FIT 24UR

Ko preprosto ne moreš ostati zbujen

Ljubljana, 19. 03. 2016 06.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Med nami so ljudje, ki ne morejo obvladovati svoje zaspanosti. Zato se jim zgodi, da zaspijo v šoli, med pogovorom, za volanom ... Okolica jih pogosto označuje za lene in nezainteresirane, a s tem jim dela krivico. Resnica je, da so bolni.

Spanje ob svetlobi
Spanje ob svetlobi FOTO: Thinkstock

Včeraj je bil svetovni dan spanja, danes pa praznujemo evropski dan narkolepsije. To je motnja spanja, ki se kaže kot čezmerna in neobvladljiva dnevna zaspanost. Kdor trpi za njo, nenadoma zaspi, kjerkoli in kadarkoli. Lahko v šoli, lahko v službi za računalnikom, lahko tudi za volanom. Zato je nezdravljena narkolepsija lahko tudi vzrok nesreč.

Ocenjujejo, da v Evropi za to boleznijo trpi eden na 200 ljudi, iz česar lahko sklepamo, da je v Sloveniji takih približno tisoč, a diagnosticiranih je le 60 primerov. To je kronična nevrološka bolezen, ki traja vse življenje, prvi simptomi pa se po navadi pojavijo med 10. in 30. letom starosti.

Glavni simptomi narkolepsije so:

- čezmerna dnevna zaspanost – nezadržna potreba po spanju,
- katapleksija – nenadna, kratkotrajna izguba mišične moči, ki jo sproži čustvena reakcija,
- pogosto prebujanje ponoči,
- nezmožnost govorjenja ali gibanja ob uspavanju in prebujanju,
- neprijetni prividi ali prisluhi ob uspavanju in prebujanju.

Bolezen se začenja postopoma. Neobvladljiva zaspanost je tako sprva prisotna le v monotonih okoliščinah. Otroci zaspijo med poukom v šoli, ob gledanju televizije, odrasli med branjem časopisa, kot sopotniki v avtomobilu ... pozneje pa se težave stopnjujejo in bolniki lahko zaspijo na delovnem mestu, med pogovorom, kot vozniki avtomobila, med obrokom, hojo ... 

Neobvladljiva zaspanost pa ni edini simptom narkolepsije. Bolnikom se dogaja, da ob čustvenem dogodku nenadoma izgubijo mišični tonus. Ob smehu jim lahko klecnejo kolena, lahko celo padejo po tleh. Velika težava so tudi halucinacije ob prebujanju in uspavanju. Največkrat gre za grozne, neprijetne privide in prisluhe. Bolnik lahko vidi žival, ki leze po njem, sliši glasove ... Poleg tega se ob prebujanju in uspavanju pojavi paraliza, to je zoprn, neprijeten občutek, ko se bolnik ob polni zavesti ne more premakniti.

Preverite, kako je z vami

Čezmerna dnevna zaspanost se ugotavlja s pomočjo Epworthove lestvice zaspanosti. S številkami od 0 do 3 je treba oceniti verjetnost, da bo nekdo zadremal ali zaspal v določenih okoliščinah, vendar ne zgolj zaradi utrujenosti. 

Med branjem v sedečem položaju0123
Med gledanjem televizije0123
Med pasivnim sedenjem na javnem mestu (npr. med sestankom, v gledališču)0123
Kot sopotnik v avtu med enourno vožnjo brez postanka0123
Med popoldanskim počitkom leže v postelji ali na kavču0123
V sedečem položaju med pogovorom s sogovornikom0123
Sede po obroku (npr. kosilo), brez alkohola0123
Kot voznik v avtomobilu, ki se za nekaj trenutkov ustavi zaradi gneče na cesti0123

0 = Nikoli ne bi zadremal.
1 = Verjetnost, da bi zadremal, je majhna.
2 = Verjetnost, da bi zadremal, je zmerna.
3 = Verjetnost, da bi zadremal, je velika.

Značilnosti narkolepsije
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.