FIT 24UR

Odvajanje od soli ni zahtevno in nas lahko vpelje v nov kulinarični svet

Ljubljana, 03. 03. 2016 13.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V Sloveniji uživamo preveč slano hrano in s tem sami sebi uničujemo zdravje. Ob tem pa se lahko soli brez težav odvadimo in če posežemo po drugih začimbah, bodo naši obroki boljšega okusa, bolj zdravi in tudi bolj zanimivi.

V Sloveniji uživamo preveč slano hrano. Odvajanje od soli ni zahtevno in nas lahko vpelje v nov kulinarični svet, pozivajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v letošnjem svetovnem tednu o zavedanju škodljivosti soli pod okriljem Svetovne akcije za manj soli in več zdravja, ki se je začel v ponedeljek in se bo končal v nedeljo.

Z zdravim načinom življenja, ki vključuje manjši vnos soli, lahko preprečimo 80 odstotkov srčno-žilnih bolezni, kapi in sladkorne bolezni tipa II ter 40 odstotkov rakavih obolenj, navaja inštitut na svoji spletni strani.

Spodbudno je, da se človeški organizem v razmeroma kratkem času brez težav prilagodi na nižjo, bolj zdravo vsebnost soli v prehrani. Raziskave z manjšim in postopnim zmanjšanjem vnosa soli in z njegovim vzdrževanjem osem do 12 tednov so pokazale, da se je pri sodelujočih potreba po soli občutno zmanjšala. Količina soli, ki so jo uživali pred zmanjšanjem, pa je zanje postala celo neprijetna. 

Največ soli dobimo s predpripravljenimi in hitro pripravljenimi jedmi

Največ soli zaužijemo s predpripravljenimi jedmi, kot so tiste iz skupine pogrej in pojej, in s hitro pripravljeno hrano, denimo hamburgerji in picami. Poleg tega so na seznamu med drugim sendviči, pijače iz pločevink in mesni izdelki, kot so salame, klobase in pršut. 

Na NIJZ odsvetujejo uživanje juh iz vrečk ter uporabo jušnih kock, slanih začimb in podobnih koncentratov. Za pripravo omak pa svetujejo uporabo zrelega paradižnika, sveže paprike in česna.
Na NIJZ odsvetujejo uživanje juh iz vrečk ter uporabo jušnih kock, slanih začimb in podobnih koncentratov. Za pripravo omak pa svetujejo uporabo zrelega paradižnika, sveže paprike in česna. FOTO: Thinkstock

Zakaj bi dosoljevali, preden hrano sploh poskusimo?

Na inštitutu odsvetujejo dosoljevanje tako pri kuhi kot na mizi. Nesmiselno je dosoliti hrano, še preden jo sploh pokusimo. Tako se samo navajamo na vse bolj slan okus in posledično večji vnos soli, opozarjajo.

Namesto soli lahko po njihovem nasvetu uporabljamo sveža, suha ali zamrznjena zelišča. "Pogumno preizkušajte nove okuse," svetujejo. Dodajajo, da ima veliko začimb in zelišč ugodne učinke na organizem. Tako denimo uravnavajo tek in izboljšujejo prebavo. 

Večina zaužije veliko preveč soli

Hrana
Hrana FOTO: Thinkstock

Odrasel človek potrebuje za normalno življenje le pol grama natrija oziroma 1,4 grama soli dnevno. Zgornja meja dnevnega vnosa soli, ki še ne pomeni tveganja za zdravje, pa je pet gramov, navajajo na inštitutu. Pri našem načinu prehranjevanja po njihovem navajanju dnevno zaužijemo kar 11 do nekaj več kot 14 gramov soli, kar za 120 do 185 odstotkov presega zgornjo mejo dnevnega vnosa soli.

Svetovna akcija za manj soli in več zdravja (World Action On Salt and Health - WASH), ki se je oblikovala leta 2005, združuje več kot 500 posameznikov iz skoraj 100 držav, ki si prizadevajo za boljše zdravje ljudi s pomočjo manjšega vnosa soli v telo. Med njimi prevladujejo strokovnjaki s področja zvišanega krvnega tlaka.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kolani
04. 03. 2016 08.40
Sol je nujna za človeka. Seveda v pravih količinah.
walter2
03. 03. 2016 18.23
+2
Sol je začimba brez katere v pravilnih odmerkih človek ne more živeti.
Maček2
03. 03. 2016 14.42
+9
Jaz dam veliko začimb in zelišč ter zelenejave tako,da ni treba,da veliko soliš,da ima jed okus.Rada kuham,ker če sam pripravljaš hrano lahko soliš,sladkaš in daš maščobe kolikor želiš pa še raznih dodatkov ni v jedi kot pri kupljeni.
srecnii
03. 03. 2016 14.12
-1
To samo zato, da se več kupuje lekadolov in aspirinov, namreč sol je odlična proti slabosti, glavobolu in še čemu.
IDMS
03. 03. 2016 13.43
+9
Hja, potem greš pa k zdravniku zaradi težav s ščitnico, ti pa v priporočila napiše malo bolj slano hrano. Kaj zdaj? Ne slano, ne sladko, ne to ne ono, ta dieta, tista dieta, holesterol, ne tega mesa, tista zelenjava je strupena, bio, eko, itd., itd.,... A je že kdo slišal za eno srednjo pot, ki se ji reče meja normale oz. tudi zdrava kmečka pamet? Ves problem pri vsem je eno večno pretiravanje v eno ali drugo stran. Pika.
me987
03. 03. 2016 13.40
+4
Zakaj bi dosoljevali, preden hrano sploh poskusimo? kdor je tako butast naj se izsuši zaradi soli..