FIT 24UR

FOTO: Otrokom z gibalnimi težavami bo pomagal tudi petletni lipicanec

Kamnik, 18. 06. 2014 10.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Konj je odlična terapija in tega se zavedo tudi v Kobilarni Lipica, ki je Ciriusu Kamnik podarila petletnega lipicanca, ki se je tako pridružil petim terapevtskim konjem v centru. Terapija s konjem med drugim izboljšuje kontrolo drže telesa in glave ter dviguje samozavest.

Lipicanec z imenom 623 Siglavy Samira XXVII je donacija, s katero Kobilarna Lipica podpira razvoj programov terapevtskega jahanja v Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik (Cirius), ki deluje že od leta 1947 in programe terapevtskega jahanja izvaja od leta 1993.
Prav Cirius Kamnik je namreč leta 2003 s svojim strokovnim delom dosegel, da je ministrstvo za zdravje priznalo hipoterapijo, eno od oblik terapevtskega jahanja, kot strokovno medicinsko metodo. Istega leta je organiziral prvi tečaj izobraževanja hipoterapevtov, za kar se je bilo do takrat mogoče usposobiti le v tujini.

Predaja novega lipicanca centru Cirius.
Predaja novega lipicanca centru Cirius. FOTO: B.B.
Hipoterapija je posebna oblika fizioterapije, izvajana kot dodatna oblika, ki nadgrajuje osnovno fizioterapijo in jo predpisuje zdravnik specialist. Konj pri tem služi kot terapevtsko sredstvo za prenos gibanja v koraku. Dražljaji nihanja se s konjevega hrbta prenašajo na pacienta in so sorodni gibanju medenice človeka med hojo.

Z lipicanci so strokovni delavci centra pridobili prve pozitivne izkušnje že leta 1993, ko so iz Lipice pripeljali v svoj hlev prvi par lipicanskih konj. Leta 2007 je Kobilarna Lipica obnovila sodelovanje s Ciriusom Kamnik z donacijo konja Favory Dubovina. Ta je danes star 12 let in je eden od petih aktivnih terapevtskih konj centra.

Lipicanec 623 Siglavy Samira XXVII je v Kobilarni Lipica zaključil osnovno šolanje in uspešno opravil preizkus delovnih sposobnosti. Direktor Ciriusa Kamnik Vinko Logaj je ob novici o donaciji dejal: "Zelo smo zadovoljni, da nam Kobilarna Lipica z donacijo lipicanca pomaga nadaljevati in razvijati terapevtsko jahanje, lipicanec namreč za nas ni le konj, temveč je nacionalni simbol in predvsem odličen partner v terapevtskem procesu, do katerega čutimo prav posebno spoštovanje."

623 Siglavy Samira XXVII je bil izbran na podlagi njegovega značaja in telesnih značilnosti. Preden se bo dokončno dokazal kot terapevtski konj, bo deležen še nekaj mesecev dodatnega šolanja, da bo lahko vključen v programe, ki jih v Cirius Kamnik izvajajo za svoje varovance in precejšnje število zunanjih uporabnikov, ki v center prihajajo le na terapevtsko jahanje.

Lipicanca čaka še nekaj mesecev privajanja

Cilj hipoterapije je izboljšanje nevroloških motenj gibanja po nevroloških gibalnih konceptih.
Cilj hipoterapije je izboljšanje nevroloških motenj gibanja po nevroloških gibalnih konceptih. FOTO: B.B.

Konji so po naravi plahe živali, zato se bo moral navaditi na zanj nove in nenavadne predmete, kot so invalidski vozički, bergle in drugi pripomočki varovancev ter na impulzivne odzive malih, na začetku vznemirjenih pacientov, kot so na primer glasen smeh, kričanje, skakanje, stiskanje z nogami ali sunkovito premikanje. "Vse to prenese le dobro socializiran in dovolj izkušen konj, ki ne sme biti občutljiv na dotike kjerkoli po telesu, živčen ali preveč plašljiv. Skratka, od njega bo zahtevano skoraj nemogoče, vendar smo prepričani, da bo to zmogel," pojasnjuje Logaj.

V. d. direktorja Kobilarne Lipica Boštjan Bizjak poudarja, da je lipicanec vsestransko uporaben. "Poleg tega, da je svetovno poznan kot odličen konj za visoko šolo dresurnega jahanja in vožnjo vpreg, je tudi zanesljiv konj za terensko jahanje. S svojo inteligenco, prijaznim in zaupljivim značajem pa je lipicanec zaupanja vreden tudi kot terapevtski konj. Vključenim v različne oblike terapevtskega jahanja lahko ob strokovnem vodstvu pomaga do številnih blagodejnih učinkov, med katerimi so izboljšanje gibanja, izboljšanje kontrole drže telesa in glave, izboljšanje ravnotežja in občutka simetrije, prav tako pa tudi boljša samopodoba, socializacija, samozavest, telesna orientacija in splošno počutje," pravi Bizjak.

SORODNI ČLANKI

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kiboko
19. 06. 2014 14.07
+4
Čudovit projekt, všeč mi je, da kobilarna v državni lasti sodeluje pri tem.
Švr?ko
18. 06. 2014 10.49
+24
Tole ni slabo... kar lepo v tej smeri..
esteller
18. 06. 2014 10.44
-15
In koliko stane to dobrodelno terapevtsko jahanje?
aojz
18. 06. 2014 11.01
+23
Konja so donirali. Delo z njim pa ne more biti zastonj. Mnogim hipoterapija pomaga. Kdor želi otrokom dobro bo poizkusil. Če pa imajo starši in otrok odklonilen odnos do živali pa tega ne priporočam. Je več dela z njihovo pripravo kot z konjem.
aojz
18. 06. 2014 11.04
+5
Pa dajte že enkrat uredit objave. Napišeš, potem pa izgine. In se včasih pojavi po dolgem času ali pa nikoli. Tako, da človek ne ve ali napisano komu ni všeč ali je napaka .
kiboko
19. 06. 2014 14.11
+2
Gre za konja iz kobilarne v državni lasti. Torej, država je nekaj naredila za naše otroke. Lahko smo na to ponosni, če so pa stroški visoki, toliko bolj ponosni, kajti ne gre za proč vržen denar, kot je bilo npr. v TEŠ6 ali v korupciji, prav obratno, nekaj dobrega so naredili.