FIT 24UR

'Ženske naj ne trpijo bolečin, saj ni normalno, da jih boli'

Ljubljana, 19. 03. 2015 13.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Mira Matković
Komentarji
21

Kronična medenična bolečina, ki vpliva na kvaliteto vsakdanjega življenja ženske, in neplodnost oziroma težavna zanositev. Dva simptoma, ki kažeta, da je nekaj narobe. Endometrioza je bolezen, ki je pogostejša od sladkorne bolezni, a večina sploh ne ve, da obstaja.

Endometriozo največkrat odkrijejo med zdravljenjem neplodnih parov. Pri njihovi obravnavi naletijo na endometriozo pri 20 do 40 odstotkih žensk.

Kronična medenična bolečina, ki vpliva na kvaliteto vsakdanjega življenja ženske, in neplodnost oziroma težavna zanositev. Gre za dva simptoma, ki bi morala pomeniti alarm za vsako žensko in tudi njihove ginekologe, ki velikokrat v teh simptomih ne prepoznajo kronične bolezni.

Govorimo o endometriozi, ki je pogostejša od sladkorne bolezni in celo od najpogostejšega ženskega raka – raka dojke. Kljub temu večina sploh ne ve, kaj ta bolezen je oziroma nikoli niso slišali zanjo.

A ocene kažejo, da je le v Sloveniji od 30.000 do 40.000 žensk z endometriozo, na svetu pa jih je okoli 176.000.000. Bolezen se pojavlja pri 1 od 10 žensk v rodnem obdobju.

Kaj je endometrioza in zakaj se pojavi?

Ženska
Ženska FOTO: Thinkstock
Lanskega januarja so na ljubljanski Ginekološki kliniki odprli dnevni center za endometriozo, kamor prihajajo ženske iz celotne države. V centru deluje interdisciplinarna skupina ginekologov, abdominalnih kirurgov in urologov. Le tako namreč lahko zagotovijo uspešno in celovito zdravljenje žensk z endometriozo. Njihovi uspehi so več kot odlični, pravijo. Do danes je namreč po operaciji spontano zanosilo kar 58,6 odstotka žensk, skupaj s tistimi, ki so po operaciji potrebovale še pomoč umetne oploditve, pa 87,8-odstotka obravnavanih žensk.

Vzrok bolezni še vedno ni jasen. Obstaja kar nekaj teorij, a vsaka ima še veliko odprtih vprašanj. Vesna Šalamun iz kliničnega oddelka za reprodukcijo na ljubljanski Ginekološki kliniki je dejala, da bo tisti, ki bo odkril vzrok za endometriozo, dobil nobelovo nagrado.

Jasno je, da gre za bolezen, pri kateri se tkivo, podobno maternični sluznici, pojavlja izven maternice. Zdravniki tkivo največkrat najdejo v mali medenici na potrebušnici, na jajčnikih, na materničnih vezeh, v nožnici, pri težjih oblikah pa tkivo "napade" črevesje, mehur, pri tem pritiska na sečevode in tako okvari ledvice. Lahko pride celo do odpovedi ledvic.

Ženske se soočajo s kronično bolečino: tudi v obliki tako bolečih menstruacij, da v teh dneh ne morejo normalno funkcionirati in je njihovo vsakdanje življenje ohromljeno.

A kar je še huje: nekatere ženske trpijo tudi po menstrualnem ciklusu oziroma neodvisno od njega. Bolečina je locirana v spodnjem delu trebuha. Vsaka ženska ima svojo zgodbo: nekatere boli med spolnim odnosom in po njem, spet druge ne. Če je tkivo razširjeno na črevesje, lahko imajo težave pri odvajanju blata. V času menstruacije se pojavi namreč boleče odvajanje blata, lahko se pojavi tudi kri v blatu.

Če je tkivo napadlo mehur, se lahko pojavi občutek nepopolnega izpraznjenega mehurja, ženske pogosto morajo na vodo, v času menstruacije pa lahko čutijo bolečine.

Od začetka težav do diagnoze v povprečju od 4 do 10 let

Zdravniki na ljubljanski ginekološki kliniki pravijo, da je endometriozo težko diagnosticirati. "Ženske velikokrat poslušajo, da je treba malo potrpeti, da je normalno, da med menstruacijo boli. Toda, ni normalno, da žensko boli. Ženska ne sme trpeti bolečin," opozarja predstojnica kliničnega oddelka za reprodukcijo Eda Vrtačnik Bokal. Seveda govorimo o kroničnih bolečinah, saj pogosto ženske ob prvem dnevu menstruacije čutijo manjše bolečine, ki pa bi morale že drugi dan izzveneti.

