Kronična medenična bolečina, ki vpliva na kvaliteto vsakdanjega življenja ženske, in neplodnost oziroma težavna zanositev. Gre za dva simptoma, ki bi morala pomeniti alarm za vsako žensko in tudi njihove ginekologe, ki velikokrat v teh simptomih ne prepoznajo kronične bolezni.
Govorimo o endometriozi, ki je pogostejša od sladkorne bolezni in celo od najpogostejšega ženskega raka – raka dojke. Kljub temu večina sploh ne ve, kaj ta bolezen je oziroma nikoli niso slišali zanjo.
A ocene kažejo, da je le v Sloveniji od 30.000 do 40.000 žensk z endometriozo, na svetu pa jih je okoli 176.000.000. Bolezen se pojavlja pri 1 od 10 žensk v rodnem obdobju.
Kaj je endometrioza in zakaj se pojavi?
Vzrok bolezni še vedno ni jasen. Obstaja kar nekaj teorij, a vsaka ima še veliko odprtih vprašanj. Vesna Šalamun iz kliničnega oddelka za reprodukcijo na ljubljanski Ginekološki kliniki je dejala, da bo tisti, ki bo odkril vzrok za endometriozo, dobil nobelovo nagrado.
Jasno je, da gre za bolezen, pri kateri se tkivo, podobno maternični sluznici, pojavlja izven maternice. Zdravniki tkivo največkrat najdejo v mali medenici na potrebušnici, na jajčnikih, na materničnih vezeh, v nožnici, pri težjih oblikah pa tkivo "napade" črevesje, mehur, pri tem pritiska na sečevode in tako okvari ledvice. Lahko pride celo do odpovedi ledvic.
Ženske se soočajo s kronično bolečino: tudi v obliki tako bolečih menstruacij, da v teh dneh ne morejo normalno funkcionirati in je njihovo vsakdanje življenje ohromljeno.
A kar je še huje: nekatere ženske trpijo tudi po menstrualnem ciklusu oziroma neodvisno od njega. Bolečina je locirana v spodnjem delu trebuha. Vsaka ženska ima svojo zgodbo: nekatere boli med spolnim odnosom in po njem, spet druge ne. Če je tkivo razširjeno na črevesje, lahko imajo težave pri odvajanju blata. V času menstruacije se pojavi namreč boleče odvajanje blata, lahko se pojavi tudi kri v blatu.
Če je tkivo napadlo mehur, se lahko pojavi občutek nepopolnega izpraznjenega mehurja, ženske pogosto morajo na vodo, v času menstruacije pa lahko čutijo bolečine.
Od začetka težav do diagnoze v povprečju od 4 do 10 let
Zdravniki na ljubljanski ginekološki kliniki pravijo, da je endometriozo težko diagnosticirati. "Ženske velikokrat poslušajo, da je treba malo potrpeti, da je normalno, da med menstruacijo boli. Toda, ni normalno, da žensko boli. Ženska ne sme trpeti bolečin," opozarja predstojnica kliničnega oddelka za reprodukcijo Eda Vrtačnik Bokal. Seveda govorimo o kroničnih bolečinah, saj pogosto ženske ob prvem dnevu menstruacije čutijo manjše bolečine, ki pa bi morale že drugi dan izzveneti.
’Od svojega ginekologa zahtevajte napotnico’
Enostavnega testa, s katerim bi potrdili omenjeno bolezen, ni. Izkušen zdravnik bi jo lahko zaznal z vaginalnim ultrazvokom, a le, če je morda na jajčnikih razvita endometriozna cista. Žarišča, ki so lahko posejana po celotni trebušni votlini, pa je s takšnimi metodami nemogoče zaznati v smislu dokončne potrditve bolezni.
Dokončno diagnozo lahko postavijo le z laparoskopijo. Kirurški tim nato žarišča odstrani, pri tem pa morajo storiti vse, kar je v njihovi moči, da obolela ženska prestane le eno operacijo. Nekatere ženske po operaciji uspejo zanositi, tiste, ki pa ne, so napotene na umetno oploditev.
Polona Šterk Košir je imela dolga leta težave. Kar 10 let je bilo potrebnih, da so ji potrdili endometriozo. Imela je tudi težave z zanositvijo, a po operaciji se je ta zgodila spontano in umetna oploditev ni bila potrebna. Ženskam je svetovala, da ob bolečinah od svojega ginekologa zahtevajo napotnico za specialista.
Endometrioza se lahko tudi ponovi
Bolezen se lahko ponovi. "Stremimo k temu, da opravimo le eno operacijo. Prva operacija naj bo tudi zadnja," pravi vodja operativnega bloka kliničnega oddelka za reprodukcijo Andrej Vogler, ki dodaja, da je najbolje, če ženska po operaciji – seveda, če je to njena želja – čim hitreje zanosi. Pomagajo tudi kontracepcijske tablete. Na koncu pa, če ni druge rešitve, pa je ženska deležna dolgotrajnega zdravljenja s hormonskimi in protibolečinskimi tabletami.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.