FIT 24UR

Napredne kontaktne leče

Seattle, 29. 07. 2011 17.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Raziskovalci s področja biotehnologije razvijajo napredne kontaktne leče. Te bodo služile kot sredstvo za korekcijo vida, kot pripomoček za diagnosticiranje različnih bolezni in sredstvo za doziranje zdravil.

Kontaktne leče v prihodnosti ne bodo služile zgolj kot korekcijski pripomoček.
Kontaktne leče v prihodnosti ne bodo služile zgolj kot korekcijski pripomoček. FOTO: Reuters

Oči nam veliko povedo o človeku. S pogledom v oči lahko izvemo, kako se posameznik počuti, ocenimo lahko, ali nam govori resnico, oči pa izdajajo tudi človeka, ki je pod vplivom drog in alkohola. Oftamologi in optiki pa v očeh zaznajo tudi različne bolezni in bolezenske znake. S pregledom očesne mrežnice diagnosticirajo bolezni, kot so povečan krvni tlak, sladkorna bolezen in tudi tumor na možganih. Vedno bolj tako velja, da oči niso le okno v človekovo dušo, ampak nudijo tudi dober vpogled v človeško telo.

Kako pomemben organ so oči, pa se zavedajo tudi raziskovalci na Univerzi Washington v Seattlu, ki se ukvarjajo z razvijanjem naprednih kontaktnih leč. Glavna cilja tovrstnih leč sta nadziranje zdravstvenega stanja uporabnikov in doziranje zdravil. Te leče tako ne bodo zagotavljale zgolj boljšega vida, saj imajo vgrajene senzorje in mikroskopske elektronske naprave. Z uporabo „pametnih“ kontaktnih leč bodo tako uporabniki deležni dvosmernega prenosa informacij. Podatki bodo z uporabo te tehnologije namreč lahko potovali tako v telo kot iz telesa.

S pregledom oči lahko zaznamo različne bolezni in bolezenske znake.
S pregledom oči lahko zaznamo različne bolezni in bolezenske znake. FOTO: Reuters

Prve napredne kontaktne leče na tržišču so namenjene ljudem, ki imajo težave s sivo mreno. Pri bolnikih s tovrstnimi težavami se tekočina nabira v očesu, s čimer pritiska na vidni živec. Če niso deležni ustreznega zdravljenja, lahko pride do trajnih okvar vida. V teh primerih je poleg zdravil bistvenega pomena neprekinjeno merjenje očesnega pritiska, kar napredne kontaktne leče tudi omogočajo. V prihodnosti pa se bodo lahko uporabljale tudi kot sredstvo za doziranje zdravil. Napredna kontaktna leča bo prevlečena s tanko plastjo ustreznega zdravila, njihova prepustnost pa bo omogočala, da bo zdravilo lahko prodrlo v kri bolnika, ne da bi se pri tem spremenila kemična sestava. Na ta način bo omogočeno uživanje sredstev proti bolečinam, protivnetnih sredstev in antibiotikov.

Vendar pa imajo te leče tudi svojo slabo stran. Kratek domet vgrajene antene namreč zahteva, da se zunanja antena nahaja v neposredni bližini oči. Znanstveniki se zato trudijo, da bi nadgradili napravo, ki je danes na uporabniku videti kot velik monokel z anteno.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.