’Od svojega ginekologa zahtevajte napotnico’

Enostavnega testa, s katerim bi potrdili omenjeno bolezen, ni. Izkušen zdravnik bi jo lahko zaznal z vaginalnim ultrazvokom, a le, če je morda na jajčnikih razvita endometriozna cista. Žarišča, ki so lahko posejana po celotni trebušni votlini, pa je s takšnimi metodami nemogoče zaznati v smislu dokončne potrditve bolezni.

Dokončno diagnozo lahko postavijo le z laparoskopijo. Kirurški tim nato žarišča odstrani, pri tem pa morajo storiti vse, kar je v njihovi moči, da obolela ženska prestane le eno operacijo. Nekatere ženske po operaciji uspejo zanositi, tiste, ki pa ne, so napotene na umetno oploditev.

Polona Šterk Košir je imela dolga leta težave. Kar 10 let je bilo potrebnih, da so ji potrdili endometriozo. Imela je tudi težave z zanositvijo, a po operaciji se je ta zgodila spontano in umetna oploditev ni bila potrebna. Ženskam je svetovala, da ob bolečinah od svojega ginekologa zahtevajo napotnico za specialista. 

Endometrioza se lahko tudi ponovi

Bolezen se lahko ponovi. "Stremimo k temu, da opravimo le eno operacijo. Prva operacija naj bo tudi zadnja," pravi vodja operativnega bloka kliničnega oddelka za reprodukcijo Andrej Vogler, ki dodaja, da je najbolje, če ženska po operaciji – seveda, če je to njena želja – čim hitreje zanosi. Pomagajo tudi kontracepcijske tablete. Na koncu pa, če ni druge rešitve, pa je ženska deležna dolgotrajnega zdravljenja s hormonskimi in protibolečinskimi tabletami.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

