njegov' AED v dobrem letu dni, odkar ga je predal v javno uporabo, uporabljen že dvakrat.

Predaje AED (4. maja 2015) so se udeležili številni krajani, ob predaji pa so prikazali tudi celoten postopek oživljanja, ki so ga v sodelovanju z zdravstvenim osebjem in tehnike ZD Ljutomer tudi posneli v domačem narečju in se zdaj predvaja v čakalnicah zdravstvenega doma. Organizirali pa so tudi delavnico temeljih postopkov oživljanja in uporabe AED.

Dejstvo namreč je, da je za preživetje ob nenadnem zastoju srca ključnih 10 minut. Če dostavimo defibrilator k ponesrečencu v dveh minutah, je lahko verjetnost preživetja 50 odstotkov ali več. Po četrti minuti nepravilne pomoči pa začnejo umirati možganske celice, z vsako minuto neukrepanja pa se možnost preživetja zmanjša za 10 odstotkov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V Sloveniji namreč vsako leto zaradi nenadnega zastoja srca umre 3000 oseb, na dan okoli deset. Pogosti razlogi za zastoj srca so infarkt, krvavitve, zadušitve, alergije, strdek... Okoli 80 odstotkov nezgod se zgodi doma, prihod nujne medicinske pomoči (NMP) do žrtve pa je med 10 in 20 minut ali več.

In zato je tudi naša naloga, da se naučimo ukrepati in pomagati vsem tistim, ki bi morda našo pomoč kdaj potrebovali. In pri tem vam pomagamo tudi v uredništvu SVET in 24ur.com. Vsak teden namreč potujemo v drug kraj v Sloveniji, kjer je dostopnost nujne medicinske pomoči iz različnih razlogov vprašljiva. V kraj, kjer reševalci, ki so izšolani in izurjeni za reševanje življenj, potrebujejo več od odločilnih 10 minut, da prispejo in pomagajo. V njem bodo kolegi iz Sveta vsak četrtek pripravili zgodbo o uspešnem reševanju, težavah reševalne službe ali pogumnih posameznikih, ki pomagajo.

Pokazali vam bomo, kje lahko najdete samodejni defibrilator in kje nujno medicinsko pomoč. Nato bomo skupaj z reševalci in prostovoljci vsak petek pripravili brezplačne delavnice iz temeljnih postopkov oživljanja. Za šolarje, upokojence, delavce, gasilce, nogometaše ... za vse krajane, ki se zavedajo, kako pomembnih je 10 minut in kako pomembno je, da v njih ukrepamo in ne zgolj stojimo ob strani. Bodite z nami in se naučite rešiti življenje. Danes v Strojni na Koroškem.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tali?ni tom
18. 11. 2016 16.39
+9
lepo je,je pa ŽALOSTNO DA V TAKO NEVERJETNO USPEŠNEM SISTEMU,KAPITALIZMU PRVE LIGE,V DEŽELI KJER SE BOJDA CEDITA MED IN MLEKO,V DEŽELI KJER JE VSE NASPLOH AH IN OH FOLK ŠENKUJE TAKE OSNOVNE STVARI MEDTEM KO SI VLADA,POLCAJI KUPUJEJO NESRAMNO DRAGA VOZILA,"VOJSKA" TROŠI DENAR PO NEKEM AFGANISTANU,ZA TO JE,ZA ZDRAVSTVO IN PRIPOMOČKE PA NE!
Uporabnik113089
19. 11. 2016 11.47
+4
Točno. Kuštrin bi za uboge slovenske paciente od svoje plače prispeval vsaj pet defibrilatorjev na mesec, pa bi še vedno živel kot baron. Kaj ko smo Slovenci tako zaplankani. On pomaga pacientom na "malce drugačen način"...
Ramzess
18. 11. 2016 12.32
+8
Saj je lepo, samo da ne bo ostal brez njega, ... ko bi ga rabil sam.
zdrej
18. 11. 2016 12.14
+4
"Ljubljana, 18.11.2016, 11:08 | N.S." Dragi novinarji! Saj vemo, da članke po večini pišete v LJ. Ali je tako težko tu napisat Ljutomer ali Banovci ali je to za vas že predaleč, ker je skoraj dve uri vožnje iz Ljubljane?
Xipsilon
18. 11. 2016 11.55
+4