FIT 24UR

Pitje tekočine varuje pred vnetjem mehurja

Ljubljana, 25. 07. 2012 13.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Vnetje mehurja je pri ženskah še posebej pogosto poleti. Preventivno je treba piti dovolj tekočine, pri začetnih težavah pa pomaga tudi brusnični čaj oz. čaji za ledvice in mehur. Če pa so bolečine močne, je najbolje poiskati zdravniško pomoč.

Vnetje mehurja
Vnetje mehurja FOTO: www.zdravozame.si

Bolezni se požvižgajo na načrtovane počitnice in druge aktivnosti, še posebej poleti pa se rade pojavijo težave zaradi vnetja sečnega mehurja. Ta nadloga, ki pogosteje pesti ženske, se po besedah Bojana Štrausa, vodje ambulante oddelka za urologijo Kirurške klinike, najpogosteje pojavi v vročih dneh, ko spijemo premalo tekočine. Zaradi tega se mehur "manj spira", nič kaj ugodno pa na vnetje mehurja pri ženskah ne vpliva uriniranje v morju ali jezeru.

Prvi znaki vnetja so pogosto in pekoče uriniranje, smrdeč in temen urin ter bolečine v spodnjem delu trebuha, ki se jih največkrat pripiše bolečim jajčnikom. "Zdravniško pomoč je dobro poiskati, kadar so bolečine močne, nikakor pa ne smemo zanemariti krvavega urina," pove Štrus, ki dodaja, da je zdravljenje z antibiotiki večinoma uspešno. Običajno zdravljenje vnetja mehurja traja od sedem do deset dni.

Značilno za vnetje mehurja je tudi, da se običajno pojavi večkrat. Takrat je potrebno dolgotrajnejše antibiotično zdravljenje, tudi po več mesecev v zelo nizki dozi.

Tistim, ki imajo ponavljajoče se težave z vnetjem mehurja, svetujemo, da s sabo na dopust vzamejo škatlico uroantiseptikov, ki jih pred odhodom predpiše zdravnik. Bojan Štraus, vodje ambulante oddelka za urologijo Kirurške klinike

Stroka pa pravi, da si pri začetnih težavah vnetja mehurja lahko pomagamo tudi sami. Na sluznico mehurja namreč nadvse ugodno vpliva brusnični čaj oz. čaji za ledvice in mehur, priporočljivo pa je tudi, da popijemo več tekočine kot običajno.

"Na splošno ženskam priporočamo, da veliko pijejo (dnevno od 1,5 do 2 l tekočine) in se tako varujejo pred vnetjem mehurja, saj je nujno spiranje bakterij iz sečnega mehurja s samim pretokom urina," še svetuje Štrus, ki opozarja, da če ne pijemo dovolj, je naš sečni mehur idealen za razmnoževanje raznih bakterij, ki povzročajo vnetja sečil.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tachibana
26. 07. 2012 00.23
+11
Naj vam vsem nekaj povem, predvsem dekletom. NI VAM TREBA ABSOLUTNO NOBENIH ZDRAVIL ALI BRUSNIC ZA PREVENTIVO. Leta in leta sem imela težave z nenehnim vnetjem mehurja. Ponavljalo se je vedno znova, in to kar hudo. Vedno sem mislila, da je bilo krivo to, da sem bila na prepihu ali pa, da sem sedela na betonu, ali pa to, da ne nosim spodnje majice, ali pa morda napačna prehrana. No, in tako se mi je lani poleti spet ponovilo vnetje mehurja, in sicer tako hudo, da sem morala v Ljubljanski klinični center k dežurnemu zdravniku. No, njemu sem pa omenila, da imam zelo pogosto vnetja, tam šestkrat ali celo več na leto. Nakar me on vpraša, če pogosto menjujem partnerje. In jaz, da ne, da bo že celo desetletje, odkar imam istega. Nakar on meni:"A greste po vsakem spolnem odnosu lulat?" Hevreka! Odkar mi je ta zdravnik pojasnil to, česar mi še moja ginekologinja ni bila sposobna (govorila mi je samo o tem, da vnetje povzročajo tangice), namreč, da MORA ŽENSKA PO VSAKEM SPOLNEM ODNOSU OBVEZNO ITI LULAT (ker s tem iz sečnice spere bakterije, ki zaradi drgnjenja pri spolnem odnosu prodrejo globlje po sečnici do mehurja), so se moja vnetja nehala. Niti enega več nisem imela. Upam, da bom s temle postom preprečila še kakšno vnetje pri tistih, ki ste ga prebrale.
vzhod
25. 07. 2012 17.01
-3
samo biblijo ali kuran berite in vse boste vedeli kaj jesti in koliko piti,
GTR
25. 07. 2012 13.23
-4
5 perov na dan, odžene vse težave z mehurjem stran.