METKA102
20. 03. 2015 09.47
+3
prof. Keckstein, Landeskrankenhaus und Geburtshilfe. Upam, da bo skokica prebrala, mogoče še katera druga in da me ne bodo spet izbrisali. Ima pa tudi privat ordinacijo, upam, da boste našle telefonsko, sicer jo imam, a ne vem, če jo lahko pišem tukaj.
Bilba105
19. 03. 2015 18.36
+4
me je operiral Andrej Vogler in ga moram pohvalit za profesionalen in človeški odnos. drugače pa - ne odlašajte s pregledi, ker je raznovrstnih težav z maternico/jajčniki itd. ogromno. preveč.
Important notice
20. 03. 2015 14.26
Vsi v Leonišču so odlični! Mene je "popravil" dr. Zorn! In poskrbel za nadaljnje postopke.
mimika122
19. 03. 2015 15.50
+2
endometrioza-ze 5operacij pa nic boljse...
METKA102
19. 03. 2015 18.06
+1
V bolnišnici v Beljaku je zdravnik specialist prav za to področje, menda eden najboljših v Evropi.
skokicaR
19. 03. 2015 18.52
+1
Metka, morda poznaš ime? Bi bila zelo vesela. Tu sem dala že vse največje specialiste čez, pa še kar nič...
METKA102
19. 03. 2015 21.41
+2
skokicaR, bom se pozanimala, ker tam dela moja nečakinja in zato vem, le to mi povej kako ti bom sporočila, ker najinih telefonskih ne bi dajali na to stran.
METKA102
19. 03. 2015 21.43
+1
skokicaR, med tem časom se dobila vse točne podatke, živim v Ljubljani, lahko se dobiva in ti jih bom posredovala z veseljem. LP.
skokicaR
22. 03. 2015 19.39
+1
tudi jaz iz LJ.. hm ja ne pusti napisat maila..
METKA102
19. 03. 2015 15.42
+25
Večin sploh ne ve, da obstaja. Seveda, to se dogaja "tam dol, ali spodaj", še vedno so spolni organi tabu tema in se skoraj ne omenjajo. Sram, sramne dlake. Zakaj sram? Noge so še malo bolj spodaj, a nihče zanje ne reče: tam spodaj. Žalostno v 21. stoletju.
sophie27
19. 03. 2015 15.01
+53
Ko sem šla pri 17-ih h gin. in rekla, da imam neznosne bolečine med menstruacijo, da komaj diham, mi je rekel, da če sem tako občutljiva, je bolje, da nimam nikoli otrok. Pri 22-ih so posumili na endometriozo, šla sem na operacijo in ugovotili so, da sem imela zaraščeno črevo in mehur na maternico. Eni zdravniki niso vredni počenega groša.
Important notice
19. 03. 2015 15.15
+28
Tudi je eden večjih "strokovnjakov" razlagal, da so bolečine 30-31 dni v mesecu normalne in da naj malo potrpim. Sedem let sem mu verjela in bila potrpežljiva. Potem sem imela vsega dovolj in šla v Leonišče, kjer so zmajevali z glavo, ko so si ogledali moje stanje. Žal, jajcevodov niso mogli več rešiti, ker so bili zapackani z endometriozo in so mi jih morali odstraniti .... Tako sem se lahko poslovila od zanositve po naravni poti! Vse samo zato, ker sem verjela strokovnjaku.
METKA102
19. 03. 2015 15.44
+8
"strokovnjaku". Eni zdravniki niso vredni počenega groša. So pa tudi dobri in eden takih je v Leonišču v Ljubljani. Vsa čast mu.
skokicaR
19. 03. 2015 18.54
Niyina
20. 03. 2015 10.29
+3
sophie27, za take stvari bi morali zdravnike, ki se tako obnašajo tožiti, sploh če imate dokaze. Tak zdravnik nebi smel delat in pika. Iz lastnih izkušenj povem, da se še vedno borim. V Ameriki je že ustaljena praksa, da za take stvari uporabiš odvetnika in mislim, da je skrajni čas, da tudi pri nas kdo odgovarja za svoje napačne diagnoze in nesramno obnašanje, ker gre za naše življenje in naše kvalitetno življenje. In po vsem tem bi še štrajkali za višje plače?! Prosim... Za mesec dni naj gredo delat v rudnik in prejemajo plačo rudarjev. Tudi mene zanima kateri je bil ta zdravnik, ker ne želim, da se me dotakne.
Niyina
20. 03. 2015 10.35
+0
Important notice... v vašem primeru bi lahko tega zdravnika hudo tožili, sploh če ste ga opozarjali na bolečine, je to zapisal v kartoteko in ker imate izvide iz Leonišča... Ne razumem zakaj smo ženske tiho no, taki zdravniki nebi smeli delati!
Alex000
19. 03. 2015 14.48
+13
Pa kaj pol, če ženske boli - važno, da so vedno ZA! To je tako kot "vic" : Zakaj moški nimajo celulitisa? Ker je grd! Očitno se je nekdo ali nekaj odločil, da bo vse kar boli in ni lepo, preložil na ženska ramena. In potem se pričakuje od njih, da so vedno vesele, dobre volje in za akcijo!?!? Ne, ne, ne, to so samo izgovori :(((
Alex000
19. 03. 2015 14.52
+30
Aja, pozabila sem dodati, da so plešasti, škrbasi in vampasti moški pa vzor seksapila!!! Ampak so pa dobre volje, ker niso nikdar noseči, jih ne dajejo hormoni, se ne redijo, jim ne poka koža, nimajo menstruacij, nimajo m. krčev, nimaji pms-a. Ja za užent!!!!
opazovalec_
19. 03. 2015 14.19
+4
Koliko mi je znano večina operacij ne uspe. Nekaterim ženskam zaradi krvavitev ne morejo uspešno opraviti operacije in odstraniti vseh zarastlin. Bolečina pa so pogosto po operacije še hujše. Večini najbolj pomagajo kontracepcijske tablete, ker v obdobju jemanja tablet mentrualni ciklusi niso tako boleči. Zdravniki pa se po neuspešni operaciji ne odločajo za ponovno operacijo, kar je še toliko slabše za bolnico. Zarastline v trebušni votlini pa se nadaljujejo tudi po uspešno odstranitvi vseh zarastlin med operacijo, kaj je velika smola za tiste ženske, ki se spopadajo s to boleznijo.
FIGEC
19. 03. 2015 15.37
-9
Potem takem nunam, ki jim (uradno) "rolov nihče ne zmeta", ni več pomoči, ker jim je itak vse povprek in po dugem zaraslo....
Poisonivy
20. 03. 2015 19.44
opazovalec, ni čisto tako.... Operacija odstrani zarastline, ne pozdravi pa vzroka, to je res, ampak, ko imaš enkrat diagnozo, se zadevo lahko nadzoruje in ob uporabi konrt. tabletk, se endometrioza ne širi. jaz sem bila operirana in so mi odstranili kar veliko tega okoli in okoli maternice, potem pa sem zanosila.... in še enkrat in še enkrat :) Zdaj sem na kontr. tabletkah...nobenih bolečin več, juhu. Njavečji problem je, ker mladim puncam ne diagnosticirajo bolezni, češ, saj to ni nič, saj ste še mlada, ko boste rosila bo vse uredu... In tako leta in leta, dokler se ne odločiš za otroke, pa jih ni in ni in šele potem ugotovijo, ups, zarastline so tako razpredene, da zanositev ni možna..